פלטפורמת המדיה החברתית Gab.com ירדה מהאוויר הבוקר(ב'), זאת אחרי שעלתה לכותרות בעקבות השימוש שעשה בה הרוצח מהטבח בבית הכנסת בפיטסבורג.

הודעת ההשבתה באתר Gab.ai. צילום מסך

הרשת, שדוגלת בחופש ביטוי מוחלט ולא מקיימת שום מעקב או מוחקת תגובות המכילות תוכן שנאה, נתקלה בבעיות בעקבות עלייתה לכותרות. החל מאתמול הודיעו מספר חברות טכנולוגיה, בהם ענקית התשלומים PayPal וחוות שרתים שונות איתם עובדת הרשת, כי יפסיקו את שיתוף הפעולה איתה.

בשל אופיה הפרוץ שימשה Gab בין היתר תנועות ואנשי ימין רדיקלי מבלי להיתקל במדיניות הביטוי של טוויטר, ולהפצת הודעות נאצה ושנאה מצד פעילי תנועות גזעניות, ביניהם גם הרוצח מפיטסבורג, רוברט באוורס. מעט לפני שפתח במסע הרצח כתב באוורס בGab: "אני לא יכול לשבת בשקט ולראות את האנשים שלי נטבחים, אני נכנס".

 

 

 

ההודעה שפרסם הרוצח רגעים לפני הירי. צילום מסך מ-Gab 

בהודעה שמופיעה הבוקר על מסך הכניסה לאפליקציה נכתב כי חוות השרתים ושירותי התשלום ברשת מסרבים לתת שירות לGab: "זו קונספירציה של ענקי הטכנולוגיה נגדנו", הם טוענים. "אנו נמצאים תחת התקפה, התקשורת פוגעת בנו כי אנחנו מגינים על חופש הביטוי ועל החופש האישי. Gab תמשיך להילחם על זכות האדם הבסיסית לדבר בחופשיות".

בהודעה מטעם חברת שירותי התשלום PayPal , שהייתה הראשונה לנתק את קשריה עם Gab נכתב כי הרשת החברתית מאפשרת מסרים של "שנאה, אלימות וחוסר סובלנות מפלה". זמן קצר לאחר מכן הודיעה גם חברת שירותי האחסון GoDaddy, כי היא מסיימת את התקשרותה עם האפליקציה שתומכת, לדבריהם,  "באלימות נגד אנשים".

לפי Gab, הרשת תחזור בקרוב לאוויר על שרתים חלופיים.

אלון מליק

אלון מליק:עוד באותו נושא