הקרב על ירושלים: בפניה לצועדים בעצרת בפרברים הדרומיים של ביירות, אמר מזכ"ל ארגון הטרור הלבנוני 'חיזבאללה', חסן נסראללה, כי "התגובה החשובה ביותר להחלטתו העוינת של טראמפ צריכה להיות הכרזה על אינתיפאדה שלישית בשטחים הפלסטיניים הכבושים". לדבריו, "הפתרון הוא אינתיפאדה עממית" ויש "להמציא תוכנית עימות" עם ישראל.

בנאומו, שהוקרן על גבי מסכים ברחובות שהתמלאו דגלי אש"ף ו'חיזבאללה', הוא קרא לציר ההתנגדות למקד מאמצים ב"פלסטין" ובגיבוש אסטרטגיה לתמיכה בהתנגדות העממית ושיבח את המתנגדים להצהרת טראמפ. הוא אף קרא לערבים לאמץ את מדינות אירופה שהתנגדו ולתמוך במדיניותן.

גם ביום חמישי הצהיר דברים דומים וקרא לאינתיפאדה פלסטינית חדשה ולהגברת ההתנגדות. אז תקף את הכרזת טראמפ המכירה בירושלים כבירת ישראל והזהיר את עמו: "אנחנו עומדים מול הצהרת בלפור שנייה". נסראללה קרא להפעיל לחץ על ארה"ב ולמחות בפני שגריריה במדינות ערב על ההכרזה. עוד קרא למדינות ערב "לנתק את היחסים עמה ולהפסיק את כל צעדי הנורמליזציה עם ישראל" ולהודיע על הפסקת משא ומתן ערבי-פלסטיני עימה.

היישר מהבונקר: נסראללה משודר בפני המוני המפגינים בלבנון. צילום: רויטרס
היישר מהבונקר: נסראללה משודר בפני המוני המפגינים בלבנון. צילום: רויטרס

 

בנוסף, אמר נסראללה, כי התגובה המשמעותית ביותר היא לפתוח באינתיפאדה ולהפגין נגד ההכרזה האמריקנית ברחבי העולם. "ההחלטה מהווה עלבון ופוגעת ברגשותיהם של מאות מיליוני ערבים ומוסלמים. אנחנו עומדים מול אדם וממשל שלא מעניין אותם הכבוד, הרגשות והערכים של מיליארדים. אנחנו עומדים בפני עושק היסטורי של המקומות הקדושים של אומה. נדרשת כל מחאה, גינוי, הזדהות וגילוי התנגדות – הממשל האמריקני צריך לשמוע את זה", הסביר.

אמש (א') אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לכתבים, לאחר פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון בארמון האליזה, כי "אנחנו מנסים ומצליחים להגיע להבנה עם מקרון על נושאים אסטרטגיים, בין היתר בנושא לבנון. הוא ניצב בחזית ובאומץ קורא להפסיק את ההשתלטות האיראנית דרך חיזבאללה על לבנון".

"יש ניסיון איראני להציב טילים בלבנון נגד ישראל", אמר נתניהו, והוסיף: "הבהרתי שנתנגד להם. 100 אלף טילים ורקטות שמכוונים נגד ישראל כולל אלפי טילים ארוכי טווח. אנחנו לא נסבול את הדבר הזה. כרגע הם בודדים, אך עתידים להיות אלפים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20