ח"כ איילת נחמיאס ורבין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"בשניה הראשונה, נאלמתי ואז פניתי אליו בדרישה שיתנצל", כך כתבה הערב (ד') בפייסבוק ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) על ההטרדה המינית שספגה מעמיתה לסיעה ח"כ איתן ברושי.  בפוסט האישי  והנוקב משיבה ורבין למבקרים שתקפו אותה על הדרך בה בחרה להגיב.

"ברגע הראשון הייתי בהלם אמיתי. אתחיל מהסוף. קיבלתי את התנצלותו של חבר הכנסת ברושי – ממקום חזק, בטוחה בעצמי, של מי שיודעת בבירור שלא עשתה שום דבר רע. אני יודעת ויכולה לקבל התנצלות ובחרתי וגם עתה אחרי שהדברים דלפו, אני מקבלת את התנצלותו", כתבה נחמיאס ורבין. "אבל, ויש כאן אבל גדול מאוד. העובדות ברורות, שקופות ויש מספיק אנשים שראו את האירוע. חבר כנסת אחר נגע בי באופן בלתי ראוי, מקטין ופוגעני לעיני קהל רב".

"בשניה הראשונה, נאלמתי ואז פניתי אליו בדרישה שיתנצל. ממש באותו הרגע. עיני פגשו את עיניהם של מי שראו את זה בזמן אמיתי – את השוק, את השאלה, את המבוכה. הדבר שהכי פגע בי, וכשכבר הצלחתי לדבר איתו, אמרתי לו את זה ושכשדרשתי ממנו במקום התנצלות הוא סובב לי את הגב. הוא לא בא אחרי וניסה להתנצל", הוסיפה ח"כ שהוטרדה.

"כדי לשרוד את יתר האירוע – שהיה כל כך חשוב בעיני בקיבוץ בארי, השתקתי את הקולות בבטן ובלב. רציתי לעבור הלאה. זה יותר קל. בסוף האירוע ירד לי האסימון באופן הכי קשה. הבנתי כמה אנשים ראו את זה, את ההקטנה הזאת, את המכה על הישבן. כן. עד כדי כך פשוט. אבל החוצפה הגדולה הייתה של מי שבא אלי מיד אחרי ואמר לי: 'למה לא הורדת לו סטירה??'. הי אתה, הצופה מהצד, הגיבור הגדול, למה אתה לא הורדת לו סטירה? איך אתה מעז בכלל לשפוט אותי?", תקפה חה"כ.

ח"כ איתן ברושי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הייתי מטולטלת מאוד במוצאי שבת והתקשיתי לדבר עם אנשים, ודאי עם איתן ברושי עצמו והבהרתי לו את זה. הוא ניסה להתנצל גם אחרי, גם יואל חסון וגם אבי גבאי דרשו זאת ממנו. עד אתמול בצהרים לא הייתי מסוגלת להחליף איתו ולו מילה. אני חושבת שהוא הבין", הסבירה נחמיאס-ורבין. "אני אדם חזק. אתמול ישבתי איתו ובתקיפות רבה ובחדות הבהרתי לו שהמעשה כל כך חמור בעיני שקשה לי להכיל אותו ולעבור הלאה".

"אנחנו מכרים ותיקים, ברושי ואני, ובאופן כללי אני אדם סימפטי ופתוח. אני גם מחבקת בידידותיות. בשום צורה העניין הזה לא היווה ולא יהווה אישור למישהו לגעת בי באופן בלתי נאות. ברושי ניסה להסביר את נקודת מבטו אבל הבהרתי שאין בכך צורך. אין מה להסביר. יש דרך להיות ידידותי, הוא מכיר אותה", היא סיפרה.

בתגובה לביקורות על כך שקיבלה את ההתנצלות אמרה נחמיאס-ורבין: "היותי חזקה אומר שאני מחליטה על עצמי אם נפגעתי ובעיקר איך אני מטפלת בזה. הפגיעה הייתה גדולה, אני עדיין פגועה, אבל אני מסוגלת לחיות עם ההתנצלות הזאת". היא הוסיפה כי "אין שום הצדקה למעשה שלו אבל אני לוקחת נשימה. אין צורך בפטרונות משום כיוון. אבל אל תעזו להקטין את תחושת הפגיעה שלי גם אם אני לא מטפלת בה בדיוק בדיוק כמו שציפיתם או ציפיתן. רק אני מחליטה על עצמי. גם אם אני חברת כנסת, מותר לי להיות ברגע כזה, סתם בת אדם מן הישוב".

 

יחימוביץ': "מתנערת מברושי ומדומיו"

כזכור, מוקדם יותר היום נחשף באתר Ynet כי במהלך סיור של חברי "המחנה הציוני" במוצ"ש בעוטף עזה, נגע ברושי בנחמיאס ורבין בצורה לא הולמת מבלי שהבין שהתנהגותו בעייתית. בעידוד חברי כנסת ולאחר נזיפת היו"ר אבי גבאי, ברושי התנצל בפניה ו-ורבין סלחה לו וחטפה על כך ביקורת.

תחילה פורסמה מטעמה של חה"כ הנפגעת תגובה קצרה: "למרות עוגמת הנפש שנגרמה לי, קיבלתי לאחר לבטים את התנצלותו של ברושי ואני סבורה שהבין את חומרת המעשה". ח"כ ברושי אמר בתגובה לפרסום: "מיד בתום האירוע התנצלתי על התקרית. מחווה שהייתה אמורה להיות חברית יצאה בצורה הפוכה לחלוטין, וברגע שהבנתי את הטעות התנצלתי עליה מעומק ליבי".

בתגובה להטרדה צייצה ח"כ שלי יחימוביץ' בטוויטר: "למעשה המבחיל שח"כ ברושי עשה לה קוראים מעשה מגונה. חמור מכך: רבים ראו, שתקו, ואף העזו לתהות 'למה לא הורדת לו סטירה' (תורידו אתם, נבלות). כעת מבקרים אותה כי קבלה את התנצלותו. קלסיקה של האשמת הקורבן. ברושי, אני מתנערת ממך ומדומיך. עבר זמנכם. איתך, איילת".

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ומנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה אוה מדז'יבוז' יצאו בתגובה משותפת: "מעשהו של ברושי מבייש את הכיסא עליו הוא יושב מטעם הציבור. ההטרדות המיניות הפכו למגפה של ממש, שלצערינו פשתה גם בכנסת ישראל. ה- 'מחווה החברית', שעליה דיבר ברושי, היא חלק ממכבסת המילים שנועדה להסיט את תשומת הלב מהסיטואציה הבלתי נתפסת שבה חבר כנסת רואה בעמיתתו לסיעה אובייקט מיני. במעשהו ובתפיסתו, מוכיח ברושי עד כמה חשוב קמפיין ME TOO ועד כמה קריטית עבודת ועדת מדז'יבוז' לגיבוש תכנית לאומית למאבק בהטרדות המיניות. גם הכנסת היא מרחב ציבורי בו כל אישה צריכה להרגיש בטוחה, חופשיה וריבונית על גופה. יש לנו אפס סובלנות להטרדות ולמטרידים".

יו״ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, וח״כ מיכל רוזין: “מחזקות אותך, איילת. אנחנו כבר יודעות שתופעת ההטרדות לא פוסחת גם על נשים חזקות. אנחנו מגנות את התנהגותו של איתן ברושי ועומדות לצד איילת נחמיאס ורבין על ההטרדה שעברה ועל האופן שבו בחרה להתמודד עמה".

ח"כ יחימוביץ'. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בתגובה: "אני מגנה ומוקיע כל התנהגות שיש בה הטרדה ופגיעה מינית, בכל מרחב ובכל מקום, קל וחומר כשזה אצלנו והמדובר הוא בנבחר ציבור. מרחב בטוח לנשים זה אינטרס של כולנו – נשים וגברים, אמהות ואבות. נילחם על זה. גם אצלנו".

מהמחנה הציוני נמסר: "מיד כשהבחין במתרחש הורה יו"ר העבודה והמחנה הציוני לצוות המפלגה וליו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, לברר את נסיבות התקרית מול שני חברי הכנסת. כשהתברר המצב נזף היו"ר בח"כ ברושי והבהיר לו בצורה שאינה משתמעת שלא יסבול הטרדות מיניות – כלפי חברות כנסת בפרט ונשים בכלל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא