דייוויד פרידמן, השגריר המיועד של ארה"ב בישראל, צפוי לעבור היום (ה') שימוע בסנאט לקראת האישור הסופי למינוי. בתחילת השבוע פורסם כי ארגון השמאל הקיצוני "ג'יי סטריט" פועל על מנת לטרפד את מינוי השגריר הפרו-ישראלי.

כעת, חמישה שגרירים של ארה"ב לשעבר – דן קרצר, וויליאם הארופ, תומס פיקרינג, אדוארד ווקר וג'יימס קנינגהאם – הצטרפו לעמדת הג'יי סטריט וקראו לסנאט לבטל היום את המינוי.

שמעון ריקלין ודנה סומברג עם מנכ"ל ג'יי סטריט, ג'רמי בן-עמי

לדבריהם, עמדתו של השגריר פרידמן ששוללת את פיתרון המדינה הפלסטינית היא עמדה "קיצונית". במכתב ששלחו החמישה לסנאט נכתב: "מי שלעג לפתרון שתי המדינות והגדיר אותו כאשליה אינו ראוי לשמש כשגריר בישראל. הוועדה צריכה לוודא שלפרידמן יש את האיזון הפנימי והמזג הנכון כדי לייצג בצורה ראויה את ארצות הברית".

השגרירים לשעבר הוסיפו, "שגריר אמריקני צריך להקדיש את עצמו לקידום המטרות של ארה"ב במזרח התיכון: חיזוק הביטחון של בת הברית ישראל וקידום שלום עתידי עם המדינות השכנות ובעיקר עם הפלסטינים. אם ישראל רוצה להישאר יהודית ודמוקרטית ולזכות בהכרה בין לאומית, אין פתרון אחר זולת זה של שתי המדינות".

השגריר המיועד דיוויד פרידמן, צילום: REUTERS/Mike Segar - RTX2XAMD
השגריר המיועד דיוויד פרידמן. צילום: REUTERS/Mike Segar – RTX2XAMD

כמו כן, החמישה טוענים כי המינוי של הנשיא טראמפ "לא מייצג את העמדה של ארה"ב". "השגריר המיועד אינו מתכוון להגן על עמדתה של ארה"ב המתנגדת לסיפוח יהודה ושומרון ללא הסכם בין לאומי ועלול לתמוך בהפרת החוק הבין לאומי בסוגיית ההתנחלויות".

מחלקת המדינה האמריקאית סירבה להגיב למכתב השגרירים.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20