מקס פוקס, החזן היהודי-אמריקאי שלחם במלחמת העולם השנייה, והתפרסם בשנות ה-40 כמי שערך את קבלת השבת ההמונית הראשונה על אדמת , בסוף השבוע האחרון, כך דווח ב’ניו יורק טיימס’. פוקס בן במותו.

מקס פוקס ז”ל (משמאל) מקבל את השבת על אדמת גרמניה הנאצית. צילום מסך מתוך יוטיוב

 

מיכאל (מקס) פוקס, יהודי אמריקאי יליד פולין, התגייס בגיל 22 לצבא ארה”ב ולחם במסגרת חטיבת חיל הרגלים הראשונה, שנחתה בחופי נורמנדי של צרפת הכבושה בבוקר ה- 6 ביוני 1944, בקרב שסימן את ראשית הקץ של גרמניה הנאצית. הוא נפצע מרסיסים אולם התעקש להמשיך בלחימה ולהישאר באירופה.

ארבעה חודשים מאוחר יותר, הוא נשלח במסגרת אותה חטיבה להילחם בעיר אאכן (Aachen), במערב גרמניה. הגרמנים הובסו, ואאכן נכנסה להיסטוריה כעיר הגרמנית הראשונה שנכנעה לבעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

בתום ימי הלחימה, ב-29 באוקטובר 1944, מצאו עצמם פוקס ו-50 לוחמים יהודים נוספים מהחטיבה ניצבים מול חורבותיו של בית כנסת עתיק בעיר, שנבנה ב-1862 ונהרס כליל ב”ליל הבדולח”, בנובמבר 1938.

שירה ספונטנית על רקע הדי הפיצוצים הפכה לאחד מסמלי הניצחון

השעה הייתה שעת בין ערביים של יום שישי ופוקס – תלמיד ישיבה בעברו שלמד חזנות – פצח בשירה ספונטנית של מזמורי שבת מסורתיים באוויר הפתוח והמפויח, כשברקע עדיין נשמעים הדי פיצוצים.

זה יכול היה להיגמר כעוד אירוע נקודתי מרגש, אלמלא הגיע למקום צוות של רשת הרדיו NBC, העביר את מזמורי קבלת השבת של פוקס למיליוני בתים בארה”ב בשידור חי – והפך אותו לאחד מסמלי הניצחון על גרמניה הנאצית.

בשנים שלאחר המלחמה הפך פוקס לחזן מבוקש בקהילה היהודית של ניו יורק, אולם סירב בעקשנות להתראיין אודות המלחמה ורק אישר כי אכן היה זה הוא ששר מזמורי שבת מול חורבות בית הכנסת באאכן. לימים, בתו סיפרה כי מראות המלחמה הנוראה ההיא הותירו בו צלקות נפשיות, שלא התאחו מעולם.

בסופו של דבר, בשנת 2009, כשהוא כבר בן 87, הסכים לבקשת הוועד היהודי האמריקאי (AJC) לחזור לאותו יום בשנת 1944 ולספר את סיפורו. “זה היה מעמד מרגש מאוד”, הוא שיתף לראשונה בחייו את חייותיו מאותו יום היסטורי, “החיילים היהודים שהיו איתי שמעו על זוועות הנאצים. לרובם היו משפחות שנספו בשואה. גם לי היו קרובי משפחה רבים שנספו…למדתי חזנות לפני המלחמה וזה היה רק טבעי שאני אוביל את קבלת השבת במקום”.

יהי זכרו ברוך!

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.