No Tag To Print

"לא יעבור אף עובד ללא קבלת אישור ממני". יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דניאל בונפיל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נבלמה הרחקת המסתננים למדינות שלישיות

"כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה": 16 אלף מסתננים יישארו בישראל במסגרת הבנות שהושגו עם נציבות האו"ם לפליטים

מדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים הגיעו להבנות משותפות בעניין סוגיית המסתננים, אשר מביאות לעצירתה מדיניות הוצאתם למדינות שלישיות. נציבות האו"ם לפליטים תפעל ליציאת אוכלוסיות אלה למדינות מערביות, ומדינת ישראל תסדיר את מעמד חלק מהאוכלוסיות שתישארנה, המונות על פי ההערכות כ-16,000 מסתננים, לא כולל ילדים. כך נמסר היום (ב') ממשרד ראש הממשלה.

מסתננים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90

 

במסגרת ההבנות המשותפות תפעל נציבות האו"ם לפליטים, באמצעות הסדרים עם מדינות מערביות שונות, ליציאה מישראל של לכל הפחות 16,250 מסתננים, ואילו ישראל תסדיר, כאמור, את מעמדם של כ-16,000 נוספים.

המתווה, שהושג בחסות האו"ם והקהילה הבינלאומית, מחולק ל-3 שלבים ומתפרש על פני 5 שנים. על פי הודעת רה"מ, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ועולה בקנה אחד עם הדין הבינלאומי והפרקטיקה המקובלת.

כמו כן, תוקם מנהלת מיוחדת שתעסוק בתכנית לשיקום דרום תל אביב. בראש המנהלת יעמוד אביגדור יצחקי וישולבו בה גם נציגי עיריית תל אביב ונציגי השכונות. התקציב והמשאבים שנועדו ליישום ואכיפת המתווה הקודם יושקעו בפיתוח ושיקום דרום תל אביב.

הפגנת תמיכה במסתננים, כיכר רבין 24 מרץ 2018

 

בנוסף, במסגרת ההבנות סוכם על ריכוז מאמץ לעודד פריסה גיאוגרפית מאוזנת יותר של האוכלוסיות שיישארו בישראל, תוך הכוונה תעסוקתית, הכשרה מקצועית, התאמת מקומות עבודה וכו'.

על פי ההודעה, לאור העובדה שמדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים משלבות זרועות לשם מימוש מתווה זה, מתייתר הצורך להמשיך במדיניות הוצאה בכפייה למדינות שלישיות בתקופת יישום המתווה החדש. עוד הוסבר כי ראש הממשלה ושר הפנים פעלו לקיום המתווה הקודם, אך בשל אילוצים משפטיים וקשיים מדיניים מצד המדינות השלישיות, היה צורך להגיע להבנות חדשות ומשופרות שיבטיחו המשך יציאת אלפי מסתננים מישראל ומתן טיפול מקיף לבעיה.

לגבי 6000 מסתננים נוספים לא התקבלה החלטה.

"כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה"

שפי פז, ממובילי המאבק, הביעה את התנגדותה הנחרצת למהלך ואמרה כי "ההסכם הוא ביזיון למדינת ישראל ותוצאה ישירה של כישלון מוחלט של מדיניות הממשלה. ההצעה הזו הוגשה לראשי המאבק כעובדה מוגמרת והוצגה כ"ניצחון" תוך ציפייה שאנחנו ניתן לה את ההכשר המיוחל. תושבי דרום תל אביב ימשיכו את המאבק".

"נעצר הגירוש הכפוי למדינות עולם שלישי"

בתנועת 'עוצרים את הגירוש' מיהרו לברך על ההבנות שהושגו. "זהו הישג חסר תקדים שעומדים מאחוריו מאות אלפי ישראלים שיצאו בחודשים האחרונים בקריאה שלא להשלים עם גירוש מבקשי המקלט לעתיד לא נודע. ההסכם שנחתם לא היה קורה ללא עשרות הארגונים והתרומה של אזרחים רבים. ישנה הזדמנות אמתית למדינת ישראל לעשות תיקון, ליצור מדיניות אחראית של פיזור וקליטה, לבחון ברצינות את בקשותיהם של מבקשי המקלט שיישארו בישראל ולשקם את שכונות דרום העיר ת"א".

"מנענו את גירוש הפליטים"

גם במערכת הפוליטית יש מי שמביעים שביעות רצון מהמהלך. חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר: ‏"לכל הציניקנים והממהרים להתייאש. הנה עוד מאבק אזרחי שהצליח: מנענו את גירוש הפליטים. מוסר השכל – לא כל מאבק מצליח, יש כאלה שאכן מסתיימים בניצחון ויש כאלה שנכשלים, אבל ראוי שאזרחים יתארגנו ויאבקו על צדקתם".

מברכים. ח"כ יחימוביץ' ורוזנטל. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מסרה כי היא "מברכת את הממשלה על ההסכם הדרמטי שהושג בעניין הפליטים" והוסיפה כי "מדובר בניצחון אדיר של מאבק אזרחי ושל קול המוסר וההיגיון אל מול גזענות ושנאת הזר. המתווה שמציגה הממשלה נראה על פניו הגון הן מוסרית, הן ברמה הבינלאומית והן בדאגה, לראשונה, לתושבי שכונות הדרום. ועדת המשנה החסויה לענייני בטחון ויחסי חוץ בראשותי, אשר עסקה בנושא באינטנסיביות תכנס את כל הנוגעים בדבר ותפקח על אופן ביצוע המתווה".

"הצלחה בלתי מעורערת של קהילת מבקשי המקלט"

"מברכים על עצירת תכנית הגירוש בכפייה של מבקשי המקלט מישראל ומתן מעמד לחלקם", מסרו חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז (מרצ). "זו שעתה היפה וההצלחה הבלתי מעורערת של קהילת מבקשי המקלט והחברה הישראלית, שיצאו למחאה נגד הרוע שבגירוש".

"שאיש לא יצא מהמדינה בניגוד לרצונו". ח"כ רז ורוזין. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

לדברי רוזין ורז, "עתה עלינו לוודא שאיש לא יצא מהמדינה בניגוד לרצונו ושיובטחו להם כל הזכויות הרפואיות, הסוציאליות והזכות לחינוך ילדים. משמח גם שהמשאבים שנועדו לגירוש ילכו לשיקום דרום תל אביב כפי שקראנו לעשות במהלך כל השנים הללו".

It is not Android