הותר לפרסום כי שירות הביטחון הכללי בסיוע צה"ל ומשטרת ישראל חשפו בשבועות האחרונים תשתית חמאס נרחבת בעיר חברון שכללה בין השאר מספר נשים שפעלו מול מפקדות החמאס בחו"ל וברצועת עזה, תוך ניהול קשר חשאי. קשר זה כלל העברת מסרים והנחיות, העברת כספים למימון פעילות טרור ותיאום פעילות מול מפקדות אלה.

נחשפה תשתית טרור שהשתמשה בנשים כזרוע הביצוע של מפקדת חמאס בחברון
נשות חמאס בחברון. צילום: נאג'י השלמון, פלאש 90

 

מחקירת השב"כ עלה כי "התשתית קידמה פעילות חמאס בחברון שכללה גיוס פעילים, תיאום פעילות במסגדים, פעילות הטפה והגדלת מעגלי התמיכה, פעילות הסברה והסתה ברשת, סיוע למשפחות אסירים ועוד. כמו כן, ניסתה התשתית להשתלט על הפעילות המונציפלית בעיר ולנהל את פעילותם של מוסדות צדקה בעיר חברון".

בראש התשתית עמדו נזאר שחאדה ופראס אבו שרח, שניהם פעילי חמאס בכירים ומוכרים אשר ריצו בעבר מספר פעמים תקופות מאסר על פעילותם בחמאס. שחאדה ואבו שרח עשו שימוש במספר נשים שהקימו ועדה מרכזית כדי לשמש זרוע הביצוע של המפקדה. בראש הוועדה עמדה דינא כרמי, אשתו של נשאאת כרמי שביצע ב-2010 פיגוע בו נרצחו ארבעה אזרחים ונהרג בחילופי אש עם כוחותינו.

על פי החקירה, אבו שרח ושחאדה פעלו מאחורי הקלעים בהעברת הנחיות לנשים לקידום ביצוע הפעילות בשטח. במשך השנים הרחיבה הועדה את פעילותה תוך גיוס של עשרות פעילות לחמאס והקמת ועדות משנה רבות. במסגרת זו גם נשלחו מספר פעילות למפגשים עם גורמי מפקדה של החמאס, מגורשי עסקת שליט, ובראשם הארון נאצר אדין השוהה בתורכיה, לשם קבלת כספי טרור, מסרים והנחיות.

בימים האחרונים, הוגשו בבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום חמורים נגד חלק מחברי התשתית, בהם פראס אבו שרח, דינא כרמי ומספר פעילות נוספות שפעלו בתשתית, בין היתר בעבירות של חברות ונשיאת משרה בהתאחדות בלתי מותרת.

"חשיפת התשתית מוכיחה פעם נוספת כי מפקדות החמאס ברצועת עזה ובחו"ל פועלות להכוונת פעילות חמאס ביו"ש, בכל אמצעי העומד לרשותם, לרבות תוך שימוש בנשים", אומרים בשב"כ. "גורמים אלה פועלים כל העת לליבוי פעילות החמאס ביו"ש ולשם כך מגייסים שליחים הנעים על הציר בין יו"ש ובין חו"ל, לצורך העברת כספי טרור ומסרים לפעילים בשטח".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20