שחקני נבחרת איטליה בוכים בסיום המשחק. צילום: רויטרס
שחקני נבחרת איטליה בוכים בסיום המשחק. צילום: רויטרס

 

נבחרת איטליה לא תשתתף במונדיאל 2018 בקיץ הבא ברוסיה. אחת הנבחרות הגדולות בעולם, הנבחרת עם שחקנים עם שמות גדולים בעבר ובהווה, נבחרת עם עבר עשיר מאוד, סיימה אמש (ב') בתיקו ביתי 0:0 אחרי שהפסידה במשחק הראשון ביום שישי בשבדיה 1:0. האיטלקים ששיחקו בסן סירו והיו זקוקים לפחות לניצחון 0:1 כדי לכפות הארכה לא הצליחו להבקיע והציגו יכולת חלשה מאוד. זו אותה נבחרת שנתנה הצגה נגד נבחרת ישראל בסמי עופר, אבל זו גם אותה נבחרת שהובסה לאחרונה נגד נבחרת ספרד וסיימה בבית הישראלי במקום השני.

ההדחה של נבחרת איטליה בפלייאוף העלייה למונדיאל היא ללא ספק מכה לכדורגל האיטלקי ולגאווה הגדולה של האיטלקים, אבל מונדיאל בלי נבחרת איטליה, למרות הסטיגמה הישנה על כדורגל הגנתי ומכוער הוא מונדיאל שיהיה חסר בו משהו. השחקנים האיכותיים שדומים יותר לדוגמנים, נשות הכדורגלנים ביציעים, התקשורת האיטלקית וכמובן האוהדים האיטלקים שאמורים היו למלא את האיצטדיונים במשחקי הנבחרת ואת הרחובות בערים ברוסיה. נכון, לראשונה אחרי 60 שנה, נבחרת איטליה לא תהיה במונדיאל, אבל הרמזים לכך התחילו עוד לפני ההגרלה על משחקי הפלייאוף. נבחרת איטליה נתנה הצגה במוקדמות נגד ישראל החלשה בסמי עופר אבל בכל הקמפיין האחרון היא לא הרשימה. הביקורת נגד המאמן ג׳אן פיירו ונטורה מוצדקת, אבל גם שחקנים גדולים בכדורגל האיטלקי היו חייבים להציג יכולת טובה יותר. התחושה הייתה כי ללא זלאטן איברהימוביץ׳ אין לשבדים מה למכור, במיוחד נגד האיטלקים, אבל המאמן השבדי יאנה אנדרסון הכין נבחרת מצוינת גם ללא הכוכב הענק שפרש בסיום היורו האחרון, המאמן העתיק בשלמות בשני המשחקים הללו את הגנת הברזל של האיטלקים. אחרי 11 שנים, השבדים חוזרים למונדיאל והם עשו זאת על נבחרת שזכתה ארבע פעמים באליפות העולם.

בופון מברך את סוונסון השבדי. צילום: רויטרס
בופון מברך את סוונסון השבדי. צילום: רויטרס

 

עבור העם האיטלקי שחי ונושם כדורגל, מדובר במכה אנושה שעוד תקופה ארוכה ייקח להם להתאושש ממנה. התקשורת האיטלקית ממשיכה לבקר בצורה קשה מאוד את המאמן ונטורה, גם השחקנים החלו לספוג אש מהתקשורת והאוהדים. את העם האיטלקי לא תנחם העובדה שנבחרות גדולות בעולם נעדרו בעבר מהמונדיאל. נבחרת ארגנטינה הודחה ממונדיאל 1970, נבחרת אנגליה הודחה ממונדיאל 1974, הולנד הודחה ממונדיאל 1982 אחרי שני גמרים רצופים, צרפת ממונדיאל 1994, והולנד, אחת הנבחרות הגדולות בעולם, שוב הודחה ממונדיאל 2002, כל הסנסציות הללו, לא יקלו על העם האיטלקי, גם לא העובדה שנבחרת הולנד עתירת כוכבי העל שלה, הודחה שוב ולא תשחק במונדיאל 2018 ברוסיה.

באיטליה מבקרים גם את ההתאחדות שלא פיטרה את ונטורה לפני משחקי הפלייאוף. היו קריאות באיטליה לבצע זעזוע אחרי ההפסד בשבדיה ביום שישי, אבל יו״ר ההתאחדות האיטלקית היה בטוח שלפחות בגומלין ונטורה ינצח את שבדיה ואז יפוטר. יו״ר ההתאחדות באיטליה כבר סופג ביקורת מהתקשורת המקומית. ונטורה יילך הביתה לא לפני שינופף עם המספרים שהנבחרת שלו בעטה  23 פעמים לשער מול 4 בלבד של השבדים, שאחוזי ההחזקה בכדור של הנבחרת שלו היו 75%-25%, הקרנות היו 0-8, כל המספרים היו לטובת איטליה אבל המספר הכי חשוב, על הלוח היה נגד ונטורה.

עם כל הכבוד לכדורגל האיטלקי, לאוהדים ולסבא ונטורה, ג'אנלואיג'י בופון הוא סיפור לא פחות חשוב ויותר מרגש. השוער הענק הזה רצה לסיים את הקריירה עם שישה מונדיאלים, ההליכה שלו למאמן המושמץ של איטליה החיבוק והנשיקה שהעניק לו מוכיחים שוב שבופון האיש גדול לא פחות מבופון השוער. גם הראיון בסיום המשחק בו פרץ בבכי כמו ילד קטן, מוכיח פעם נוספת למה הוא דמות הכי נערצת והכי מוערכת בכדורגל האיטלקי וכנראה גם בעולם. לחובבי הכדורגל האמיתיים, חסרונו של בופון, שפרש מהנבחרת בסיום המשחק, במונדיאל – גדול לא פחות מחסרונה של נבחרת איטליה הגדולה, לשעבר.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20