פרופ' אמיר ירון. צילום: The Wharton School

 

רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום (ג') כ יפרופ' אמיר ירון ימונה לנגיד בנק ישראל. ירון יחליף את הנגידה קרנית פלוג בתפקידה שהודיעה בחודש יולי כי לא תתמודד פעם נוספת.

"אני מוכר כמי שחשב תמיד שצריך לחפש כשרונות גדולים ברחבי העולם. חובתנו לחפש תמיד את הכשרונות הגדולים ביותר הנמצאים בשטח, ושמחתי שפרופ' ירון נענה לבקשת שר האוצר ולבקשתי לבוא ארצה", אמר רה"מ בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים בה הוכרז על מינוי ירון.

"התפקיד הזה מחייב את היכולת לרתום את המוכשרים ביותר. פרופ' ירון יוביל את בנק ישראל באחריות, והמערכת שצלחה לפני עשור את המשבר הגדול, תמשיך בהנהגתו לעמוד ביעדים הללו. בראשות בנק ישראל צריך לעמוד אדם עם יכולת גדולה ועם עצמאות. פרופ ירון עונה על הקריטריונים הללו. אני מודה לקרנית פלוג על השירות המסור והמצוין שלך, מתוך הערכה עמוקה", הוסיף רה"מ.

ירון גבר על פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר שהיו מועמדים לתפקיד. "היו מועמדים מצויינים, הייתה בחירה קשה ונעשתה עבודה יסודית ואחראית. כפי שמנה פה ראש הממשלה, התפקיד שלנו הוא להסתכל קדימה. לא נבחר בנגיד שיפתור את המשבר של 2008, אלא את המשבר של 2024. מישהו שיידע לעמוד באתגרים הללו, והוא האיש המתאים לעמוד במשימות", אמר שר האוצר משה כחלון.

ירון, יליד ישראל ובעל אזרחות אמריקנית, הוא בעל תואר ראשון ושני בכלכלכה מאוניברסיטת ת"א ובעל תואר שני בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו. הוא מרצה לבנקאות וכלכלה בבי"ס וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה ועמית מחקר בלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב.

אמש קיבלה הנגידה פלוג, שתסיים את תפקידה בחודש הבא, את החלטתה האחרונה בתפקיד וקבעה כי הריבית תיוותר ללא שינוי ותעמוד על 0.1%.

נגידת בנק ישראל היוצאת קרנית פלוג. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20