הרשת האמריקנית CNN חשפה את מכתבו של נשיא ארה"ב ה-44 ברק אובמה בתום כהונת בת שתי קדנציות, למחליפו בתפקיד דונלד טראמפ. את המכתב כתב אובמה ברגעיו האחרונים בחדר הסגלגל ולאחר מכן קיפל את המכתב לשלושה והכניס למעטפה הממוענת ל"אדוני הנשיא".

הנשיא טראמפ וקודמו אובמה במהלך ההשבעה, 20.1.2017. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ וקודמו אובמה במהלך ההשבעה, 20.1.2017. צילום: רויטרס

"אדוני הנשיא היקר, ברכותיי על ריצה יוצאת דופן (לנשיאות). מליונים תלו בך תקווה וכולנו, ללא קשר למפלגה, צריכים לקוות לפריחה ולביטחון שישגשגו במהלך כהונתך. זהו משרד יחודי, ללא תכנית אב ברורה להצלחה, אז איני יודע לתת עצה שתהיה מועילה במיוחד. ובכל זאת, הרשה לי להציע כמה מהשקפותיי משמונה השנים האחרונות", הקדים אובמה.

"ראשית, שנינו בורכנו, בדרכים שונות, במזל טוב. לא כולם כל כך ברי מזל. זה תלוי בנו כדי לעשות כל שביכולתנו כדי לבנות סולמות רבים יותר של הצלחה לכל ילד ומשפחה שמוכנים לעבוד קשה. שנית, מנהיגות אמריקנית בעולם היא הכרחית. זה תלוי בנו, במעשים וכדוגמה, לקיים את הסדר הבינ"ל שהורחב באופן קבוע מאז תום המלחמה הקרה, אשר בו תלויים עושרנו ובטחוננו", כתב כהנשיא היוצא.

אובמה, ציין כי להשקפתו על נשיא לתפקד כשומר הסף של יסודות הדמוקרטיה. "שלישית, אנו רק דיירים זמניים במשרד הזה. זה הופך אותנו לשומרי המוסדות הדמוקרטיים והמסורות הדמוקרטיות – כמו שלטון החוק, הפרדת הרשויות, שמירה על השוויון וחירויות אזרחיות- אשר אבותינו נלחמו ודיממו למענם".

"במנותק מהמשיכות והדחיפות של הפוליטיקה היום יומית, זה תלוי בנו להשאיר את הכלים של הדמוקרטיה שלנו לפחות חזקים לפחות כמו שקיבלנו אותם. ולבסוף, קח את הזמן למשפחה וחברים במירוץ האירועים והאחריות.
הם יעזרו לך להתגבר על המכשולים הצפויים בדרך", הוסיף אובמה.

בתום מכתבו כתב הנשיא ה-44 כי יסייע בעד הנשיא הנכנס. "מישל ואני מאחלים לך ומלניה כל טוב בצאתך להרפתקה הגדולה הזאת, ודע שנהיה מונכים לסייע בכל דרך שנוכל. בהצלחה ומסע קל, ברק אובמה".

הנשיא טראמפ וקודמו אובמה במהלך ההשבעה, 20.1.2017. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ וקודמו אובמה במהלך ההשבעה, 20.1.2017. צילום: רויטרס

המכתב בן 275 המילים נכתב על נייר מכתבים של הבית הלבן והנוח במגירה הראשונה של שולחן העבודה הנשיאותי. אובמה שמר על המכתב בסודיות גם מעוזריו בעת כתיבתו. לעומת זאת, הנשיא טראמפ הציג את המכתב לעיני מבקרים רבים ואחד העותקים התגלגל בתוך כך לרשת CNN.

על פי גורם בבית הלבן ועוזר לשעבר של אובמה, טראמפ היה להוט להודות לנשיא היוצא על המכתב, אך זה היה במהלך נסיעה מערבה לקליפורניה עם משפחתו ולא יכל לקבל את השיחה. בהמשך חזר אחד מעוזרי אובמה לפמליית טראמפ שם נאמר לו שהנשיא מודה על המכתב. השניים לא שוחחו ישירות מאז.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20