ניקי היילי בתדריך עיתונאים בבית הלבן. צילום: רויטרס
. צילום: רויטרס

 

עם פתיחתה של הוועידה השנתית הרביעית של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית (IAC), נאמה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי בפני אלפי משתתפי הכנס. לקול תשואות רמות מהקהל ואהדה רבה, דיברה השגרירה על מחויבותה העמוקה לקשר ההדוק בין לארה"ב באו"ם ועל מדיניות ארה"ב ביחס להסכם מול .

אכן רוחות חדשות נושבות מכיוון וושינגטון. "אין זה סוד כי האו"ם הנו מקום עוין עבור ישראל", אמרה היילי. "אך מה שראיתי טרם כניסתי לתפקיד השגרירה באו"ם הייתה תקופה מבישה שבה ארה"ב הפכה לחלק מאותה עוינות. היה זה בדצמבר האחרון, כמעט חודש לפני התמנותי, שארצות הברית עמדה ואפשרה – יש שיאמרו אף עודדה – את מועצת הביטחון להעביר את ההחלטה 2334".

החלטה 2334 קבעה שההתנחלויות בשטחים אינן חוקיות והועברה ברוב של 14 מתוך 15 המדינות החברות במועצת הביטחון מבלי שארה"ב מימשה את זכות הווטו שלה. היילי הדגישה כי בנושא ההתנחלויות קיימת שונות בתפיסה בין ארה"ב לישראל אך כי "מדובר בחילוקי דעות בין חברים". בנימה אישית הבטיחה היילי כי "הימים בהם ישראל מצויה במוקד הביקורת של האו"ם חלפו" ועוד הצהירה שלאורך כהונתה היא "כאן כדי לבשר לעולם שישראל לא עומדת לבדה".

ברק אובמה. צילום: Official White House Photo by Pete Souza
אחראי להחלטה 2334, נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה. צילום: Official White House Photo by Pete Souza

 

היילי הוסיפה לתאר כיצד בדרכים שונות – החל מהמאבק ברשימות השחורות להחרמת חברות ישראליות ועד להחלטת ארה"ב לפרוש מאונסק"ו, ארצות הברית נלחמת בהטיה האנטי-ישראלית ששוררות באו"ם יום-יום. "אני אופטימית לגבי השינויים שמתרחשים בתרבות של האו"ם. ההתנפלויות כנגד ישראל לא חדלו כמובן אך אנו מבחינים בירידה ניכרת בתדירותם. ובכל המקומות בהן ההכפשות עדיין נשמעות, ארה"ב ממנפת את כוח השפעתה בכדי לחולל מהפך משמעותי".

היילי התייחסה למדיניות החדשה של ארצות הברית בנוגע לסנקציות על איראן: "פעילותו של הנשיא טראמפ השיבה את ההסכם האיראני חזרה לשולחן המו"מ. בזכות כך הרבה התוודעו להתנהגות המסוכנת של איראן שהעולם התכחש לה עד כה רק בכדי לשמר עסקה פגומה. אנו מפצירים עכשיו בעולם להתמודד עם כובד האיום שמטיל המשטר האיראני לא רק בכמות הצנטריפוגות שברשותו אלא גם במספר המחבלים שהוא מממן ומספר מבחני הטילים שהוא מבצע".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.