בחודש פבואר האחרון קבע בית המשפט העליון כי "מילת נשים" היא עילה לפליטות, ועל כן אי אפשר לגרש מסתננים אשר לא רוצים לחזור למדינות המוצא מחשש למעשים מסוג זה. בעקבות כך גורמים רבים העלו את הסכנה כי אלפי מסתננים יוכלו להשתמש בקביעה זאת ולנצלה להגשת בקשה לקבל מעמד פליט. בעקבות סכנה זאת הגישה המדינה בראשות שר הפנים ח"כ אריה דרעי בקשה לדיון חוזר בפסק הדין. היום (ג) החליט בג"ץ לדחות את בקשת המדינה.

כזכור, ביהמ"ש הורה למדינה להעניק מעמד פליט ל-4 בני משפחה, ביניהם זוג הורים ושתי בנותיהם, בשל הטענה כי במידה ויוחזרו לארצם, בנותיהם ייאלצו לעבור הליך של מילת נשים בכפייה, כפי שאירע לאם עצמה בילדותה, וכפי שביצעה סבת המשפחה לאחת מנכדותיה. עוד נטען כי משפחת האם מאיימת על ההורים ודורשת מהם לערוך לבנותיהם את ההליך מטעמים של "כבוד המשפחה" וכי לנוכח סירובם להטיל מום בבנותיהם, הם עצמם צפויים להיות מצויים בסכנת רדיפה.

יש לציין כי בני המשפחה הגישו מס' פעמים פנייה לאו"ם בבקשה שלא לגרשן מסיבות אחרות, ורק לאחר שנדחו כמה פעמים, הוסיפו את חששם ממילת נשים בתור "נסיבות חדשות".

לפי נתוני האו"ם לפחות מאתיים מליון נשים בעולם עברו במהלך חייהן מילת נשים, ביותר משלושים מדינות, בהן סומליה, גינאה, סודן ומצרים. כיום שוהים בארץ אלפי בני אדם מהמדינות הללו, וברשות האוכלוסין וההגירה חוששים כי יצטרכו להכיר ברבים מהם, ובזרים נוספים שיגיעו לארץ ויגישו בקשת מקלט.

קביעתו של בית המשפט העליון ושל השופטת דפנה ארז יוצרת מציאות שבה כל מסתנן או אפילו תייר מארצות אלה המונות מיליארדים של בני אדם יכולים להגיע למדינת ישראל ולדרוש מעמד פליט.

לצורך המחשה – במצרים יש 90% מקרים של מילת נשים, לפי פסקת בשופטת ארז, מצרים שיכנסו בצורה פשוטה דרך גבול טאבה-ישראל יכולים לדרוש מעמד פליט.

השופטת קיבלה את בקשת המשפחה מבלי לבדוק עובדתית האם יש סכנה ממשית בחזרה לארצם, והסתמכה על דברי המסתננים בלבד. האבסורד הגדול הוא שבחוף השנהב, המדינה ממנה באה המשפחה, מילת נשים אסורה בחוק והיא בעלת דין פלילי.

אותו בית משפט שנתן למשפחה לערער מס' פעמים, דחה את בקשת המדינה לדיון חוזר נוסף, ובזה בית המשפט העליון מאפשר לאלפי מסתננים להישאר בישראל, דבר אשר יכול לגרום לסכנה לרוב היהודי במדינה.

עו"ד יונתן יעקוביביץ', מנהל המרכז למדיניות הגירה ישראלית: "בעוד שמדיניות הממשלה היא ליישם פרשנות מצילת חיים אך שמרנית לאמנת הפליטים, פסק הדין מאמץ את הגישה הרדיקאלית ביותר שקיימת כיום בעולם בכל הנוגע לדיני מקלט. מדינה חפצת חיים איננה יכולה לאמץ גישה זו כהלכה מנחה ומחייבת. לצערי, דרך המלך של בקשה לדיון נוסף נפלה על אוזניים ערלות ולכן על הממשלה והמחוקק להתערב ולהחזיר את המושכות לידיים, על מנת להגן על מדיניות ההגירה של מדינת ישראל".

שפי פז ממובילות המאבק של תושבי דרום תל אביב להחזרת המסתננים הבלתי חוקיים לארצם:

"בג״צ כהרגלו לא מפתיע אותנו אף פעם. לעולם יעמדו זכויותיהם של מסתננים ומהגרים לא חוקיים מעל זכויותיהם של אזרחי המדינה בכלל ותושבי דרום תל אביב בפרט. בעידן של הגירה המונית, בעיקר מאפריקה, אין דרך קלה יותר לפרוץ את שערי המדינה מאשר לקבוע שמילת נשים היא עילה לפליטות.
אבל אנחנו לא מוותרים. יחליט בג״צ מה שבא לו, אנחנו נמשיך להילחם בהגירה הבלתי חוקית".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.