לפי פרסום בסוכנות הידיעות AFP, בשנה שעברה הוצעו במתנה ל- 26 כוכבי על אמריקאיים דוגמת מאט דיימון ולאנורדו דיקפריו, חבילות יוקרה לטיול בישראל, בשווי של עד 55,000 דולר לחבילה. כעת מסתבר כי אף אחד מן הכוכבים לא בחר לנצל את ההזדמנות, ולא הגיע לנופש בישראל.

לאונרדו דיקפריו. קבל חבילת נופש בשווי 55,000$ וויתר. צילום: רויטרס
. קיבל חבילת נופש בשווי 55,000$ וויתר. צילום: רויטרס

גורמים בקמפיין ה- טוענים כעת כי מדובר בניצחון לתנועת החרם על ישראל. “זוהי הצלחה”, אמר יוסף מוניר פעיל בתנועת ה – ארה”ב, אשר ניהל את הקמפיין כנגד ביקורי השחקנים יחד עם הארגון האמריקאי “קול יהודי לשלום”. “אני מרוצה מכך שהתברר שאף אחד מן המפורסמים שהוצעה לו החבילה הגיע. אני חושב שזה ברור שהכוונה שמאחורי הזמנת השחקנים – ‘להלבין’ את תדמיתה של ישראל – כשלה”.

משרד התיירות מסר  לעיתון “הארץ”בתגובה: ״למרות שהמתנה לא מומשה, לשמחתנו הקמפיין השיג את מטרתו וישראל זכתה במהלך התחרות לחשיפה חיובית בכלי תקשורת רבים, ללא עלות כספית. בהמשך לכך, אנחנו רואים גידול ניכר בתיירות לישראל בחודשים האחרונים, ובינואר רשמנו עליה של 27% במספר התיירים״.

מעט לפני טקסי האוסקר ב- 2016 , הכריז משרד התיירות כי המועמדים לפרסים החשובים יקבלו במתנה חבילות תיירות בהתאמה אישית, כולל טיסות במחלקה ראשונה ומלונות פאר. הכוונה הייתה להראות את פניה האמיתיות של ישראל בזמני קונפליקט. מנכ”ל משרד החוץ אמיר הלוי אמר ל AFP בזמנו , “כל ידוען שמגיע לבקר אותנו, יכול להעלות סלפי מהביקור והרווח אדיר”. בתגובה לקמפיין, פעילי BDS בארה”ב פרסמו מודעות בעיתון ה “L.A Times”  ובמדיה החברתית שדחקו בשחקנים לא לקבל את המתנות. בהמשך בוצע מעקב אונליין אחרי הידוענים על מנת לראות מי מהם ניצל את ההזדמנות. “עד כה, לא ראינו אף אחד”, אמר מוניר.

דוברת ארגון “קול יהודי לשלום” גרנייט סוסנוף אמרה כי “מדובר בחלק מחרם תרבותי רחב יותר, הקמפיין שלנו גרם למתח.. והזכיר לאליטה ההוליוודית שישנו מחיר חברתי לקישור עם כיבוש צבאי”.

אך האם מדובר באמת ובתמים בהצלחה גורפת של ה BDS? לא בטוח כלל. בשבועות האחרונים מספר לא מבוטל של להקות ואמנים מחו”ל ובראשן רדיוהד, הידועים בתמיכתם באקטיביזם חברתי הודיעו על הגעתם לישראל בקיץ, כך שלפי הנתונים בשטח כרגע, ניצחון לתנועת ה- BDS בהטלת חרם אמנים על ישראל רחוק עדיין ממימוש.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.