נבחרי ומאכזבי השנה בספורט הישראלי
נבחרי ומאכזבי השנה בספורט הישראלי

 

רגע לפני שאנו חוגגים את ראש השנה התשע"ח, זה הרגע לסכם את שנת תשע״ז שהיתה מלאה בכישלונות אבל היו בה גם הצלחות. לא רבות, לא גדולות, אבל עדיין במדינה בה הספורט אינו נתמך כמעט על ידי המדינה והספורטאים בקושי מוצאים מתקנים ראויים לאימון ופרנסה כדי להתקיים ולהתאמן במקביל, ההישגים האישיים של הספורטאים שלנו ראויים להערכה. הבעיה הגדולה יותר היא בענפים המובילים, ענפי הכדור, שם נמצאים התנאים הראויים והכסף הגדול. כישלון נבחרות הכדורגל והכדורסל הופכים את השנה היוצאת לעגומה מאוד.

נבחרי השנה:

אם לינוי אשרם בת ה-18 תעבור ברחוב, הסיכוי שמישהו יזהה שהיא הספורטאית שזכתה בשתי מדליות ארד באליפות העולם בהתעמלות אומנותית שנערכה הקיץ באיטליה, הוא קלוש מאוד. אשרם, הנחשבת ליורשת של המתעמלת הבכירה ביותר של ישראל נטע ריבקין שפרשה אחרי האולימפיאדה האחרונה בברזיל, הפכה לתקוה הגדולה של ישראל בזירה העולמית בהתעמלות אומנותית. השנה אשרם זכתה גם בשתי מדליות ארד באליפות אירופה בבודפשט. בלי תקציבים, בלי חשיפה ותקשורת דוחפת ומפנקת אבל עם הרבה התמדה, עבודה אפורה וקשה  אשרם הצעירה הייתה בשנה האחרונה אחת הבולטות בין הספורטאים הישראלים, אם לא הבולטת שבהם.

צילום: עמוד הפייסבוק של לינוי אשרם
צילום: עמוד הפייסבוק של לינוי אשרם

 

עוד ספורטאי שהביא מדליה באליפות העולם בבודפשט ונחשב לאנונימי מאוד הוא הג'ודוקא טל פליקר בן ה-25. גם אחרי הזכייה במדליית הארד באליפות העולם בג'ודו עד משקל 66 ק״ג, נשאר פליקר הצעיר אלמוני. ענף הג'ודו שנהנה מחשיפה רק באליפויות העולם ובעיקר באולימפיאדה, מגדל בכל שנה ג'ודוקא ברמה עולמית. פליקר היה מדורג עד החודש שעבר במקום הראשון בעולם. הוא זכה גם במדליית זהב השנה בגראנד סלאם בבאקו ובגראנד פרי בקנקון.

צילום: עמוד הפייסבוק של טל פליקר
צילום: עמוד הפייסבוק של טל פליקר

 

תומר חמד

אם תומר חמד היה מוותר על ההתבטאויות המיותרות שלו נגד מאמן הנבחרת הלאומית שהביאו להשעייתו משני משחקי הנבחרת, השנה האחרונה הייתה עבור חלוץ מושלמת. גם הדברים שאמר בראיון שנתן בשבוע שעבר לתקשורת האנגלית בו אמר בין השאר כי האוהדים בישראל לא אוהבים את הנבחרת הלאומית שלנו, אינם ראויים. חמד לא למד עדיין שלא כל מה שחושבים אומרים, במיוחד אם מדובר באמירות שלא תורמות לנבחרת הלאומית ולתדמית של ישראל באירופה.

אבל התפקיד של חמד זה לשחק ולכן הוא ברשימת נבחרי השנה. לא רבים העריכו כראוי את חלוץ מכבי חיפה לשעבר. רבים הרימו גבה כאשר שיחק במדי מאיורקה בליגה הספרדית וההלם הגדול יותר כאשר הגיע למועדון האנגלי. חמד הפך לשחקן משמעותי אצל המאמן כריס יוטון שהאמין בו הרבה יותר מאלישע לוי. חמד כבש בצרורות והיה אחד השחקנים הבולטים בעלייה של ברייטון לפרמייר ליג.

צילום: עמוד הפייסבוק של תומר חמד
צילום: עמוד הפייסבוק של תומר חמד

 

עומרי כספי

לא עונה גדולה של הכדורסלן הישראלי והכישלון הגדול של ביורובסקט שנערך בישראל לפני שבוע וחצי לא הוסיף, אבל העובדה שכספי לא רק מצליח לשרוד בליגה הטובה בעולם, במיוחד אחרי סדרת פציעות לא פשוטות, אלא גם הוחתם באלופת ה-NBA גולדן סטייט, מבטיחה את מקומו ברשימת נבחרי העונה. כספי הוא הכדורסלן הישראלי היחידי שמשחק ב-NBA, הוא מצליח להתמיד והגיע להישגים גדולים בליגה האכזרית והתחרותית בעולם הספורט.

ניצחון גדול על גרמניה. עמרי כספי. צילום: איגוד הכדורסל
. צילום: איגוד הכדורסל

 

האיש המצליח ביותר בשנים האחרונות בכדורגל הישראלי. אחרי הזכייה בגביע הטוטו וגביע המדינה בעירוני קרית שמונה, בכר הגיע להפועל באר שבע כדי להגשים לאלונה ברקת ולעשרות אלפי האוהדים בדרום את החלום לזכות באליפות. השנה היוצאת הייתה מהטובות ביותר של בכר בקריירה אחרי שהוביל את באר שבע לעונה אירופית חלומית, זכייה שנייה ברציפות באליפות המדינה, זכייה בגביע הטוטו וזכייה בסופרקאפ הישראלי. מעבר להצלחה המקצועית האדירה של בכר על המגרש, ההצלחה המדהימה של הקבוצה הרימה את כל הנגב ולראשונה אחרי עשרות שנים, האוהדים בדרום משקיפים מלמעלה בחיוך על אלה שבמרכז ובצפון. אלונה ברקת שהחלה את המהפכה עם הכסף הגדול ששפכה במועדון ועם הניהול המצוין בשנים האחרונות, היא שותפה לדרך המנצחת של בכר וללא ספק ראויה בהחלט להיות ברשימת נבחרי השנה. ההצלחה המטאורית של באר שבע הביאה לבירת הנגב הרבה כבוד וסיבה להרים את הראש ולא להרגיש עוד נחותים.

שומרים כוחות לאירופה. ברק בכר. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש
ברק בכר. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ב"ש

 

מאכזבי השנה:

אמיר כבירי

ההגעה של חובב התמונות והציורים לניהול מועדון הפאר של הפועל תל אביב הייתה הזויה, הניהול שלו היה שערורייתי והחובות שהקבוצה בניהולו צברה מתאימים לחברה ציבורית ולא לקבוצת כדורגל בליגת העל. אמיר כבירי, כך לפחות הצהיר בכל הזדמנות, רכש את הפועל תל אביב כדי להציל את המועדון מהתרסקות כלכלית. כבירי בעצמו ריסק את הפועל תל אביב ואת עצמו. הניהול שלו לא היה אפילו ברמה של ניהול חנות מכולת בשכונה. האיש בחליפה עם עניבה אדומה לא הפסיק לפזר חיוכים והבטחות. בסוף הלך גם החיוך וגם ההבטחות והפועל תל אביב התרסקה כל הדרך לליגה הלאומית.

עוד שנתיים והפועל תהיה יציבה. עו"ד אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
עו"ד אמיר כבירי. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

 

אחד הדברים הטובים שהתרחשו לקראת סיום שנת תשע״ז היה ההחלטה של סתיו שחם למכור את הפועל כפר סבא אחרי הירידה לליגה הלאומית. סתיו שחם, רואה חשבון במקצועו, נראה בתחילת דרכו בכדורגל הישראלי אדם רציני, שונה מנוף בעלי הקבוצות בכדורגל הישראלי. שחם קיבל הרבה אשראי מהאוהדים ומהתקשורת בתחילת דרכו, אבל מהר מאוד כולם הפכו ליריביו הגדולים. בשנה האחרונה שחם היה מעורב בשערוריות רבות, המלחמות עם האוהדים, סגנון הדיבור המכוער, הפגיעה והעלבון לעיני התקשורת במאמן שרון מימר שהשיא שלו היה, כתיבת פוסט נגד המאמן שעובד אצלו. זה נמשך באמירות שהוא אוהד הפועל תל אביב ורוצה לרכוש את המועדון המתפרק ונמשך בהצהרות הבלתי פוסקות במאני טיים של העונה, כי הפועל כפר סבא איבדה כל סיכוי לשרוד בליגת העל וירדה ליגה. המינוי המוזר של אלי כהן למאמן, הפיטורים של כהן והמינוי התמוה עוד יותר של פליקס נעים שפוטר לפני כן על ידו. סתיו שחם מכר את הפועל כפר סבא ליצחק שום וטוב שכך.

סתיו שחם. צילום: מתוך הפייסבוק
סתיו שחם. צילום: מתוך הפייסבוק

 

האמירה של ארז אדלשטיין בסיום ההפסד לנבחרת אוקראינה שמנע מנבחרת הכדורסל של ישראל להעפיל לשלב שמינית גמר אליפות אירופה שאי העלייה לשלב הבא איננה כישלון, הפכה את מאמן נבחרת ישראל לבדיחה. מי שהיה מאמן מוערך בכדורסל הישראלי ומונה לפני שלוש שנים וחצי לתפקיד, נהנה מפריבילגיה שלא הייתה למאמנים אחרים – לארח בישראל את שלב הבתים באליפות אירופה ולקבל בהגרלה בית סביר מאוד ממנו ישראל הייתה חייבת להעפיל. הנבחרת של אדלשטיין הציגה יכולת מצויינת במשחקי ההכנה וניצחה בכולם למעט משחק אחד. משחקי ההכנה רק העלו את הרף של הנבחרת שהציגה יכולת חלשה, תוצאות מביכות וגרמה לאוהדים רבים שמילאו את היכל הספורט ביד אליהו לעזוב לפני סיום המשחק את ההיכל. למעט ניצחון מקרי אחד על נבחרת גרמניה (הפרחים לשופטים), ישראל הובסה והושפלה בכל המשחקים.

האכזבה מאדלשטיין גדולה מאוד בעיקר מפני שהוא נחשב למאמן ראוי, יסודי, מקצועי ומוערך, מאמן שגרם לרבים מאוהדי הכדורסל להזדהות איתו ברגעים הקשים בקריירה כאשר בתחילת העונה מכבי תל אביב פיטרה אותו מהר מאוד בצורה משפילה וכואבת. אדלשטיין איכזב ברגעים האמיתיים בהם היה צריך להוכיח את יכולתו המקצועית, האמירות שלו בסיום המשחקים לא היו קשורות בכלל לענף. עכשיו הוא יחזור לכורסת הפרשן בערוץ הספורט שם יפגוש עוד מאמן נבחרת שהגיע עם הרבה תקוות וכשל בדיוק כמוהו. אלי גוטמן.

הלך הביתה. אדלשטיין. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
אדלשטיין. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

ההתחלה הייתה מבטיחה, האישיות הייתה כובשת וההמשך היה עצוב. אחרי הכישלון של אלי גוטמן בנבחרת הלאומית, היה ברור לכולם כי יותר גרוע לא יכול להיות. ההגרלה שסידרה לישראל בבית שתי אלופות עולם לשעבר כמו ספרד ואיטליה, לא נתנו לנו סיכוי מהרגע הראשון. זו הסיבה שהמינוי של אלישע לוי אמור היה להביא לנו את הקמפיין הכי טוב שהיה לנבחרת הלאומית בעשור האחרון. כולם יודעים ובטוחים כי אין שום סיכוי להעפיל למונדיאל וכולם רוצים לראות רק כדורגל איכותי, שמח, יצירתי וגם הרבה מחויבות. אם לא מונדיאל אז לפחות השקעה והתמדה לטובת המולדת. הניצחונות בחוץ על מקדוניה ואלבניה נתנו לנו להבין שהשינוי בפתח, אבל אז הגיע הרגע בו הנבחרת של אלישע לוי התפרקה. התפרקה על המגרש, התפרקה בחדר ההלבשה, התפרקה חברתית ואיבדה כל כבוד למאמן. השחקנים ביקרו והושעו, האוהדים נעלמו מהיציעים ואלה שנשארו שרקו בוז והנבחרת הציגה יכולת עלובה, מביכה שלא נדבר על (חוסר) המחויבות לדגל. אלישע לוי כשל לא רק בתוצאות האחרונות אלא בעיקר בבחירת השחקנים שהרסו לו את הקמפיין.

המצב לא טוב. אלישע לוי. צילום: משה בוקר
אלישע לוי. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

ערן זהבי

היה לו הכל לערן זהבי. הוא זכה בכל תואר אפשרי, הוא נהנה מחוזה חלומי בסין, הוא הפך לסופרסטאר, מותג על, אחד שנשיא המדינה מזמין למשכן ומשתמש בו גם לקידום האחווה והשלום בארץ ובעולם, הוא זכה לתקשורת מפנקת והפך לדמות נערצת על ידי ילדים רבים ומודל לחיקוי ואפילו הגשים חלום ילדות כשמונה לקפטן הנבחרת הלאומית.

ואז הגיע הרגע בו ערן זהבי חשב שמותר לו הכל, הרגע בו הוא האמין כי הוא מורם מהעם, ואיבד את השליטה על עצמו. יש כאלה הטוענים שמעולם הוא לא שלט בעצמו ויוכיחו וזאת בעיות המשמעת שהיו לו בעבר בנבחרת, אלה המכירים אותו היטב אומרים כי מאז שמונה לקפטן הוא נלחם עם עצמו כדי לא למעוד. לפעמים זהבי אף התווכח עם עצמו למה הוא היה צריך את זה. את סרט הקפטן הכבד. הסרט שחייב אותו להיות ילד טוב בנבחרת. הוא ניסה להיות זה שנותן דוגמא בדיוק כמו שקפטן צריך להיות. עד שהגיע נאום העכברים שיוצאים מהחורים אחרי הניצחון בטדי על נבחרת ליכטנשטיין. הסוף היה עם שריקות הבוז המכוערות של אוהדים בסמי עופר נגד מקדוניה שגרמו לזהבי לאבד את השליטה על עצמו ולזרוק את סרט הקפטן לדשא. ההמשך המכוער היה בהתנצלות החלקית בסיום המשחק ואחר כך הפרישה מהנבחרת בעקבות ההשעיה. מי שאמור היה להיות בקטגוריה המובילה של נבחרי השנה, הפך לאחד המובילים בטבלת המאכזבים של השנה. חבל.

פרש. צילום מסך מתוך האינסטגרם של ערן זהבי
צילום מסך מתוך האינסטגרם של ערן זהבי
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.