מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. צילום: רויטרס
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. צילום: רויטרס

 

 

מזכ"ל ארגון הטרור הלבנוני חיזבאללה, חסן נסראללה, תקף הערב (ה') בנאומו את הכרזת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, המכירה בירושלים כבירת ישראל: "אנחנו מרגישים שאנחנו עומדים מול הצהרת בלפור שנייה". "טראמפ מבצע אונס בירושלים", הוא האשים, "ישראל קיבלה מהאמריקנים אור ירוק להמשיך במזימות שלה".

"האויב הישראלי ומנהיגיו לא מכבדים החלטות בינלאומית, זה מוכח. הם לא מכבדים הסכמים בינלאומיים, אפילו הסכמים שהם חתמו עליהם. לא מעניין אותם מה שאומרות מדינות ערב, מדינות איסלאמיות, מדינות אירופה, רוסיה, סין, קנדה ואמריקה הלטינית. מה שמעניין את היישות הזו זה ארצות הברית", הוסיף מזכ"ל חיזבאללה.

"במשך עשורים ממשלות ישראל לדורותיהן ניסו לייהד את ירושלים ולהפקיע אותה בכל ההיבטים". לדברי נסראללה, "המחסום האמריקני הטקטי נפל אתמול במכה מוחצת. כעת לא עומד בפני ממשלת האויב וחבורתו שום מחסום. זה מכניס אותנו לסוגיית הסכנות: מה יהיה גורלם של תושבי מזרח ירושלים אחרי ההחלטה האמריקנית? הם יגורשו? ייכפה עליהם לשאת תעודת זהות ישראלית? מה יהיה גורל נכסי הפלסטינים בירושלים? הם יופקעו? יושמדו?".

"אנו נהיה עדים לבנייה ישראלית ללא מעצורים. ירושלים עשויה להתרחב לשטח הגדה המערבית. מה יעלה בגורל הנכסים האיסלאמיים והנוצריים ובראשם מסגד אל-אקצא, ובגורל הסוגיה הפלסטינית בכללותה? ירושלים היא מהותה של הסוגיה, כאשר ירושלים מושמטת – מה נותר? טראמפ אומר שאין למעשה סוגיה פלסטינית, אלא יש אנשים פלסטינים. אם ארצות הברית העזה לגעת בדבר היקר ביותר לערבים ולמוסלמים, מה יעלה בגורלות הגדה המערבית, הגולן, חוות שבעא?", שאל.

נסראללה קרא להפעיל לחץ על ארה"ב ולמחות בפני שגריריה במדינות ערב על ההכרזה. עוד קרא למדינות ערב "לנתק את היחסים עמה ולהפסיק את כל צעדי הנורמליזציה עם ישראל" ובתוך כך להודיע על הפסקת משא ומתן ערבי-פלסטיני עימה.

"שמענו פרשנים בישראל שחלקם מקורבים לראש הממשלה שאמרו במלוא החוצפה כי לא יהיו תגובות והשלכות להחלטה – משום שמדינות ערב והמדינות האיסלאמיות עסוקות בעניינים הפנימיים שלהם ולא יעשו כלום. מה שעומד ביסוד ההחלטה שתואמה בין ישראל לארצות הברית הוא העניין הזה. אנחנו עומדים בפני ממשל אמריקני שרוצה שהעולם יכבד הסכמים בינלאומיים בזמן שהוא לא עושה זאת".

בנוסף אמר נסראללה כי התגובה המשמעותית ביותר היא לפתוח באינתיפאדה ולהפגין נגד ההכרזת האמריקנית ברחבי העולם. "ההחלטה מהווה עלבון ופוגעת ברגשותיהם של מאות מיליוני ערבים ומוסלמים. אנחנו עומדים מול אדם וממשל שלא מעניין אותם הכבוד, הרגשות והערכים של מיליארדים. אנחנו עומדים בפני עושק היסטורי של המקומות הקדושים של אומה. נדרשת כל מחאה, גינוי, הזדהות וגילוי התנגדות – הממשל האמריקני צריך לשמוע את זה", הסביר.

מלך ירדן: "הכרזת טראמפ מפרה את החוק הבינ"ל"

בתוך כך, בכיר חמאס בעזה, אימסעיל הנייה, קרא לפלסטינים לפתוח ב"אינתיפאדה עממית" בעקבות הכרזת טראמפ. בירדן נערכו הפגנות מול שגרירות ארה"ב. הפגנות דומות נערכו גם בתוניסיה ובאוניברסיטה האמריקנית בקהיר שבמצרים.

ההפגנות מול שגרירות ארה"ב בעמאן

במהלך פגישה בדלתיים סגורות בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן בעמאן, גינו השניים את ההחלטה וטענו כי היא מפרה את החוק הבינ"ל. עבדאללה הציע להתבסס על הגינויים הבינ"ל להחלטה והזהיר כי הצעד, שלדבריו פוגע בזכויות הפלסטינים, עלול להשפיע על היציבות באזור וכי כל הפרה נוספת של הסטטוס קוו תחריף את האלימות באזור. לדבריו, יש לערב את הקהילה הבינ"ל בסוגיה הפלסטינית ולהקים מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים לצד ישראל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20