נאום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הערב. צילום: רויטרס
נאום מזכ”ל הערב. צילום: רויטרס

מזכ”ל ארגון הטרור חיזבאללה, חסן נסראללה, טען הערב (א’) בנאום כי התפטרותו של רה”מ הלבנוני, סעד אל חרירי, אמש היא מהלך של . לדבריו, יריבתה של וחיזבאללה הכתיבה את הההתפטרות שהפתיעה גם את אנשי אל חרירי עצמו.

“הנוסח של הודעת ההתפטרות היה סעודי, לא לבנוני”, אמר נסראללה, “אותה סעודיה שמגנה אחרים ומאשימה אותם בהתערבות מתערבת בענייני לבנון ומדינות ערב, זה ברור לכול”. נאום ההתפטרות של אל חרירי נערך בעת ביקורו בסעודיה ואף פורסם בלעדית ברשת הסעודית “אל-ערבייה”. על כך אמר מזכ”ל חיזבאללה: “המסקנה שלנו היא שההתפטרות הייתה החלטה סעודית שהוכתבה לאל-חרירי. זו לא הייתה כוונתו והחלטתו”.

לדבריו, “אפילו אם אל-חרירי אולץ להתפטר, היה ראוי שיחזור ללבנון ויודיע לנשיא על התפטרותו. האופן שבו זה נעשה חושף את ההתערבות של סעודיה בעניינים הפנימיים של לבנון”. נסראללה הציע כי את הסיבות להתפטרות יש לחפש בסעודיה עצמה, “האם מדובר בסכסוך פנימי בין הנסיכים? סכסוך על הכתר? האם מדובר בסכסוך שיש לו היבטים כספיים? האם זה חלק מהרצון של סעודיה לפתוח במלחמה נגד חיזבאללה? עלינו לחכות ולהבין את הסיבה האמיתית”.

על טענות רה”מ המתפטר לפיו חשש מהתנקשות השיב נסראללה כי מנגנוני הביטחון הלבנוניים הכחישו את הדיווחים הסעודים כי בידם מידע הנוגע לנסיונות התנקשות. הוא קרא לרגיעה ברחובות ולסבלנות עד שהדברים יתבהרו. “אנחנו קוראים שלא להיחפז להתמסר לפרשנויות, לשמועות, לנבואות ולניתוחים”, אמר, “יש לשמור על הביטחון בלבנון”.

עוד הוסיף מזכ”ל חיזבאללה כי אל חרירי איננה קשורה לתקיפה ישראלית עתידית וכי נמנעת מפעולה מסוג זה מאז מלחמת לבנון השנייה. “אי אפשר להוציא מכלל אפשרות תוקפנות ישראלית. אם זה יקרה – זה יקרה משיקולים ישראליים. תיכנס למלחמה בלבנון רק אם היא תוכל להיות בטוחה שהמלחמה תהיה מהירה, מוגבלת בזמן ועם מחיר נמוך”.

אמש נפגש נסראללה עם פעילי פלוגות ההתנגדות וכינה את התפטרות אל חרירי “שיגעון סעודי”, כך לפי עיתון “אל-אח’באר” בלבנון. קודם לכן העיתון הסעודי “א-שרק אל אווסט” שיוצא לאור בלונדון פרסם כי גורמי מודיעין מערביים התריעו בפני אל חרירי על נסיון ההתנקשות. בתגובה הודיע צבא לבנון כי “המעצרים, החקירות והמעקבים שמבצע הצבא באופן רציף בנוסף לנתונים ומידע שיש בידיו – לא העלו שקיים תכנון לבצע התנקשויות במדינה”.

התפטרות אל חרירי: “איראן עוקפת את השלטון הלבנוני בניסיון לכפות מציאות בשטח”

בהודעתו אמש אמר אל חרירי כי בשל המעורבות האיראנית בלבנון והניסיונות של חיזבאללה לקבוע עובדות בשטח הוא החליט להתפטר. לדבריו, “למרות הניסיונות שלי ושל ממשלתי לנקוט במדיניות של אי-התערבות במשברים אזוריים, איראן המשיכה בניסיונותיה להתערב בענייניה הפנימיים של לבנון. לאיראן רצון עז להביא להרס העולם הערבי אך הרוע שהיא מטיפה יחזור אליה כבומרנג”.

“איראן עוקפת את השלטון הלבנוני בניסיון לכפות מציאות בשטח”, אמר רה”מ המתפטר, “ידיה באזור ייגדעו”. “לא נסכים שלבנון תהיה נקודת מוצא לאיום על ביטחון האזור. היכן שאיראן נמצאת יש מלחמות אחים וחורבן. היא רוצה להרוס את העולם הערבי, והרשע שהיא מפציה יחזור אליה”, הוסיף.  לדברי אל חרירי, “חיזבאללה הצליח לכפות מציאות בשטח בלבנון באמצעות כוח הנשק. המעורבות של חיזבאללה גרמה לנו בעיות רבות עם מדינות באזור. אנחנו מסרבים לקיומו של נשק שאינו בידיהן של רשויות השלטון הלגיטימי בלבנון”.

רה”מ המתפטר הוא בנו של רפיק אל-חרירי, שנרצח בשנת 2005, בעת שמחבל מתאבד התפוצץ סמוך לשיירה בה נסע בפרברי בירות. במהלך השבת הוא ערך ביקור בסעודיה ושם הודיע כי האווירה במדינתו מזכירה לו את הימים טרם רצח אביו.

מישל עאון, נשיא לבנון, טרם החליט אם לקבל את הודעת ההתפטרות והוא צפוי להמתין לשובו של אל חרירי ללבנון ולנימוק המהלך. הנשיא אף צפוי לשכנע את אל חרירי להמשיך בתפקיד לפחות עד שתורכב ממשלה חדשה.

“התפטרות ר”מ לבנון חרירי ודבריו- הם קריאת השכמה לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה נגד התוקפנות האירנית, שמנסה להפוך את סוריה ללבנון 2”, קבע ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה להתפטרותו של אל חרירי. “תוקפנות זו מסכנת לא רק את ישראל, אלא את המזה”ת כולו. הקהילה הבינ”ל צריכה להתאחד ולהתייצב נגד תוקפנות זו”.

משרד החוץ האיראני מסר בתגובה כי “דבריו של ראש ממשלת לבנון המתפטר שחזרו על ההאשמות הבלתי מציאותיות ובלתי מבוססות של הציונים, הסעודים והאמריקאים נגד איראן מהווים אינדיקציה לכך שההתפטרות נועדה ליצירת מתיחות בלבנון ובאזור כולו”. עוד נמסר ממשרד החוץ האיראני כי “אנו מאמינים שאזרחי לבנון יתגברו על השלב הזה בקלות”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.