הכירו את , שורדת בת 82 המתגוררת בתל אביב. ז'ני היא שהפכה את זוועות השואה שעברו עליה ועל משפחתה לספר ויזואלי בשם "המלאך מעל הדלת", המשלב את ציוריה לצד הסיפור העומד מאחוריהם ומגולל של ילדה בת 6 בשואה.

בעקבות המצוקה הכלכלית אליה נקלעה ז'ני מאז שהפסיקה לעבוד כספרית, פרסמה ביום חמישי האחרון מתנדבת שעוזרת לה בשיווק, בפייסבוק הקורא לציבור הרחב להגיע ולקנות מז'ני עותק מהספר שהוציאה, כדי לעזור לה להתפרנס בכבוד. "ז'ני היא אישה אצילה, אינה מבקשת תרומות ולא עמותות וגם לא שירחמו עליה. היא מתנדבת ותורמת לקהילה ובסה"כ מבקשת להתפרנס מתחום האומנות", כתבה המתנדבת בפוסט, שגרר מאות אלפי תגובות ושיתופים ברשתות החברתיות.

"עברתי את הגיהינום בחיים". ז'ני עם ספרה. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ז'ני
"עברתי את הגיהינום בחיים". ז'ני עם ספרה. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ז'ני

 

מאז שהפוסט הופץ, אומרת ז'ני בשיחה עם ערוץ 20, הטלפון שלה לא מפסיק לצלצל, בין המתעניינים גם שלל אמצעי התקשורת. הרעיון להוציא את הספר ולהתפרנס ממכירתו היה שלה. כפעילה קבועה בפייסבוק, ז'ני מעלה לעיתים קרובות סיפורים ועדויות שונות, לצד הזמנתה לרכוש את הספר.

"עברתי את הגיהינום בחיים"

"אני עברתי את הגיהינום בחיים, מגיע לי גם הנאות. אני הולכת לבתי , לחוגים וכו' כדי לתת את הסיפור של החיים שלי חינם", אומרת ז'ני על חשיבותו של סיפור הזוועות והעברתם לדור הבא. "בשביל מה אני הולכת לעשות הרצאות? זה כל כך נעים לי להוציא מהנשמה שלי כזה סיוט? 10 שנים סה"כ שאני עושה את זה, אחרי שקיבלתי טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. זה נתן לי פוש החוצה ועזר לי להשתחרר".

אך כאמור, ז'ני לא מסתפקת בהרצאות. כעת, משהופצה הקריאה לקנות את הספרים, ז'ני מעידה כי העסק "עובד מאוד יפה, אנשים באים". ז'ני מסבירה כי היא "לא לוקחת כסף גדול, רק 55 שקלים, זה לא כסף בשביל אנשים. בבת אחת 10 ספרים, 5 ספרים. האטרקציה לספרים היא גדולה". לדבריה, "אני בן אדם שצריך לחיות גם, ואני לא חייתי אף פעם. בקושי הלכתי לתיאטרונים ודברים כאלו, כי לא הייתי מיליונרית. אבל אני גם עכשיו לא רוצה להיות מיליונרית. פשוט עשיתי וכתבתי, כדי שיהיו לי משקפיים, שיניים תותבות ושיהיה לי אוזניות לשמיעה. את כל זה אנשים עשו לי ובצורה מכובדת ויפה".

"על מה ששם עשו, אף אחד לא שמע". צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ז'ני
"על מה ששם עשו, אף אחד לא שמע". צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ז'ני

 

על הספר, אותו היא מגדירה כיוצא דופן, מסבירה ז'ני: "זה תמונות, על החיים שלי ומה שהנאצים עשו לי במחנה, איך שעינו אותי, לכל ציור בספר יש סיפור. אני הייתי במחנה טראנסניסטריה. על מה ששם עשו, אף אחד לא שמע, 500 אלף יהודים נטבחו שם".

איך זה עובד? איך אנשים מגיעים אלייך?

"לפני שאני מוכרת כל דבר, אני כותבת בפייסבוק על מה מסופר, אז אנשים נורא סקרנים לדעת מה הסיפור שלי. מי שפונה אליי דרך הטלפון אני נותנת לו את הכתובת".

את לא חוששת לתת את הכתובת שלך לאנשים שאת לא מכירה?

"אני לא מכניסה אנשים שאני לבד, רק כשאני עם מישהו. כך שיכול לבוא מי שרוצה, אין לי פחד".

"בזכותם אני מתחילה טיפ-טיפה לחייך, כי עד עכשיו לא חייכתי"

לז'ני חשוב להודות לכל מי הפיץ ובא לקנות את הספר, "אני רוצה להודות לכל האנשים שטרחו, כתבו, באו וקנו את הספרים. אני לא אשכח אותם אף פעם". היא מדגישה: "אני רוצה להודות לכולם. אני רוצה לתת כבוד לכל אחד שאת הפרויקט הזה הוציא איתי ביחד". עוד ממשיכה ז'ני, "אני רוצה להודות לאנשים האלה כולם ולהגיד להם תודה שבזכותם אני שומעת, שבזכותם יהיו לי בקרוב שיניים, בזכותם אני יכולה לראות משהו. בזכותם אני מתחילה טיפ-טיפה לחייך, כי עד עכשיו לא חייכתי. אז תודה רבה לכולם".

ז'ני לא שוכחת לדבר גם ב"בשבח האכסניה" ואומרת "תודה רבה מיוחדת גם לפייסבוק שנתן לי את המקום להתבטא".

עכשיו כשהרעיון הפך לכל כך ויראלי, יש לך מספיק ספרים לכולם?

 "יש לי מספיק בשביל אנשים, רק שיבואו ושיקנו. אני אעמוד בזה, כל עוד יקנו".

"אף אחד לא עזר לי חוץ מהכוחות שלי והמלחמה שלי"

אבל לצד האופטימיות, לז'ני יש גם ביקורת כלפי העירייה. "את כל זה לא הייתי צריכה לעשות אם העמותה ששייכת לרווחה בעירייה הייתה מתאמצת ועוזרת לי במה שאני צריכה. אני גרה בקומת קרקע, עם מרפסת פתוחה (בלי סורגים – א.ר) שכל פעם פורצים לי. אנשים עוזרים לי. אחרת מאיפה אני אקח? מי ייתן לי? העמותה אומרת שאין להם כסף". 70 שנה אחרי, השורדת ממשיכה להפליא בכוחותיה ואומרת: "אף אחד לא עזר לי חוץ מהכוחות שלי והמלחמה שלי. אני מוציאה את הספרים בכוחות עצמי".

לבסוף מביעה ז'ני משאלה, "אולי יבוא מישהו מהאנשים האלה שמתנדבים, יעזרו לי, יעשו לי גם אולי סורגים. מי יודע?! אבל אני לא מחכה לדברים, מה שיש לי אני מודה".

ראיון מיוחד עם ז'ני גם ב'היום הזה', הלילה ב-23:00, רק בערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.