באופוזיציה הביעו תרעומת נוכח התכנית המשפטית של השרים נפתלי בנט ואיילת שקד להשבת האיזון בין שלוש הרשויות בישראל, בימין דווקא מרוצים.

בסיעת "המחנה הציוני" מיהרו לתקוף את התכנית. "זה טרלול מוחלט. רק בדיקטטורות חשוכות מכפיפים את בית המשפט תחת גחמות פוליטיקאים", אמר ח"כ . "לא חוקה הם מבקשים אלא הרס הדמוקרטיה ובית המשפט העליון. צריך להתייצב מול הדי-9 של הבית היהודי", טענה ח"כ . לדברי ח"כ , "במסווה של תוכנית איזונים בין הרשויות בנט ושקד ממשיכים בעקביות לנטרל את שומרי הסף ולחסל את שלטון החוק במדינת ישראל".

 ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"לא חוקה מחפשים שקד ובנט, זוהי רק מכבסת מילים", טען ח"כ ד"ר . "הם מבקשים לשתק את בית המשפט העליון בישראל, ובכך להפר כמובן האיזון בין הרשויות, בעיקר כדי שיוכלו להמשיך ולהתפרע ולשחוק את יסודותיה הדמוקרטיות של מדינת ישראל".

בסיעת "הבית היהודי" תמכו בהביעו תמיכה במהלך של בנט ושקד. "פסקי הדין האחרונים מוכיחים מעל לכל ספק שבג"צ פועל לשנות את צביון המדינה היהודית ויש להגביל אותו", אמר סגן שר הביטחון באירוע 90 שנה לשדה יעקב. "החקיקה שלנו נועדה להבהיר מחדש לבג"צ שנבחרי הציבור בכנסת ישראל הם אלה שצריכים להכריע בסוגיות ערכיות וקביעת מדיניות".

ח"כ צייץ בטוויטר: "שמח שידידיי השרים נפתלי בנט ואיילת שקד קיבלו את דעתי. קורא להם ללכת עד הסוף ולומר למשה כחלון: או רפורמה חוקתית או בחירות". סמוטריץ' ציין כי פסקת ההתגברות שהונחה כבר בסוף המושב הקודם בחתימת מרבית ראשי סיעות הקואליציה תעלה להצבעה בוועדת השרים בתחילת מושב החורף.

השרים בנט ושקד. צילום: פלאש 90
השרים בנט ושקד. צילום: פלאש 90

בתנועה למשילות ודמוקרטיה בירכו גם כן על המהלך. "המשבר החוקתי החריף שיצר בג"ץ בסדרת הפסיקות האחרונה שלו, מחייב את כל נבחרי הציבור להתגייס לפעולה. המהלך של בנט ושקד לחקיקת חוק יסוד החקיקה ולצמצום בג"ץ הוא נדבך חיוני בדרך להשבת המשילות והדמוקרטיה למדינת ישראל".

"התנועה למשילות ודמוקרטיה קוראת לכל סיעות הכנסת לתמוך בצעדים אלה, שיחד עם עיגונה בחקיקה של דרישת זכות העמידה ועם שינוי שיטת בחירת השופטים, יובילו להסדרת 'כשל השוק הדמוקרטי' שאנו חווים כיום".

כזכור, התכנית גובשה נוכח שורה של פסקי דין שניתנו לאחרונה על ידי בית המשפט העליון והפרו, כך לדבריהם, את הסטטוס קוו שהתקיים לאורך שנים בין הרשויות המחוקקת והמבצעת לרשות השופטת. השניים קראו ליו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון, להצטרף ליוזמה.

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.