משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו”ר , ח”כ משה גפני הודיע הבוקר (ג’) על הקמת צוות מיוחד מטעם למעקב אחר המצב והפעולות הנעשות בים המלח, בין השאר לשיקום האזור בעקבות התפשטות תופעת הבולענים ולבחינת ההתקדמות בנושא קציר המלח וההיערכות של המדינה לקראת תום תקופת הזיכיון של כיל. בראש הצוות יעמוד ח”כ מיקי רוזנטל ויכללו בו נציג אחד מכל סיעה, קואליציה ואופוזיציה.

לדברי גפני הצוות יעקוב אחר מה שקורה בכל איזור וייכנס לעובי הקורה בכל הנוגע לתום תקופת הזיכיון של כיל – חברת האם של מפעלי . לדבריו “אסור להשאיר את המצב באזור כפי שהוא. חשוב מאוד שאזור לא ייפול והמדינה צריכה להיות בעניין. זה כישלון כשאזור כמו שיש בו הרבה פעילות והרבה תיירות והמדינה עומדת מן הצד”.

גפני הוסיף כי “מדינה מתוקנת לא מתעלמת ממצב כזה. ים המלח הוא משאב הטבע מספר אחת שלנו ועלינו לפעול לשימורו ולמיצוי נכון ומאוזן שלו”.

ים המלח, מרץ 2017. צילום: דורון הורביץ, פלאש 90
ים המלח, מרץ 2017. צילום: דורון הורביץ, פלאש 90

בעוד 13 שנים צפוי לפוג המכרז של המדינה עם חברת כיל. אמש התקיים דיון בוועדת הכספים בו  חברי הועדה הביעו תרעומת קשה על היעדר תשובות ברורות מפי נציגי הצוות המיוחד שכולל את משרדי האוצר, הכלכלה והגנת הסביבה בכל הנוגע לקבלת תמונת מצב על היערכות המדינה לתפוגת הסכם. לטענת חברי הכנסת, כיל מערימה על המדינה קשיים באופן מכוון על-מנת להביא להארכת הזיכיון שלה.

ח”כ מיקי רוזנטל שנכח בדיון אמר שתופעת הבולענים ותופעות קשות אחרות באזור ים המלח אינם נזקי טבע אלא נובעים מפעולות אנוש; הפסקת הזרמת המים מהירדן וקמת הבריכות באגן הדרומי ע”י כיל”.

בדיון שהתקיים אמש בנוגע למפעלי ים המלח, קרא רוזנטל לנציגי הממשלה להאיץ את קצב ההיערכות לקראת תום תקופת הזיכיון של כיל ב- 2030 ובמקביל לתבוע מממנה לעמוד בהתחייבויותיה בנושא קציר המלח, כחלק מהניסיון לשקם את ים המלח והאזור כולו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.