23:26 20/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נדחתה התביעה נגד פייסבוק על הסתה לרצח ישראלים

נדחתה התביעה נגד פייסבוק על הסתה לרצח ישראלים

בית המשפט בארה"ב דחה את תביעת ארגון 'שורת הדין' נגד רשת הענק החברתית בטענה שהינה "פלטפורמה בלבד" ואינה אחראית לתכנים

בית המשפט בארצות הברית דחה אתמול (ה') את התביעה שהגיש ארגון "שורת הדין" בסך מיליארד דולר נגד פייסבוק בגין אי מניעת הסתה לרצח ישראלים. בארגון הודיעו מיד כי בכוונתם לערער על ההחלטה וכי יוסיפו להיאבק כנגד ההסתה הפרועה בפייסבוק שמובילה להרג ישראלים חפים מפשע.

מהכרעת הדין עולה כי בית המשפט קיבל את טענת פייסבוק, הנסמכת על החוק האמריקאי לפיו פייסבוק, כמו גם יתר הרשתות החברתיות, הנה פלטפורמה בלבד ומתוקף כך מוענקת לה חסינות, והאחריות לתכנים המופצים בה היא של יוצרי התכנים בלבד.

הסתה לרצח יהודים שהתפרסמה בפייסבוק

 

יו"ר "שורת הדין" עו"ד ניצנה דרשן לייטנר ציינה כי "למרות האכזבה מן ההחלטה, העובדה כי בית המשפט לא סיפק נימוק לגבי טענתנו המרכזית, לפיה על פייסבוק שלא לספק שירותים לגורמים המסיתים לטרור ולאלימות קיצונית כפי שממשלות וארגונים עסקיים נוהגים, מחזקת את רצוננו לערער לבית המשפט העליון בארצות הברית ולקיים דיון רחב יותר אודות אחריותה של פייסבוק במקרים בהם מעורבים חיי אדם".

פייסבוק הסתה
קריקטורות הסתה בפייסבוק

 

במסגרת התביעה, אשר הוגשה ביולי 2016 בשם אזרחים אמריקנים שנפגעו בפעולות טרור בארץ נדרשה פייסבוק לפעול להסרת תכנים מסיתים נגד ישראלים כשם שעשתה לאחר הפיגועים בפריז, שבעקבותיהם דרשה ממשלת צרפת את התערבות פייסבוק והביאה למבצע להסרת כ- 15 אלף פוסטים המזוהים עם ארגון דאעש.  לאחר המבצע, הצטרפה ישראל לבקשות הממשלתיות להסרת תכנים מסיתים בפייסבוק ומתחקיר שביצע שורת הדין עלה כי פייסבוק אינה מסירה תכנים המכילים הסתה נגד ישראל בעוד שתכנים כנגד פלסטינים או מוסלמים באותו הנוסח הוסרו תוך זמן קצר.

זו תקופה ארוכה שמדיניות החסימות של פייסבוק אינה שוויונית, כאשר אושיות פייסבוק ישראליות, בעיקר מהימין, נחסמות. התירוץ של הרשת החברתית היה כי הם "רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כשהם משתמשים בפייסבוק". לפני מספר חודשים, אושיות פייסבוק רבות נסחו מכתב מחאה אותו שלחו להנהלת הרשת בארץ, בדרישה לשים סוף להתעמרות חסרת הפשר. אראל סג"ל, אבישי עברי, יותם זמרי, עמית סגל, חנוך דאום, אור רייכרט, גדעון דוקוב, עמית סגל, חנוך דאום, נדב בורנשטיין, רז ציפריס, דנה ספקטור ואושיות נוספות רבות חתמו על המכתב.

מחאה נגד פייסבוק. יצירה: אור רייכרט
מחאה נגד פייסבוק. יצירה: אור רייכרט

 

גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ניהל מלחמת חורמה נגד הפייסבוק בנושא של הסתה פלסטינית חמורה בה פייסבוק התנהלה בעצלתיים ואף האשים כי "דם הקורבנות הישראליים נמצא, בין היתר על ידיו של מארק צוקרברג".

לצד זה, פייסבוק לא חסמה הסתה לרצח יהודים של ארגוני טרור. בספטמבר 2016 ארגון "שורת הדין" תבע את פייסבוק בבית המשפט הפדרלי בני יורק בעקבות הסתות לטרור שהתרחשו ברשת החברתית. השופט הרשיע את פייסבוק וקבע שהרשת החברתית היא "פוטנציאל לגרום נזק במונחים של טרור בינלאומי". עוד אמר, שהתנהגותם היא התנהגות "מעליבה ולא אחראית".

הסתה פלשתינית המעודדת את רציחתו של יהודה גליק. מבט לתקשורת הפלשתינית
הסתה פלשתינית המעודדת את רציחתו של יהודה גליק. מבט לתקשורת הפלשתינית

קריקטורה אנשטישמית

הקריקטורה של פת"ח נגד הנשיא שמעון פרס ז"ל
הקריקטורה של פת"ח נגד הנשיא שמעון פרס ז"ל
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שרה ניסני. צילום: ערוץ הכנסת

ח"כ מיקי זוהר: "לערבי אין בעיה להטריד יהודייה"

הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי קיימה דיון בנושא ההטרדות המיניות בפריפריה. ח"כ סלימאן זעמה: "דיון על הטרדות של צעירות יהודיות ע"י צעירים ערבים"