מוסלמים נכנסים אל הר הבית. צילום: מתי עמר, TPS
מוסלמים נכנסים אל הר הבית. צילום: מתי עמר, TPS
דבר אחד עצוב בכל הסערה סביב המגנומטרים והר הבית: איבדנו שליטה על המצב ועל המקום הקדוש והרגיש הזה. אנחנו תלויים בפלסטינים ובכל מיני מנהיגים שאולי ינסו להרגיע את המצב ולא בנו. זה קורה בעיקר בגלל פזיזות. קודם כל יוצאים בהצהרות ואחר כך מכנסים התייעצויות ביטחוניות דחופות ובהולות.
קודם כל הכותרות, אחר כך חושבים על ההשלכות. נתחיל מדעתי האישית: הצבת המגנומטרים בתזמון הזה מיותרת. היא מיותרת מכיוון שהיא מתריסה, בטח בתקופה רגישה כזאת. אם למישהו במשטרה היה כל כך בהול להציב בכניסות להר הבית את אמצעי האבטחה הזה – יכלו לעשות את זה בתיאום עם הווקף ובימים רגועים יותר. אף אחד לא היה מייחס לזה חשיבות.
אבל הרצון הבהול לעיתים של ראש הממשלה, אולי בהשפעת כמה מגורמי הביטחון, לצאת בצעדים מעשיים מיד אחרי פיגוע קשה, לעיתים משיג את התוצאה ההפוכה. ולראייה – חמישה גדודים של צה"ל יתגברו מחר את הבירה, השוטרים בכוננות שיא, הפלסטינים בכל מקרה מתכננים יום זעם – השד יודע על מה – הרי אנחנו צריכים לזעום אחרי פיגוע ירי קשה כזה, ומנהיגי העולם הערבי – בצביעות האופיינית להם – מנסים ליישר קו עם ההנהגה הפלסטינית הקיצונית.
כל אחד מושך לכיוון שלו. בנט וליברמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
כל אחד מושך לכיוון שלו. בנט וליברמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ועכשיו – שלב ההכרעות. בנט דורש לשדר לאויב ריבונות ולהשאיר את ההחלטה על כנה. ליברמן – שאם היה באופוזיציה היה בוודאי מדבר אחרת – זורם עם ראשי מערכת הביטחון שמעדיפים להוריד את המגנומטרים כדי לחסוך לעצמם כאב ראש גדול, ובמשטרה מנגד עומדים על הרגליים האחוריות בדרישה לקיים את ההחלטה. "אנחנו כבר נדע להתמודד עם התוצאות של ההחלטה", מבטיח מפקד מחוז ירושלים. נו, שויין.
יחליט נתניהו מה שיחליט, רגוע לא יהיה בתפילות יום השישי בהר הבית.
אבל להבא, כלקח מהשבוע האחרון, סוף מעשה במחשבה תחילה – לפני שיוצאים בהצהרות בומבסטיות, כדאי לספור עד עשר. כדאי שנלמד לאמץ את חכמת החיים שאנחנו מנסים לחנך את ילדינו.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20