, התייחס היום (ב') בפתח ישיבת סיעת 'כולנו' למכת הטרור החקלאי, שכולל את הנזקים הכלכליים מטרור העפיפונים ובלוני התבערה שמשוגרים מעזה, ואמר כי "הפשיעה והטרור כנגד החקלאות הפכו למכת מדינה. בחודשים האחרונים החקלאות בישראל נמצאת תחת מתקפה. בדרום, יישובי עוטף עזה סובלים ממתקפות בלתי פוסקות של . בצפון ובכל רחבי הארץ מתפשטת תופעה של פשיעה חקלאית וונדליזם".

הצתה באזור כיסופים

 

השר הבטיח כי החקלאים יקבלו את הפיצוי על הנזק הרב שגרמו המחבלים לשטחיהם. "כבר לפני כחודש הכרזתי שמדינת ישראל מכירה בתופעה כטרור לכל דבר ועניין והתושבים יפוצו עד השקל האחרון", אמר. עד כה נפתחו 25 תביעות אשר כוללות כ-5,000 דונם חיטה, ומערכות השקיה. כל התביעות נמצאות בשלבי טיפול מתקדמים". עוד כחלון מדבר וארבע שריפות שהציתו מחבלים פרצו במקביל ביער בארי, באזור מפעל הגופרית ובשטח השמורה.

שריפה ביער בארי. צילום: דני בן דוד, קק"ל

כחלון מבטיח: "החקלאים יקבלו של % באופן מיידי"

לדבריו, "בכדי להקל על החקלאים, לעבור את התקופה הקשה הזאת החלטנו היום על מתן מקדמות של 50% מגובה הנזק המשוער והיתר יטופל במהירות האפשרית ללא עיכובים. החקלאים שלנו הם אנשים חזקים שעברו תקופות קשות ולא ישברו מטרור העפיפונים".

יער כיסופים לאחר הצתה. קרדיט צילום: דני בן דוד, קק"ל

 

שר הביטחון ליברמן חשף היום (ב') כי עד כה שוגרו כ-600 עפיפונים מרצועת עזה, 400 מהם הצליחו כוחות הביטחון ליירט באמצעים טכנולוגיים, כ- 200 הצליחו להגיע לשטחנו ונשרפו לא פחות מ- 9,000 דונם של גידולים ויער. בסך הכל מדובר בנזק שנאמד במיליוני שקלים עד כה. 

בדיון שערך עם שר החקלאות אורי אריאל, הוחלט על הקדמת 16 מיליון שקלים לטובת ביטוח מסובסד לחקלאים שיפגעו מפשיעה חקלאית כבר בחודש הקרוב. השר הודיע כי כחלק מהתכנית יתוגברו כוחות הביטחון באזורים הרלוונטיים, נחמיר את הענישה ונטיל קנסות מוגדלים על הפושעים."

"אנחנו רואים בחקלאות ובשמירה על קרקעות ישראל ערך עליון וענף כלכלי חשוב. ממשלת ישראל עומדת לצידם של החקלאים בתקופה הקשה שהם עוברים – לא נפקיר אותם!"

שריפה סמוך לניר עם. צילום: מנדי ריזל

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.