16:26 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > נבחרת ישראל באלבניה: כלוב זהב בחסות דאעש

נבחרת ישראל באלבניה: כלוב זהב בחסות דאעש

החששות מתקיפה של דאעש, השהייה המתוחה במלון, הניצחון המפתיע והתקלה הטכנית שקרקעה את הנבחרת. משה בוקר עם יומן ממסע הנבחרת לאלבניה

יום ראשון, שעה 15.44, שעון ישראל, נבחרת ישראל נוחתת בשדה התעופה בן גוריון. מחיאות כפיים נשמעות מחלקו האחורי של המטוס, שם יושבים המאבטחים שליוו את הנבחרת. ״זהו, המבצע נגמר. אפשר לחייך ולחזור לשגרה, סיימנו את המבצע שלנו בשלום״, אמר אחד המאבטחים שחיוך גדול על פניו. ואכן, הסיוט שעברו המאבטחים הישראלים שליוו את הנבחרת למשחק באלבניה היה הקשה, המורכב ומפחיד מכולם.

ממריאים הביתה. צילום: משה בוקר
ממריאים הביתה. צילום: משה בוקר

בטרמינל כולם המתינו למזוודות כאשר אחד תומך בשני, כולם היו עייפים סחוטים ובקושי עמדו על הרגליים. ״אנחנו משבת בבוקר עד עכשיו בדרכים, איזה מזל שניצחנו, תתארו לכם שכל הסיוט הזה היה מתרחש כאשר אנחנו מפסידים לאלבניה, רק לחשוב על הסיטואציה הזו שאנו כלואים מעל עשר שעות בשדה התעופה בטירנה היא מפחידה״, אמר רותם קמר.

מנכ״ל ההתאחדות לכדורגל. אריאל שיימן, יו״ר המשלחת הישראלית התלונן על התנאים הסניטריים: ״על מה אתה מדבר, מאתמול בצהריים אני בלי מקלחת וכבר משתגע. יצאנו אתמול מאלבסן הביתה ואנחנו עדיין תקועים וסגורים כאן בלי מקלחת, בלי אוכל ובלי מיטה. הביאו לנו סנדוויצ'ים עם גבינה ונקניק, הייתי רעב הוצאתי את הגבינה ואכלתי״.

"פחות משעתיים וחצי – ואנחנו בארץ"

את המסע לאלבניה נבחרת ישראל תזכור עוד זמן רב. נתחיל מהסוף. בסיום המשחק באלבסן, אוטובוס הנבחרת עדה דרכו לכיוון שדה התעופה בטירנה שם המתין המטוס הפולני החכור. ״איזה כיף שהטיסה קצרה, פחות משעתיים וחצי ואנחנו בארץ״, אומר מנהל הנבחרת הוותיק ישראל צ׳וצ׳ינסקי.

הדרך מהאיצטדיון באלבסן לשדה התעופה בכביש הררי ומפותל, באוטובוס הנבחרת כולם חוגגים את הניצחון ורוצים כבר להגיע הביתה. אוטובוס הנבחרת נכנס לטרמינל ישירות למדרגות המטוס מטעמי ביטחון, את הדרכונים מחתימים להם מבעוד מועד וכולנו ישובים במושבים עוד רגע ממריאים לישראל עם 3 נקודות יקרות.

3 לפנות בוקר בדרך לנמל התעופה. צילום: פלאש 90
3 לפנות בוקר בדרך לנמל התעופה. צילום: משה בוקר

בשעה 3.03 לפנות בוקר, המטוס יוצא להמראה מהמסלול המאובטח ביותר. כאשר המטוס במהירות של כמאה קמ״ש, הקברניט מודיע ארעה תקלה במטוס ולא ניתן להמריא. ״הזעקנו טכנאים. זה ייקח בערך שעה״, הסבירו אנשי צוות המטוס. מטעמי ביטחון כולם נשארים במטוס. חלפה שעה, שעתיים וגם שלוש. הטכנאים לא מצליחים לפתור את התקלה ואז מחליטים שהמטוס אינו כשיר לטיסה. אנשי הביטחון הישראלי יורדים לתאם עם אנשי הביטחון המקומיים להיכן להעביר את הנבחרת. תחת אבטחה גדולה כולנו עוברים לטרקלין העסקים שנסגר לתנועה וסגור תחת אבטחה לנבחרת ישראל.

גוועים מרעב, אבל אוכלים רק כשר

במשך חמש שעות שוהה נבחרת ישראל באולם סגור של טרקלין העסקים בשדה התעופה בטירנה בהמתנה למטוס חלופי שאמור להחזיר את הנבחרת לישראל. שחקני הנבחרת וכל הצוותים המלווים שהחלו את המסע חזרה ארצה מיד בסיום המשחק, היו עייפים מאוד. בטרקלין העסקים חלק מהשחקנים נרדמו על הכיסאות, על הרצפה, בכל מקום אפשרי. בינתיים הזמן עבר, הבוקר הגיע, וכולם רעבים.

הבעיה, מרבית שחקני הנבחרת אוכלים רק אוכל כשר ומדיניות ההתאחדות לכדורגל היא שכל המזון של הנבחרת הוא כשר. ברגע שיו״ר המשלחת אריאל שיימן מקבל עידכון כי המטוס החלופי לא יגיע מהר כולם מבינים שצריך למצוא פיתרון לאוכל. שיימן מבקש ממנהל הנבחרת ישראל צוצינסקי למצוא אוכל לנבחרת בטרמינל או בסביבתו, אולם כל המאמצים לא צלחו. נציג השגרירות הישראלית באלבניה הוזעק לשדה התעופה בניסיון לסייע במציאת אוכל כשר אולם ללא הצלחה. מטעמי ביטחון, הנבחרת הייתה סגורה באולם הטרקלין.

ערן זהבי מניח תפילין. צילום: משה בוקר
ערן זהבי מניח תפילין. צילום: משה בוקר

״תארגנו לי רכב ואישור מהביטחון אני אסע למלון שלנו בפלאז׳ה ואכין לכולם ארוחה צ׳יק צ׳ק״, אומר איתן מזרחי השף הוותיק של הנבחרת. הפרוצדורה להוציא ישראלים מהטרמינל למלון במרכז העיר טירנה מורכבת, איום דאעש מרחף מעל הכול. מזרחי מתקשר למנכ״ל המלון ומבקש סיוע. הוא מדבר עם השף הראשי של המלון ומסביר לו כי הוא השאיר במקרר כמות גדולה של בשר כשר, אנטריקוט, קציצות בשר ופרגיות. מזרחי מבקש מהמנכ״ל שאנשי המטבח יכינו את הבשר במגרשים יכינו סלטים ובגטים וישלחו מהר מאוד את האוכל לשדה התעופה. בינתיים המשלחת הישראלית בלחץ. ״מה נעשה אם המטוס יגיע והאוכל לא יגיע?״, שואל שיימן את קמר שעונה לו מייד: ״אנחנו נעלה למטוס ונוותר על האוכל".

במקביל, השחקנים כבר עייפים, לוחצים ושואלים מתי טסים ואריאל שיימן מתקשר ומפעיל לחץ על החברה לזרז את הגעת המטוס לטירנה, המטוס החלופי נחת בטירנה בשעה 11.55 שעון ישראל. מחלון הזכוכית בטרקלין ראו השחקנים את המטוס החלופי שנחת וכולם התלהבו והתעוררו. בינתיים התעוררה בעיה מה יהיה אם האוכל הכשר ממלון הנבחרת בפלאז׳ה לא יגיע בזמן. מזרחי מתקשר כדי לזרז את אנשי המטבח במלון בינתיים אנשי האבטחה הישראלים עורכים בדיקה קפדנית במטוס שהגיע וצוות הקרקע של שדה התעופה מעביר את המזוודות מהמטוס הראשון לזה שהגיע.

"השף המעופף איתן מזרחי"

רותם קמר, מנכ״ל ההתאחדות מבין שהנבחרת תמריא בלי האוכל שבדרך. ״מקסימום ניתן להם לאכול עוגיות שיש כאן בטרקלין, נקנה כמה קוראסונים ונמריא, מה אפשר לעשות, העיקר שנצא כבר ונגיע לארץ״. קמר מאשר. ״אם המטוס יהיה מוכן להמראה, לא נמתין לאוכל כדי לא לפספס את אישור ההמראה מה שייאלץ אותנו להמתין זמן נוסף״. השף מזרחי התקשר למלון שוב ונאמר לו כי מנכ״ל המלון בעצמו בדרך עם האוכל הכשר לנבחרת.

כולנו ישובים במטוס חגורים בחגורת הבטיחות, המטוס מחמם מנועים וכולם מתפללים שהפעם גם ימריא, רגע לפני שהמטוס מתחיל לזוז, מנכ״ל המלון מגיע למדרגות המטוס ומביא ארגזים מלאים בבשר כשר של הנבחרת, בגטים, סלטים ופירות.

איתן מזרחי, השף המעופף. צילום: פלאש 90
איתן מזרחי, השף המעופף. צילום: פלאש 90

רגע אחרי ההמראה, באיחור של כמעט עשר שעות, השף איתן מזרחי לוקח את המיקרופון ואומר לכולם בהתלהבות: ״חברים, תיכף אני אכין לכם ארוחת צהריים כשרה למהדרין. תהיו רגועים, זה בשר שלנו שהשארתי מוכן במלון״.

כל הנוסעים מוחאים כפיים וממתינים. מזרחי לוקח כמה מאנשי הלוגיסטיקה של הנבחרת ואת הדיילים ומתחיל להכין כמאה סנדוויצ'ים. הדיילים בהלם. ריח הפרגיות, הקבב והאנטריקוט גרם לכולם להישאר ערים ולא ללכת לישון למרות העייפות הרבה.

״מעכשיו נקרא לך איתן מזרחי, השף המעופף״, אמרו לו השחקנים. ״המזל שלכם שניצחתם, מגיע לכם שנהפוך עולמות כדי שנהפוך עולם להכין לכם אוכל כשר. זה היה מבצע צבאי להביא את הבשר הזה מהמלון״, אמר מזרחי ונענה כי: ״כל הנסיעה הזו לאלבניה היא מבצע צבאי אחד גדול״. השחקנים אכלו ונהנו, רגע אחרי האוכל השחקנים החלו בתורנות להניח תפילין בטיסה. רבים עשו זאת בטרקלין העסקים אלה שנרדמו שם עשו זאת בטיסה חזרה ביניהם מיכאל אוחנה, דור מיכה והאחרון היה ערן זהבי.

מרבית שחקני הנבחרת מניחים תפילין ומתפללים ועל פי כמה שחקנים בנבחרת, בעוד כמה שנים חלק מהם יחזרו בתשובה אחרי הפרישה.

דאעש מאיים, הנבחרת בכוננות ספיגה

עד התקלה במטוס הכול עבד כמו שעון שוויצרי. הסיפור הגדול סביב המסע לאלבניה היה נושא האבטחה. בכל פעם הופתענו מחדש מעוצמת ההתרעות שהיו כאשר נבחרת ישראל שהתה באלבניה. המאבטחים לא לקחו סיכון ונבחרת ישראל שיבשה את חיי השגרה בטירנה ואלבסן המרוחקת כ-60 ק״מ. 35 מאבטחים מהשב״כ היו צמודים לנבחרת. במטוס לטירנה היו 15 מאבטחים, כוח חלוץ שיצא לפני הנבחרת החליט להחליף את מלון שרתון שההתאחדות הזמינה מטעמי ביטחון, מלון פלאז׳ה שנבחר הפך לבסיס צבאי.

מאות שוטרים כיתרו את המלון ברדיוס של קילומטר ומנעו כניסת כלי רכב ואזרחים. עשרות שוטרים הקיפו את המלון 24 שעות ביממה, גם בגשם מבול השוטרים עמדו ולא זזו עם נשקים שלופים. מחוץ למלון היו כלבים לאיתור חומרי נפץ, אחד מהם הובא מישראל.

המלון הפך סטרילי לגמרי ונאסרה כמעט כניסה של אזרחים. בכניסה הוצבו שני גלאי מתכות וסביב השעון היו 15 שוטרים מקומיים ומאבטחים ישראלים שבדקו כל אדם שנכנס. המשלחת הישראלית שוכנה בקומות האחרונות, כאשר העלייה לקומות הללו נוטרלה ורק אנשי האבטחה הישראלים והמקומיים שהיו ליד המעליות במשמרות סביב השעון הרשו רק לישראלים לעלות לקומות שלהם כאשר כל אחד קיבל צמיד כחול לזיהוי ובנוסף המאבטחים הישראלים ביצעו זיהוי נוסף.

 

המאבטחים האלבנים עשו הכול כדי לשמור על הבטיחות. צילום: משה בוקר
המאבטחים האלבנים עשו הכול כדי לשמור על הבטיחות. צילום: משה בוקר

חדר האוכל של הנבחרת היה בקומה נפרדת. את כל שלוש האזרחות ביום הכין השף איתן מזרחי. בדרך כלל שחקני הנבחרת לוחצים על מאמני הנבחרת לאפשר להם לצאת לעיר לכמה שעות. השחקנים מתוסכלים בכל פעם שאינם מקבלים אישור יציאה של כמה שעות, באלבניה לא רק שהשחקנים לא יצאו מהמלון, למעט ירידה לחדר האוכל ולאימון, כמעט לא עזבו את הקומה שלהם. בקומה היה לשחקנים חדר כושר, אולם משחקים והרבה זמן פנוי. במהלך שלושת הימים במלון בטירנה השחקנים לא נראו פעם אחת בלובי אפילו שזה אירוע נדיר כשלעצמו.

כל יציאה של אוטובוס הנבחרת היתה סיוט למאבטחים הישראלים למשטרה המקומית ולאזרחים. מי שפיקד על מבצע האבטחה כולו היה סגן מפכ״ל המשטרה באלבניה, על המשחק כבר פקד המפכ"ל המקומי. הנבחרת יצאה מקומת החניון הקרקעי מלווה בשיירת ניידות משטרה ולפחות חמישה רכבים פרטיים ומוסווים. 35 אנשי אבטחה ישראלים וכלב מיוחד היו בשיירה של הנבחרת, עוד עשרות שוטרים במדים וסמויים מקומיים היו בשיירה כאשר מהיציאה מהמלון לכיוון אלבסן שם נערך האימון והמשחק, צירי התנועה נסגרו לחלוטין. לאורך הכבישים היו אזרחים שעמדו וצילמו את השיירה, כל התנועה לאורך הנסיעה מטירנה לאלבסן נעצרה והשיירה הישראלית נסעה לבד על הכביש כאשר לאורך שני צידי הכביש היו שוטרים.

האלבנים נאלצו להשקיע הרבה כסף בהיערכות הביטחונית ובגיוס אלפי שוטרים במהלך השהיה של הנבחרת במדינה, יש לציין כי התנהגותם הייתה למופת. ״אנחנו לא צד בנושא, אין לנו כלום נגד ישראל והחוליה שנעצרה אינה קשורה לעם האלבני״, ניסו כל הזמן כוחות המשטרה ונציגי ההתאחדות האלבנית להסביר בהתנצלות.

לראשונה העיתונאים שוכנו במלון הנבחרת. החשש מפיגועים גרם להתאחדות לאשר לנו העיתונאים להיות במלון יחד איתם. השהייה איתם נתנה תמונה מלאה לעבודה המדהימה שאנשי האבטחה הישראלים ביצעו באלבניה. התאום היה מושלם והתוצאה הסופית היתה בהתאם לתוכניות.

מיכל אוחנה מניח תפילין. צילום: משה בוקר
מיכל אוחנה מניח תפילין. צילום: משה בוקר

בדרך חזרה לישראל הודו ראשי המשלחת לאנשי האבטחה הישראלים וההתאחדות אף הוציאה הודעה מיוחדת לתקשורת עם הנחיתה. ״ההתאחדות לכדורגל, שחקני נבחרת ישראל והצוות המקצועי והלוגיסטי, מבקשים להודות לחבורה מיוחדת של גברים ונשים שאיבטחה את הנבחרת בנסיעה הלא פשוטה לאלבניה ועשתה לילות כימים לטובת חזרת הנבחרת בשלום. אנו מלאי הערכה על המאמץ הרב, ההשקעה הגדולה ומעל לכל על האיכפתיות, האנושיות והמקצוענות. הרבה בזכותכם התאפשר לנבחרת להתרכז בהיבט המקצועי ולחזור הביתה עם 3 נקודות חשובות. תודה, אנו גאים בכם ובכן״.

רגע לפני הטיסה חזרה ארצה, אנשי ההתאחדות רצו לקיים צילום משותף עם כל המאבטחים אולם מטעמי ביטחון נאמר להם כי אסור להם להצטלם.

והיה גם כדורגל

מלבד המאבטחים שהיו המנצחים הגדולים, אלישע לוי המאמן רשם הישג גדול מאוד. העובדה שהנבחרת שלו הצליחה להרשים במשחק חוץ קשה ולנצח כאשר ההכנות היו בצל החשש הביטחוני והאבטחה הכבדה שהרתיעה את השחקנים ואף הפחידה חלק מהם. העובדה שהנבחרת עסקה בנושא האבטחה והחשש לחייהם הפחידה את אלישע לוי אולם בסופו של דבר לוי הוכיח כי הוא ידע להעלים את הפחד ואת ההתעסקות בנושא הביטחוני ולגרום לשחקנים שלו להתרכז במשחק עצמו.

אלישע לוי. משחק מצוין. צילום: ערוץ 20
אלישע לוי. משחק מצוין. צילום: ערוץ 20

אלישע לוי קיבל כמה החלטות מפתיעות והצליח בכולן. אחרי המשחק הוא היה מאושר כמו חתן. בשדה התעופה כאשר הנבחרת נתקעה שעות ארוכות הוא לא עצם עין. הוא היה עייף ומותש וחיפש זמן למנוחה כדי לפרוק את הלחצים והמתחים הרבים שהיו לו עד המשחק, אבל התקשורת לא נתנה הזדמנות לעצום עין לשנייה. אמצעי התקשורת הרבים שליוו הפעם את הנבחרת לאלבניה העסיקו אותו זמן רב ולוי גילה סבלנות מעוררת הערכה. גם תחנות הרדיו השונות והאולפנים הרבים שביקשו לראיין אותו נענו בחיוב.

זה היה יומו הגדול של אלישע לוי שנותר אותו אדם פשוט, צנוע וסימפטי בדיוק כמו שהיה לפני הניצחון באלבניה. הפשטות שלו, האמינות שלו והיושרה המקצועית שלו הביאה אותו למקום השלישי עם 9 נקודות אחרי 4 משחקים. אם למישהו עוד היה ספק ביכולות המקצועיות שלו ורמז כי הנבחרת גדולה עליו, המאמן הלאומי הוכיח שהוא מסוגל לקבל החלטות לא פופולריות כאלה שהתקשורת לא תמיד אוהבת ולהצליח. לוי הוכיח שהוא עושה בדיוק מה שהוא חושב ומה שהוא מאמין בו.

המסע לאלבניה הסתיים בשלוש נקודות שישראל השיגה בטבלה. שלושה גורמים היו שותפים לניצחון הגדול של ישראל באלבניה. אלישע לוי, השחקנים ואנשי האבטחה הישראלים. כל אחד תרם את חלקו בדרכו לאחד הניצחונות הגדולים והמוזרים של נבחרת ישראל במשחק חוץ רשמי.

מחווה קטנה ומרגשת

ומילה לסיום. מזג האויר באיצטדיון באלבסן היה קר מאוד וגשום לאורך כל המשחק. במהלך השמעת ההימנונים ירד גשם והטמפרטורה ירדה סביב 5 מעלות. באמצע ההימנון שחקני הנבחרת הורידו את המעילים בעדינות ובסיום ההימנונים נתנו לילדים שהביאו כדורים וקפאו מקור את המעילים שלהם. חלק גדול מהאוהדים המקומיים ראה את המחווה יוצאת הדופן והודתה לנבחרת הישראלית.

״אני בוחר לא רק שחקנים טובים אלא גם שחקנים עם אישיות חיובית״, אמר לי אלישע לוי. בינתיים הנבחרת מקצועית ואישית נראית טוב, נקווה שהיא רק תשתפר בהמשך ולא תזכיר לנו נבחרות שגרמו לכולנו לסלוד מהתנהלות שחקניה.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אוהדי בית"ר ירושלים, צילום ארכיון: פלאש 90

אוהד בית"ר י-ם הורחק ממגרשי הספורט ל-3 עונות

לאחר שתקף שוטרים במהלך משחק כדורגל בחודש יולי, החליט בית המשפט למנוע ממנו להגיע למשחקי קבוצתו במשך שלוש שנים, ולהתייצב במקום בתחנת המשטרה