הלילה (ג') פקע הצו הנשיאותי עליו חתם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כחצי שנה, לפיו יש לדחות את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. עם זאת, עוד לא פרסם את החלטתו בנושא ולפי סוכנות AFP הצהרה כזו תגיע רק ביום שני הבא.

"היום לא ננקוט בפעולה בנוגע לצו הדוחה את מעבר השגרירות, ואנו נכריז על ההחלטה בנושא בימים הקרובים", אמר דובר מטעם הבית הלבן, הוגאן גידלי.

דונלד טראמפ במוזיאון ישראל. צילום קובי ריכטר, TPS
דונלד טראמפ במוזיאון ישראל. צילום קובי ריכטר, TPS

עוד בערוץ 20:

לפי אתר Politico האמריקאי, מחלקת המדינה של ארצות הברית העבירה אזהרה לכל השגרירויות האמריקניות ברחבי העולם בה הם נקראים להגביר את הכוננות לקראת הכרזה אפשרית על כך שארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל.

באירוע לציון 70 שנה להכרעת האו"ם בעד תכנית החלוקה אמר סגן הנשיא מייק פנס כי הנשיא טראמפ "שוקל ברצינות להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים". פנס הדגיש את הברית האיתנה בין מדינתו לבין ישראל וציין כי היחס השלילי שקיבלה ישראל באו"ם הסתיים עם פעילותה של שגרירת ארה"ב בארגון, ניקי היילי. אמש התראיין ריק סקוט מושל פלורידה המבקר בארץ, ל'לפני כולם' והתבטא בסוגיית העברת השגרירות: "חשוב שהשגרירות תעבור לירושלים", אמר סקוט. "אני יודע שזה משהו שהנשיא בוחן, ואני חושב שזה מאוד חשוב שנעשה כל שביכולתנו כדי לתמוך ברציפות בישראל, ולשפר את יחסינו עם ישראל".

ריק סקוט. צילום: ערוץ 20
ריק סקוט. צילום: ערוץ 20

 

בתוך כך, השבוע פורסם ב"וושינגטון פוסט" על פגישה מתוחה בין יועציו הבכירים של טראמפ לביטחון לאומי ובין הנשיא בבית הלבן על העברת השגרירות. לפי הפרסום, מרביתם נטו לתמוך בדחייה נוספת של ההעברה. עם זאת, כשהנשיא טראמפ הצטרף לדיון, התרגז על מה שהוא הגדיר כזהירות יתר. הפשרה שהתקבלה, בסופו של דבר, היא לדחות את העברת השגרירות, אבל למסור הצהרה פורמלית ולפי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל.

ערביי ישראל מאיימים

הלחץ הפלסטיני מהכיוון אליו מושך טראמפ פשה גם בקרב ערביי ישראל. אתמול פרסם הג'רוזלם פוסט כי , סגן ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, מזהיר מפני האלימות הערבית שתפרוץ בעקבות ההחלטה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישה עם שליחי טראמפ ברמאללה בחודש יוני. צילום: רויטרס

 

"ערביי ישראל יפגינו בדרכים חוקיות, אבל ברור שזה לא יהיה עסקים כרגיל ולא נשב בשקט", אמר, "אנחנו נמחה מול השגרירות האמריקאית בתל אביב וברחבי הארץ, זה המינימום שאנחנו יכולים לעשות". כשנשאל אם תהיה אלימות, ענה פאריג' כי "אני מקווה שלא בתוך ישראל, אבל אני חושש שבירושלים וביו"ש היא תתפשט ותהפוך לשפיכות דמים".

לדברי יו"ר , חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, "זה מסוכן. האמריקאים משחקים באש. ירושלים היא בירת המדינה הפלסטינית וזה הופך אותה לבירה בלי לב".

הפלסטינים מנהלים קרב דיפלומטי מאסף

לפי חדשות עשר, אמש התקשר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לנשיא טראמפ ואמר לו כי צרפת מודאגת מיוזמה האמריקאית להכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירת ישראל.

גם שגריר ערב הסעודית בארה"ב, חלאד בן סלימאן, התבטא נגד הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל. לדברי אחיו של יורש העצר הסעודי, כל הכרזה אמריקאית על מעמדה של ירושלים לפני חתימה על הסדר שיביא לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני תשפיע על תהליך השלום. עוד הוסיף כי שינוי במעמדה של ירושלים יגביר את המתח באיזור.:עוד באותו נושא