No Tag To Print

מליאת הכנסת ב- 2017. צילום: פלאש 90
צילום: pixabay

נדל"ן בפראג – צ'כיה: יציבות איתנה ועליות ערך מהגבוהות באירופה

אחרי שנים בהן פראג הייתה אחד מהמקומות הפופולריים בקרב התיירים מישראל, היא הפכה להשקעה כדאית בנדל"ן. ומה מוכיח יותר את נכונות הקביעה מאשר המשקיעים הגדולים שהגיעו למסקנה הזו: בפראג הנדל"ן עולה פחות, אך שווה יותר

במשך שנים פראג נתפסת בעיני הישראלים כאחד מהיעדים התיירותיים האהובים ביותר. הקרבה הגיאוגרפית, המחירים הזולים וחיי הלילה והתרבות שנותנים פייט רציני למדינות אירופיות מערביות יותר וכמובן האוכל הטעים והבירות הזולות אפשרו לרבים גיחה אפילו לסוף שבוע ארוך.

עם הזמן הבינו הישראלים גם את כדאיות ההשקעה בשוק הנדל"ן הצ'כי – עליות ערך גבוהות, מיסוי ידידותי, תשואות גבוהות ויציבות הוסיפו קסם לעיר הבירה הציורית. היה זה רק עניין של זמן ששוק ההשקעות יעלה הילוך ויתפתח משוק של דירות להשקעה לשוק שבו משקיעים רוכשים מבנים שלמים עם עשרות ומאות יחידות מגורים.

להפוך חסרון מקומי ליתרון בינלאומי

גילוי שוק הנדל"ן הצ'כי קרה אחרי שהבנו כי קיימת בעייתיות גדולה בשוק הנדל"ן הישראלי. תקנות חדשות, שינוי לרעה במדרגות המס ויוקר המחייה גרמו לישראלים רבים לזנוח את הרעיון לעבור אי פעם לדירה משלהם. וכשאין אפשרות לקנות דירה בארץ מה עושים? מחפשים בחו"ל, שם ההזדמנויות נוחות יותר, התשואות גבוהות יותר והרווחים הסופיים מגיעים לעתים אפילו לעשרות אחוזים. והנה, היום הנדל"ן בפראג מפרנס בכבוד אלפים רבים של משקי בית בישראל.

לאחרונה זוהתה מגמה נוספת, מרגשת מאד. גם השחקנים הגדולים בשוק הנדל"ן הבינו את הפוטנציאל. בימים אלה התפרסמה באתר "דה-מרקר" ידיעה שציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר משקיע בשותפות עם איתן בר זאב, יו"ר חברת הנדל"ן ביג. יחד איתם משתתף בהשקעה גם שמעון גל, ראש החטיבה העסקית-המסחרית של בנק הפועלים ומקורבו של קינן.

מאז שפרשו מהבנק, קינן וגל מנהלים עסקים רבים בשוק הנדל"ן בפראג. הפעם יחד עם בר זאב, הם בחרו להשקיע בבניין גדול של כ-50 דירות במרכז פראג המיועד ככל הנראה להשכרות לטווח קצר באמצעות  Airbnb. המבנה נרכש תמורת 10 מיליון יורו, מחיר הרבה יותר נמוך ממה שהיו משלמים על בניין דומה, למשל, במערב גרמניה.

השקעה בנדל"ן הצ'כי – הזדמנות נדירה, אך נוחה

הנגישות, רמות המחירים הנמוכות והתשואות הגבוהות – אלה שלושת מוקדי המשיכה שהופכים את שוק הנדל"ן הצ'כי לאטרקטיבי כל כך בעיני המשקיעים הגדולים. חוץ מזה, חשוב לקחת בחשבון שאחרי שנים של סוציאליזם, צ'כיה נמצאת עכשיו בתקופה של תנופה וצמיחה כלכלית. הכל כאן מואץ – הכלכלה והפיתוח ולכן גם הנדל"ן מחוץ לעיר הבירה, פראג, מניב תשואות מרשימות.

כן, בעקבות המשקיעים הקטנים, שוק הנדל"ן הצ'כי מזמין אליו גם את המשקיעים הגדולים והמוסדיים. אגב, לפעמים ניתן לרכוש בניין של מספר קומות, שרשום בטאבו כיחידה אחת. זה מאפשר ליזם לעשות פרצלציה מחדש, לחלק את הבניין ליחידות קטנות יותר וכך לייצר לעצמו הזדמנות להרוויח – גם להשביח את הבניין וגם ליצור בו דירות למגורים או לתיירות, שיהיו בעתיד לנכס מניב. התשואות בנכסים בפראג שמושכרים לתיירים נעות היום בטווח של 7-10% בשנה.

מימון בנקאי מקומי נדיב

בפראג יש כמה סוכני נדל"ן וחברות שעוסקות ברכישת והשבחת נדל"ן. אחת הוותיקות בהם היא חברת Conbiz, לה גם משרדים בישראל. בעשרת שנות פעילותה במדינה הספיקה החברה לבצע מאות עסקאות מגוונות ובסדרי גודל משמעותיים. המשקיעים נעזרים בשירותיה לא מעט. החל מאיתור הבניין או הנכס, בניית תכנית עסקית והגשת מימון לרכישה (שמגיעה לפעמים עד 70% מערך הנכס בריביות נמוכות של אחוזים בודדים, מה שמאפשר להשתמש בהון עצמי בסיסי בלבד) דרך הניהול השוטף ועד האקזיט.

אל תתמהמהו. מדובר בתור הזהב של הנדל"ן הצ'כי, וכבר יותר ויותר קשה למצוא נכסים טובים ומניבים באזורים הנחשבים של פראג ומחוצה לה.

It is not Android