אוליביו לוגיאן גנציו ורלוקה גראדה אמנדי בריטניה. דיירי אזור הרחקה. ואפליקציה אינטראקטיבית 2017

אוצרת התערוכה: הדס קידר

אמנים מציגים: חיים דעואל לוסקי (ישראל) | יעל וישניצקי-לוי וסטניסלב וולבל (פולין) | רלוקה גראדה אמנדי ואוליביו לוגיאן-גנצ'יו ו (בריטניה) | ג'קי פערל (ישראל) | אלכסיס קוזינו (קנדה) | ברק רובין (ישראל)

פטה מורגנה היא תופעה אופטית הנקלטת בעיניו של המתבונן וניתנת לתיעוד. התופעה מתרחשת במרחב שבין האדמה לשמים ונובעת משבירה של קרני האור עקב הבדלי הטמפרטורות המשמעותיים במדבר בין שעות היום והלילה. תופעה זו מייצרת דימוי מהופך המופיע על קו האופק. פטה מורגנה ("מיראז׳") הופכת את המדבר משממה לכר פורה להופעת דימויים מקומיים. חלקיקי מינרלים ומלחים, הנעים בעדינות באוויר המדבר, הופכים למעין מסך שעליו "מוקרנים" הדימויים. לפיכך, ניתן לראות במדבר משאב ענק ליצירת דימויים ללא הפוגה. מבחינה זו, ניתן לפרש את המדבר כמערכת אקולוגית המייצרת תמונות נעות.

תופעה מסתורית זו אף מעלה שאלות הנוגעות לעידן האנתרופוקן והשפעות האדם המפר את האיזון העדין עליו מתבססת מזה מיליוני שנים ה"מכונה האופטית" הזאת של המדבר. אך תופעת טבע זו נמצאת בסכנת הכחדה עקב שינויי האקלים והשפעותיה של הכרייה התעשייתית המתמשכת של מינרלים במדבר.

זו מציעה לקרוא ולהבין את אזור המדבר, הנגב וים המלח כאזורים המצמיחים ומטפחים דימויים ואף כמקור חלופי להתבוננות בתמונות. התערוכה מציגה אמנות הנעה בין נקודת המבט המדעית, הרואה בתופעה אופטית זו פלא טכנולוגי, ובין נקודת המבט המטאפיזית המזהה את המדבר עם חוויות מיסטיות, מגעים, התגלויות אלוהיות והזיות בתקופות שונות כמסופר בתנ״ך, בברית החדשה, במגילות הגנוזות ובכתבים החיצוניים.

חיים דעואל לוסקי (ישראל) מציג את "מצלמה " הכוללת מצלמה מחומרים מקומיים שנבנתה במיוחד עבור התערוכה ומתייחסת לתופעת הפטה-מורגנה על ידי כך שהיא מפרידה – ברגע הצילום – את שני חלקי ההוויה: שמים לחוד, ואדמה לחוד. לצד המצלמה לוסקי מציג שלושה תצלומים מסביבתה של באמצעות המצלמה.

ראלוקה גראדה אמנדי ואוליביו לוגיאן גנצ'יו (בריטניה) מציגים עבודה מבוססת-זמן ועבודה מבוססת על טכנולוגיה של מציאות רבודה שעוסקות בצורות חיים דיגיטליות ומבקרות את תשוקתו של האדם בתקופתנו להגשים פנטזיה של שליטה בטכנולוגיה.

אוליביו לוגיאן גנציו ורלוקה גראדה אמנדי בריטניה. דיירי אזור הרחקה. מציאות רבודה ואפליקציה אינטראקטיבית 2017

יעל וישניצקי לוי וסטניסלב וולבל (פולין) מציגים תוצר של שהות בערד. "קווי ערד" נעשה בהשראת קווי ה"נאזקה" שבמדבריות פרו כאשר בערד הקווים נוצרו בשיתוף ילדי בית הספר הדמוקרטי המקומי ומשלבים ממצאים מקומיים עם יצירות חדשות. הצפייה בעבודה באמצעות משקפי תלת-מימד.

סנטיסלב וולבל ויעל וישניצקי לוי פולין. קווי ערד. מדיה משולבת 2017

ביסודות פרויקט "אשתלוט" של ז'קלין פערל (ישראל) ביקור בשרידי מחנה פועלים של מפעל ליצור אשלג שפעל בסדום בשנות ה-30 וה-40. המסע הארכאולוגי-פואטי בסדום הגאוגרפית, המיתית וההיסטורית חושפת את סדום ואת אשת לוט כמושגים פוליטיים ופילוסופיים הדחוסים בפקעת הקשרים טעונה.

ג'קי פערל וישראל אשתלוט 2018. צילום ועריכה: אריאל תמיר

אלכסיס קוזינו (קנדה) מציג קולאז' צילומים המודפס על יריעות חומר זהוב-מנצנץ, שמתעדות את גופו בעת פעולות פרפורמטיביות בסביבה המדברית שעשה במסגרת שהות אמן בערד.
הסדרה "לוח טאבלט כחול", "טאבלט אדום" ו"טאבלט ירוק" של ברק רובין (ישראל) כוללת תצלומים המבוססים על ספרי כתיבה או טאבלטים משנהב ושעווה המתוארכים למאה ה-14 לפנה"ס, ונמצאו ברחבי המזרח הקדום ובפרט בממלכת אשור ונחשבים כגלגולו הראשון של ה-"ספר". הדימויים המופעים בתצלומים קושרים בין ממצאים מקומיים מתקופות קדומות לדימויים מתקופתנו אנו וכוללים: "חותם חזקיהו", "המלכה האם", "הַכְּרֻבִים" ומפת העולם של גוגל.

ברק רובין ישראל. לוח כחול 2017

"DE ZONE דה זון"
תאריך פתיחה: 16.3.18
תאריך נעילה: 16.6.18
שעות פתיחה: רביעי וחמישי 9:00-13:00 16:00-20:00
המרכז לאמנות עכשווית בערד | בן יאיר 28 (הכניסה ממתנ"ס ערד)

טל':08-9551531

המרכז לאמנות עכשווית בערד מעמיק את פעילותה המתמשכת של העיר ערד בתרבות ובאמנות בישראל. התכנים והפעילויות בהם עוסק המרכז נוגעם בסוגיות האסתטיות, הפוליטיות, החברתיות, הגאוגרפיות והאקולוגיות העולות מהמרחב בו פועל המרכז.

המרכז משתרע על פני שטח כולל של 400 מ"ר, וכולל גלריה לאמנות עכשווית, המציגה אמנות ישראלית ובינלאומית, באוצרותה של הדס קידר; תכנית שהות אמן בינ"ל "אמנות אדריכלות ערד" המהווה חממה פעילה לאמנות ותרבות; מחלקה חינוכית הכוללת סיורים מודרכים בתערוכות; סדנאות אמנות וסיורים מודרכים במסלולים אמנותיים בעיר – חצרות אמנים, רובע האמנים, בתים פתוחים ועוד.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.