רה"מ בנימין נתניהו עם שר החוץ הנורבגי בורג ברנדה בתחילת השנה. צילום: פלאש90
רה"מ בנימין נתניהו עם שר החוץ הנורבגי בורג ברנדה בתחילת השנה. צילום: פלאש90

 

הממשלה הנורבגית הצהירה היום (ב') כי החל מהשנה היא תפסיק לתרום כספים לארגוני חרם נגד ישראל, כך פורסם ב'ערוץ 7'. בהודעתם, אמרו הנורבגים כי "חרמות יוצרים ריחוק" והוסיפו כי הם "מאמינים בדיאלוג ובשיתוף פעולה ליצירת אמון הדדי כחלק מפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים", ולכן החליטו כי ב-2018 יפסיקו לתמוך בארגוני ה-BDS השונים.

השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן מסר: "זהו צעד נוסף וחיוני לפגיעה בארגוני החרם. זהו ביטוי נוסף להתנגדות העקבית של ממשלת נורבגיה לחרמות נגד מדינת ישראל. נמשיך לפעול בעקביות לחשיפת המימון האירופי לארגוני דה-לגיטימציה פלסטיניים".

ההודעה של ממשלת נורבגיה מגיעה שלושה ימים אחרי ההודעה של שר החוץ הדני, שהצהיר כי ממשלת דנמרק מפסיקה את הזרמת כספי הסיוע לפלסטינים, ומקשיחה את התנאים למעבר כספים לארגונים שאינם ממשלתיים (NGO).

"עד שלא תערך בדיקה - ייעצר הסיוע". שר החוץ של דנמרק אנרדס סמואלסן. צילום: Finn Årup Nielsen
"עד שלא תערך בדיקה – ייעצר הסיוע". שר החוץ של דנמרק אנרדס סמואלסן. צילום: Finn Årup Nielsen

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לחץ על משרד החוץ הדני לחדול מהעברת הכספים ל"המנהלת לזכויות אדם והמשפט הבינלאומי" – מנגנון מימון משותף לממשלות שוויץ, דנמרק, שבדיה והולנד היושב ברמאללה, ומעביר את כספי הסיוע לארגונים הקשורים לארגוני BDS ואף לארגוני טרור דוגמת "החזית העממית לשחרור פלסטין".

שר החוץ הדני, אנדרס סמואלסן, אמר כי לאחר בדיקה קפדנית שערך משרדו במהלך החודשים האחרונים, הוחלט על הקשחת התנאים לסיוע דני באמצעות ארגונים פלסטינים שאינם ממשלתיים. "משנת 2018 ואילך, הכסף יועבר בצורה חדשה תחת תנאים נוקשים יותר. שיתוף הפעולה עם שאר התורמים יסתיים בסוף השנה, והכסף הנותר משנת 2017 יועבר לצרכים אדמיניסטרטיביים בלבד״

עוד נמסר כי הסיוע הדני שהוקפא לפני שבעה חודשים לא יועבר, וארגונים שהיו נהנים מכספי הסיוע ממשלת דנמרק – לא ייהנו עוד מכספים אלו, כשרשימת הארגונים שזוכים לסיוע תצטמצם לעשרה בלבד שיבחרו בקפידה (במקום 24 עד היום).

ממשלת דנמרק פתחה בחקירה בעקבות החשיפה כי הארגון הפלסטיני WATC שמומן בסכום של חצי מיליון דולר ע"י ״מנהלת זכויות האדם והמשפט הבינלאומי", חנך לפני חצי שנה מרכז על שמה של המחבלת הרוצחת דלאל מוגרבי, שרצחה עשרות ישראלים.

 
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם