בעקבות עתירה של ארגון עדאלה חשפה   את נהלי הפתיחה באש שנקבעו בספטמבר האחרון. הנהלים החדשים מתירים לשוטרים, כאופציה ראשונה ובטרם שימוש באמצעים פחות קטלניים, לפתוח באש חיה וקטלנית לעבר מיידי אבנים, משליכי בקבוקי תבערה ויורי זיקוקין.

חיילי מג"ב. מותר לירות. צילום: פלאש 90
חיילי מג”ב. מותר לירות. צילום: פלאש 90

הוראות אלו נקבעו בישיבת הקבינט הבטחוני-מדיני בספטמבר, אז קיבלה הממשלה שורת החלטות במסגרת המאבק במיידי האבנים בירושלים. בין השאר, שונו נהלי הפתיחה באש כלפי מיידי אבנים ומשליכי בקבוקי תבערה. כמו כן, הוחלט כי שוטרים יוכלו להשתמש ברובה מסוג “רוגר”. בנוסף, פורטו התרחישים המצדיקים פתיחה באש בהם קיימת סכנת חיים מוחשית ומיידית לשוטרים ולאזרחים.

על פי ההוראות החדשות, שוטר רשאי לפתוח באש לעבר משליך בקבוק תבערה או יורה זיקוקים על מנת להסיר את הסכנה – ואף רשאי לפתוח באש חיה לפני השלכת הבקבוק או ירי הזיקוק, כאשר הוא מזהה מעשים גלויים שמבטאים כוונה לתקיפה מידית.

לפי הנהלים “שוטר רשאי לפתוח באש לעבר מי שנראה בבירור מיידה, או עומד ליידות, אבנים, רק בנסיבות בהן קמה סכנה מוחשית”. כמו כן, “שוטר רשאי לפתוח באש לעבר אדם שנראה בבירור שהוא משליך או עומד להשליך, בקבוק תבערה, או יורה, או עומד לירות, זיקוקין בכיוון ישיר, על מנת למנוע את הסכנה”.

נהלי פתיחה באש. המסמך שנחשף
נהלי פתיחה באש. המסמך שנחשף
אש חיה לעבר מיידי אבנים ובקבוקי תבערה
אש חיה לעבר מיידי אבנים ובקבוקי תבערה

“נותן לגיטימציה לאצבע קלה על ההדק”

מרכז עדאלה הגיש בדצמבר עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בלוד, בדרישה כי יורה למשטרת ישראל לפרסם את ההנחיות המעודכנות. כעת, חשפה המשטרה את ההוראות שקיבלה כבר בספטמבר. בעתירה כתב עורך דין מוחמד בסאם כי  “לאחר שינוי הוראות הפתיחה באש, וייתכן שכפועל יוצא מכך, אירעו מספר אירועים ותקריות בהן עלה החשש שאנשי המשטרה השתמשו בנשק קטלני בנסיבות שלא הצדיקו כך”.

לדבריו, “הנוהל החדש מאפשר לשוטרים לנהוג באופן חסר רסן ונפשע. הסיכוי שאירועים כגון יידוי אבנים או ירי זיקוקין יהוו סכנת חיים הוא קלוש ביותר, ואין ספק שניתן להתמודד עם אירועים שכאלה באמצעים לא קטלניים. אולם הנוהל החדש מתייחס לאירועים אלו כאל פעולות מלחמתיות, נותן לגיטימציה לאצבע קלה על ההדק, ובכך מתיר את דמם ואת חייהם של נערים פלשתינים”.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.