יממה לאחר הטלטלה במערכת, נראה כי המשא ומתן לכניסתו של ליברמן לממשלה הולך ונשלם. לאחר שככל הנראה יקבל ליברמן את תיק הביטחון, נשארו עוד מספר סוגיות קטנות שעדין על הפרק. ליברמן מעוניין לקדם את הצעתה של חברת מפלגתו אורלי לוי להעניק 90% משכנתא על רכישת דירה. מהלך שסייע רבות לזוגות צהרים. גם הגדלת הפנסיות לעולים חדשים עומדת על הפרק. ליברמן החליט לוותר על כל סוגיות דת ומדינה על מנת לשמור על אחדותה של הקואליציה. היום ימשיכו הצדדים לסגור את הפרטים האחרונים. השר יריב לוין יהיה נציגו של נתניהו לניהול המשא ומתן.
השניים שיצאו בשן ועין מהמהלך הפוליטי הם בוז'י הרצוג ויעלון. הראשון התחיל את המשא ומתן כשמאחוריו עומדים 24 חברי כנסת וסיים אותו עם תמיכה של בקושי שישה. מצבו במפלגת העבודה רע מאוד. חברים רבים מתוך מפלגת העבודה קוראים לו ללכת הביתה או לכל הפחות לקיים פריימריז בהקדם האפשרי. בוז'י נראה כאילו הוא במסע התאבדות פוליטי. לאחר ההצהרה המנומנמת שמסר אתמול בצהרים חזר הרצוג למיקרופונים בשמונה בערב ושחרר קיטור על ח"כ שלי יחימוביץ'. גם מעמדתו כיו"ר האופוזיציה הולך ומתדרדר כאשר יאיר לפיד נושף בעורפו וזהבה גלאון קראה לו לעזוב את התפקיד.

יעלון יצא משדה הקרב הזה חבול ופצוע אך נראה כי כבר ביום חמישי בשיחת הנזיפה נסתם הגולל על יציאתו ממשרד הביטחון. כבר מספר חודשים שגורמים בימין לוחצים על נתניהו לפטר אותו. זה התחיל בפרשת החייל אלאור אזריה בה חרץ יעלון את דינו של החייל עוד טרם התחיל הדיון, המשיך בגיבוי שנתן יעלון לסגן הרמטכ"ל יאיר גולן שאמר כי תופעות בחברה הישראלית מזכירות לו את גרמניה של שנות ה-30. ההתבטאות של יעלון בסוף השבוע האחרון כי על מפקדי צה"ל להגיד את אשר על ליבם כבר היתה הקש ששבר את גב הגמל. נראה שכבר בפגישת ההבהרה, שהיום כבר ברור שהיתה שיחת שימוע שלפני פיטורין, נתניהו החליט כי יעלון יפנה את משרד הביטחון.
מי שעוד יוצאים פגועים מהמהלך הם דווקא חברי הכנסת של הליכוד שבמושב הכנסת האחרון הבהירו לנתניהו כמה הוא לא יכול לסמוך עליהם. העדרויות של ח"כ חזן מהצבעות ואיומים של ח"כ נגוסה ואמסלם כי אם לא יעלו בני הפלשמורה הם לא יצביעו עם הממשלה, נתנו לנתניהו להבין שככה הוא לא יכול להעביר תקציב בקיץ והוא חייב עוד אצבעות שיוציאו את העוקץ מחברי הכנסת הסוררים.

נתניהו וליברמן. צילום לע"מ
נתניהו וליברמן. צילום לע"מ

בבית היהודי מיהרו לברך על המהלך. היחסים בין בנט ליעלון לא טובים כבר מאז צוק איתן, אז רמז יעלון כי בנט מדליף מישיבות קבינט. בנט מנסה גם הוא לגזור קופון מהמהלך ויש אומרים כי הוא ידרוש את תיק החוץ במקום תיק החינוך. בכל מקרה יעלון כבר לא יפריע לו לקדם מהלכים בקבינט ובגזרת בנט זה ודאי שיפור.
מי שכמובן ממשיך לשמור על שתיקה בכל מה שלא קשור לאוצר הוא השר כחלון ומפלגת כולנו. יש גורמים במערכת הפוליטית שקוראים לכחלון לפרוש מהממשלה אך הסיכוי לכך קלוש. כחלון עומד להעביר תקציב דו שנתי, מצבו בסקרים לא טוב והוא לא ירצה להירשם כמי שפירק את ממשלת הימין.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20