הפגנה של פעילי . צילום: רויטרס

ביום ראשון האחרון התכוונו וינסנט וורן וקתרין פרנק, שני פעילי , לקיים סיור מודרך ביהודה ושומרון עבור משלחת של 15 פעילי . על פי גורם במשרד לעניינים אסטרטגיים, כניסתה של פרנק, מרצה למשפטים באוניברסיטת קולומביה, נמנעה בשל ניסיון להסתיר קשר לארגון היהודי אמריקאי ) Jewish Voice for Peace) אשר תומך בחרם על .

זו לא הפעם הראשונה של פרנק בארץ, ביקורה האחרון נערך באוקטובר. גם עבור וורן זה היה אמור להיות הביקור השני בארץ, לאחר שהשתתף במשלחת דומה ב-2016. השניים סיפרו כי נעצרו בעודם ממתינים לצד מסוף המזוודות והתבקשו לעבור תשאולים בנפרד.

פרנק ביקרה בארץ מספר פעמים בעבר. הביקור האחרון שלה נערך באוקטובר. עבור וורן זה היה אמור להיות הביקור השני בארץ, לאחר שהשתתף במשלחת דומה ב-2016. השניים סיפרו שחצו את ביקורת הגבולות ללא בעיה, אך נעצרו בעודם ממתינים לצד מסוף המזוודות והתבקשו לעבור תשאולים נפרדים. השניים עוכבו בנתב"ג ביום ראשון למשך 14 שעות, בסיומן סורבה כניסתם והם גורשו חזרה לארה"ב. בפני פרנק הוצג אתר בו הואשמה בפעילות נגד ישראל. לדבריה, כשהכחישה זאת, איש הביטחון האשים אותה בשקר.

"באתר נכתב שאני שונאת יהודים ואנטישמית, שפועלת להשמדת המדינה. שום דבר מזה לא נכון", אמרה פרנק. "אני לא עובדת או מתנדבת ב-JVP. אני מכירה את חברי הארגון ומיודדת איתם, אבל אין לי קשר ישיר לארגון, ואני בוודאי לא מנהיגה בתנועת ה-BDS".

לדברי וורן, אנשי הביטחון הציגו לו עותק של הדרכון של פרנק, ובו הופיעו האותיות "BDS" כהוכחה למעורבותה בתנועה. בנוסף הוצג לו אותו אתר האינטרנט ובו ההאשמות נגד פרנק. "בהיותי עורך דין ובהכירי את האינטרנט, הבנתי מיד שמדובר בהשערות בלבד", אמר וורן. "ניסיתי להבין מה מונע את כניסתי לארץ ולא קיבלתי תשובה, רק הואשמתי בשקרים".

 

בינואר פרסם את רשימת הארגונים שפעיליהם לא יורשו להיכנס לארץ בשל תמיכה בחרם על ישראל. הרשימה כוללת בעיקר ארגונים באירופה ובארה"ב וכן ארגון מאמריקה הלטינית, ארגון נוסף מדרום אפריקה וארגון גג בינלאומי. גם הארגון JVP נכלל בה. מטעם המשרד נמסר אז שפעילים שאינם מוגדרים "בליבת הארגון", או שאינם מוכרים למשרד ממקורות גלויים, לא ייעצרו בהכרח בפועל. עם זאת, במשרד הוסיפו כי "ככל שיעלה במסגרת התשאול השגרתי שמבוצע על ידי בקרי הגבול השיוך הארגוני של מבקש הכניסה, תבחן מניעת כניסתו בהתאם לתבחינים שפורסמו באתר משרד הפנים. כמו כן, ככל שתתפרסם הודעה על הגעה של פעילים מהארגונים שהוגדרו כארגוני חרם, הם יסורבו במידה ויענו על התבחינים".

 :עוד באותו נושא