בית המשפט השלום בירושלים קיבל היום (ה') את תביעת עיריית ירושלים ופסק כי על לפנות עד ה- 1.2.19 את הנכס העירוני בו היא פועלת כפולשת ללא הסכם, בניגוד להחלטת היועץ המשפטי לעירייה ובניגוד להוראות התכנית שחלה במקום.

פעילי מחוץ לגלריית ברבור. צילום: פלאש 90

 

בית המשפט קבע כי "כל המסמכים והטענות שהוגשו בפני בית המשפט אינם מקיימים הגנה. הרשות להחזיק במקרקעין שהייתה – בוטלה ותחתיה לא באה כל הקצאת מקרקעין או חוזה אחר בכתב שניתן לנתבעת להסתמך עליו או שיהיה נושא להוכחות".

כזכור, העמותה קיימה במקום אירועים פוליטיים המוקיעים את ערכי המדינה ומקדמים דעות השוללות את קיומה של מדינה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כך לדוגמה נערכו במקום אירועים של ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה". מה שהתחיל בפגיעה של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל המשיך באירוע המעלה על נס את יום הנכבה בהשקת ספר אנטי דמוקרטי נגד מדינת ישראל.

טענה לאורך מאבקה כי "העמותה פועלת בנכס ללא הקצאה כדין, ללא הסכם וללא אישור מהעירייה והנכס דרוש לעירייה לשם מתן מענה לצורכי תושבי השכונה". אחד ממפעילי הגלריה טען בעבר כי "שוברים שתיקה הם לא פוליטיים והם לא הכי קיצוניים".

פלייר הרצאת שוברים שתיקה בגלריית 'ברבור'. צילום מסך מתוך האירוע בפייסבוק

 

בעירייה הביעו סיפוק על החלטת בית המשפט וציינו "פסיקתו החד משמעית של בית המשפט מוכיחה כי עמדת העירייה לאורך כל הדרך הייתה נכונה, צודקת וערכית. העירייה לא תאפשר לנכסיה ושימוש בהם כדי לקדם עמדות פוליטיות אשר מטרתם פגיעה במדינת ישראל".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג בירך על ההחלטה ואמר כי: "הגיע הזמן לשים סוף למי שמשתמש בדמוקרטיה הישראלית כדי לקדם עמדות קיצוניות נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל. זהו ניצחון השכל הישר שאין ספק כי ישמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

עו"ד יוסי חביליו, שייצג את גלריית ברבור ומועמד לראשות עיריית ירושלים, אמר בתגובה: "זה יום עצוב לדמוקרטיה בישראל ולעיר ירושלים ופגיעה קשה בחופש הביטוי. התגייסתי לסייע לגלריית ברבור בגלל אמונתי שיש לאפשר להביע דעות שונות ומגוונות, גם בשטחים ציבוריים וגם אם אני אישית לא מסכים להן".

"בית המשפט אמר בדיון שהסיבה להגשת התביעה הינה דברים שנאמרו בגלריה, אולם במסגרת פסק הדין נימק את מסקנתו בנימוקים משפטיים טכניים, מבלי שניתנה לגלריה אפשרות להציג ראיות ומבלי שהתייחס כלל לסיבה להגשת התביעה ולנושא חופש הביטוי. בעייתיות נוספת הינה בכך ששופטת קודמת שדנה בתיק קיבלה החלטה מנומקת לאפשר לגלריה להציג ראיות, לרבות לעניין הטענות בעניין חופש הביטוי. אך משיקולים שונים עבר התיק לשופט אחר והוא קיבל החלטה הפוכה לחלוטין. הדבר יכול לפגוע קשות באמון הציבור במערכת המשפט. אני חושב שהחלטת השופט שגויה, אנחנו מתכוונים להגיש ערעור ואני מאמין שנזכה בערעור והגלריה תישאר במקומה", הוסיף חביליו.

במפלגת 'מאוחדים' בראשות אריה קינג מסרו כי הם קיימו בשנה האחרונה "מאבק עיקש בשם הימין השפוי לסגירת הגלריה". במפלגה ביקשו להזכיר כי "המשנה לראש העיר דב קלמנוביץ' הוא הראשון שפנה לראש העיר בדרישה שיורה על סגירת המקום, כשמנגד ראש העיר ברקת משך רגליו והמועמדים לראשות העיר ברקוביץ' וחבליו התנגדו לסגירת המקום – אותם חביליו וברקוביץ' שמבקשים באופן ציני ומגוחך לצבוע עצמם בצבעי הימין, למרות שברגעי המבחן נצבו לצד השמאל הפלורליסטי רדיקלי".

על החלטת בית המשפט אמרו במפלגה, כי "גלריית ברבור פעלה במבנה עירוני ועשתה שימוש פוליטי ציני במשאבים ציבוריים בצורה שמנוגדת בתכלית לעמדות בה מחזיקים רובם המכריע של תושבי ירושלים". לדבריהם, "פעולותיה 'התרבותיות' המשקפות את תפישת העולם של השמאל הקיצוני ערערו וחתרו תחת אושיות המדינה, ופעלו בכל דרך אפשרית על מנת לפגוע בלגיטימיות של מדינת ישראל ומוסדותיה, להשחיר את חיילי צה"ל ולתמוך בגופים אנטישמיים. אנחנו מודים לבית המשפט על עשיית צדק ולתושבים הרבים שעמדו לצדנו לאורך המאבק".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא