בועידת האינטרנציונל הסוציאליסטי שהתקיימה במטה האו"ם בג'נבה הוחלט השבוע לתמוך באופן רשמי בתנועת ה- הישראלית היא חברה ותיקה באינטרנציונל הסוציאליסטי, עוד מימי מפא"י. 

הפגנת בצרפת. צילום: CC BY-SA, Odemirense Wikimedia commons

הוועידה יצאה בקריאה לממשלות ולארגונים אזרחיים ברחבי העולם להטיל חרם על הכיבוש הישראלי בשטחים, על כל מוסדות הכיבוש ועל "ההתנחלויות הבלתי חוקיות", ולהפסקת כל סוג של סחר נשק ושיתוף פעולה צבאי עם מדינת ישראל "כל עוד היא ממשיכה במדיניות הכיבוש והאפרטהייד נגד העם הפלסטיני".

מחמוד נוואג'ה, המתאם הכללי של ועדת הבי.די.אס. העולמית, מסר את תודתו מקרב לב לחברי האינטרנציונל הסוציאליסטי על תמיכתם בעם הפלסטיני וזכויותיו ואמר כי ההחלטה שקיבל האינטרנציונל הסוציאליסטי היא ההישג החשוב הומשמעותי ביותר של תנועת הבי.די.אס מאז הקמתה בשנת 2005 וכי מדובר בהחלטה אשר "משנה את כללי המשחק ומפיחה רוח חזקה במפרשי תנועת הבי.די.אס". זאת בהתחשב  בגודל ורוחב היריעה הכלל עולמי של האינטרנציונל הסוציאליסטי, אשר כולל 140 מפלגות מכל רחבי העולם מהן 35 הנמצאות בשלטון בארצותיהן ורבות אחרות אשר החזיקו בשלטון בעבר וצפויות לחזור אליו בעתיד.  

יש לציין שבין התומכות מפלגות האינטרנציונל הסוציאליסטי במערב אירופה, כגון המפלגה הסוציאל דמוקרטית בגרמניה שהיא שותפה בכירה בקואליציה של הקנצלרית מרקל, המפלגות באיטליה וצרפת שהחזיקו בשלטון בארצותיהן עד לאחרונה והמפלגה בספרד שהגיעה לשלטון במהפך מדהים לפני מספר חודשים וכן גם בשכנתה פורטוגל, וכמו כן מפלגת הלייבור הבריטית בראשות ג'רמי קורבין  אשר יש לה סיכוי רב לחזור לשלטון בהתחשב במאבקי הכח הקורעים לגזרים את ממשלתה של ראשת הממשלה הבריטית תרזה מאי.

גם בעבר מתח האינטרנציונל הסוציאליסטי ביקורת על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים, אך מעולם לא הגיעו הדברים  עד כדי קריאה לחרם על ישראל. 

מפלגת העבודה הישראלית היא חברה ותיקה באינטרנציונל הסוציאליסטי, עוד מימי מפלגת מפא"י בימי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. עד כה לא פרסמה המפלגה תגובה על ההחלטות שהתקבלו בכנס האינטרנציונל הסוציאליסטי. בשנים האחרונות היו חילוקי דעות פומביים בין מפלגת העבודה הישראלית לבין מפלגות-אחיות באינטרנציונל הסוציאליסטי, למשל מפלגת הלייבור הבריטית בהנהגת ג'רמי קורבין. יש להניח כי מעתה יתגברו חילוקי הדעות הנ"ל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.