למעלה מעשור עבר מאז הרצח שזיעזע את המדינה בבית הספר 'נופי גולן' בקצרין. תיק החקירה עבר במשטרה, בפרקליטות וב-3 ערכאות משפטיות. לפני כחודשיים הודתה הפרקליטות כי איבדה את הטלפון הסלולרי שנמצא בכיס מכנסיה של הנרצחת בת ה-13 והיה עשוי לשפוך אור על פרטי הרצח אשר הכרעת בית המשפט אודותיו ממשיכה לעורר ספקות. כעת נודע כי רשם המוצגים במשטר מרחב גולן הצליח לאתר את המכשיר שהיה חבוי בתוך מעטפה, בין שני מוצגים אחרים. כך על פי הפרסום ב'ידיעות אחרונות'.

רק תאיר יודעת. מתוך 'לפני כולם' 22.11.16

היעלמו של המכשיר הסלולרי העלה תהיות רבות סביב הפרקליטות והמשטרה: האם אכן יכול להיות שהפרקליטות איבדה בשוגג ראיה כה מרכזית בפרשה והאם המשטרה מנסה להסתיר ראיות. על מרכזיותו של המכשיר בראיות, דיברה אף הפרקליטות בעצמה. בסירובה לבקשתה של , אמה של תאיר, להשיב לה את המכשיר של ביתה, כתבה הפרקליטות כי "הטלפון הנייד נבדק במהלך החקירה הן לצורך קבלת נתונים בנוגע לאיכונו בשעת הרצח והן לצורך קבלת נתונים אודות הודעות כתובות שנמצאו בו. הטלפון שימש כראיה מרכזית בפסק הדין". אולם מספר שבועות לאחר הבקשה, הודתה הפרקליטות כי המכשיר .

בתחילה נמסר מפרקליטות מחוז צפון כי "היחידה החוקרת טרם איתרה את הטלפון ונעשים מאמצים רבים לאיתורו", וחודש לאחר מכן הודיעה הפרקליטות כי "על אף מאמצים רבים, הטלפון הנייד של המנוחה לא אותר". עם היוודע הדבר לאמה של תאיר, אמרה כי "עוד לאחר הרצח ביקשתי לקבל בחזרה את החפצים האישיים של תאיר. פניתי מספר פעמים לפרקליטות ותמיד טענו בפניי שבגלל שהמשפט עדיין מתנהל ועדיין מוגשים ערעורים – אין אפשרות להשיב את הדברים. גם לאחר שהמשפט הסתיים, עמדה הפרקליטות בסירובה להשיב לנו את החפצים".

תאיר ראדה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה
תאיר ראדה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

 

לפני כשבועיים דרשה אילנה מבית המשפט המחוזי בנצרת, באמצעות פרקליטה עו"ד מוטי טימסית, להורות על פתיחת חקירה לבירור גורלו של המכשיר. על פי הפרסום ב'ידיעות אחרונות', "דמעותיה של האם נגעו לליבו של רשם המוצגים והוא החליט לעשות כל מאמץ כדי לאתר את הטלפון על מנת להחזיר לאם את הזיכרון מבתה המנוחה", ולאחר חיפוש שארך מספר שבועות, מצא אותו, כאמור, חבוי בין שני מוצגים.

טרם ברור באיזה שלב של החקירה והמשפט נעלם המכשיר ומה היה אפשר להוציא ממנו שטרם יצא, כמו דגימות ד.נ.א והודעות SMS. כמו כן, למרות הימצאו, הפרקליטות הודיעה כי המכשיר יישאר בידייה ולא יוחזר לאם, אלא רק עותק מתוכנו.

"אני מברך על מציאת הטלפון, אלא שנסיבות מציאתו מעוררות תהיות. הרי יכלו למצוא אותו מרגע שנודע שהוא אבד, ולא זמן קצר לאחר שבית־המשפט הורה להגיב על בקשתנו לחקור את נסיבות ההיעלמות", מסר פרקליטה של האם, עו"ד טימסית. "לא יעלה על הדעת שהפרקליטות והמשטרה יאבדו מוצג חקירה בתיק רצח כזה. אני נוטה להאמין למדינה שמדובר באובדן ולא בהיעלמות הטלפון, אבל לאור הנסיבות איני יכול לשלול את האפשרות שלא מדובר באובדן". אילנה ראדה אמרה אמש: "אני מבקשת באופן נחרץ לקבל חזרה את החפצים האישיים שלנו ושל תאיר", הוסיף.:עוד באותו נושא