ברוך דיין האמת: הניצול היחיד בעולם ממרד סוביבור, סמיון רוזנפלד, נפטר הלילה בבית הסיעודי שבמועצה אזורית נחל שורק שם התגורר בשנים האחרונות לחייו. הלווייתו תתקיים היום בבני עייש.

סמיון נולד בשנת 1922 בכפר קטן באוקראינה ועד למלחמה לא הרגיש כלל אנטישמיות. ב-1940 התגייס לצבא האדום ובזמן שלחם נגד הגרמנים נרצחה כל משפחתו בקבר אחים סמוך לכפר בו התגוררו.  בשנת 1941 נפצע בקרב ונלקח כשבוי מלחמה למחנה הריכוז במינסק. בסוף 1943 פורק המחנה והאנשים שבו נשלחו בשני טרנספורטים לפולין – האחד למחנה ההשמדה מיידנק והשני לסוביבור.

במרד כל אחד מהמורדים היה אחראי לחסל את הנאצי שהזמין ממנו עבודה, כשהקלגסים  הגיעו הכו אותם עם הגרזנים. תכנית הפעולה הצליחה כמעט באופן מלא ו-11 קציני אס אס חוסלו. השלושה שניצלו גילו את התכנית וגרמו ליהודים לברוח על נפשם. מסוביבור יצאו ג-300 אנשים אך בדרך כמעט כולם נהרגו. החיילים האוקראינים שהיו במגדלי השמירה ירו עלינו וחלק נהרגו ממוקשים. משם ברחו ליער והסתתרו בו עד סיום המלחמה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב על פטירתו של סמיון בפייסבוק: "סמיון רוזנפלד, ניצול השואה והשורד האחרון מסוביבור, הלך לעולמו. סמיון רוזנפלד נולד בשנת 1922 בכפר קטן באוקראינה. הוא התגייס לצבא האדום, נפל בשבי הנאצים אך הצליח להימלט ממחנה ההשמדה והמשיך להילחם בנאצים. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ספד לו: "עצב רב הבוקר עם הידיעה על פטירתו של ניצול השואה סמיון רוזנפלד, ממשתתפי מרד סוביבור, שהפך בתוך זוועות השואה לגיבור בעל כורחו. סמיון לחם בנאצים בשורות הצבא האדום ולאחר מכן נשלח למחנה המוות סוביבור כשבוי מלחמה, שם ראה את המוות מדי יום אל מול עיניו עד ליום ההתקוממות המפורסם. מחובתנו להזכיר ולהעביר מדור לדור את סיפור חייו ואת גבורתו של סמיון רוזנפלד ושל כל בני דורו שהולכים ומתמעטים. חברת עמיגור של הסוכנות היהודית הייתה בית לסמיון לאורך מספר רב של שנים והסוכנות היהודית כולה משתתפת הבוקר בצער המשפחה. תנחומיי למשפחתו ולכל מכריו."

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא