מעודדים את היצואנים: החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, חתם היום (ב’) עם סגן שר האוצר הסיני, הונגשאי שו, על בין ממשלות וסין, בהיקף של 500 מיליון דולר. ההסכם הראשון נחתם לפני כ- 23 שנים, מאז עברה לכלכלת שוק פתוח.

הפרוטוקול החדש, הרביעי בין המדינות, נחתם לקראת המיצוי הקרוב של 1.3 מיליארד דולר אשר הוקצו במסגרת הפרוטוקול הפיננסי השלישי שנחתם בשנת 2010 וההרחבות שלו. הפרוטוקול החדש יאפשר לצדדים להרחיב את הפעילות הכלכלית בין שתי המדינות לטכנולוגיות נוספות במגוון תחומי פעילות וביניהם מדעי החיים, יישום מערכות חינוכיות ותעשייה מתקדמת וחכמה, שממשלת סין מעוניינת ליישם תוך שימוש בניסיון והמומחיות הישראלית.

הפרוטוקול הפיננסי הוא בין ממשלות ישראל וסין שמטרתו לסייע לבצע עסקאות יצוא מישראל לסין, באמצעות ערבות מדינה בביטוח סיכוני סחר חוץ. באמצעות הפרוטוקול, בנקים ישראלים מממנים יבואנים סינים הרוכשים ציוד מיצואנים ישראלים, בגיבוי ערבות המדינה. מאז חתימתו לראשונה בשנת 1995, בוצעו במסגרת הפרוטוקול למעלה מ-340 עסקאות, בהיקף כולל של כ- 2.1 מיליארד דולר, בתחומי הבריאות, חקלאות, אנרגיה מתחדשת, חינוך ועוד.

שר האוצר, משה כחלון אמר בעקבות חתימה הפרוטוקול בין המדינות כי “כלכלת ישראל נמצאת בתקופה הטובה ביותר שלה וכדי להמשיך ולחזק אותה נצטרך להרחיב את היקפי הסחר עם סין. ההסכם לעידוד היצוא שהוביל החשב הכללי הוא צעד חשוב בחיזוק היחסים הכלכליים בין ישראל לסין”.

החשב הכללי, רוני חזקיהו מסר: “במסגרת הפרוטוקול הרביעי הוגדרו תנאים מקלים מהיצואנים הישראלים וזאת במטרה לאפשר כניסתם של יצואנים קטנים יותר לפעילות במסגרת ההסכם. החתימה על פרוטוקול רביעי בעשרים השנים האחרונות מעידה על שיתוף הפעולה ההדוק והמתמשך עם משרד האוצר הסיני”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.