הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל
הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל

 

את הקמפיין של מוקדמות המונדיאל 2018 אפשר להגדיר במילה אחת: כישלון. עוד לפני המשחק מול ספרד, ניסו לחשב גורמים בנבחרת ובהתאחדות האם הקמפיין של אלישע לוי הוא אכן הכישלון הכי גדול או שהיו גרועים יותר. השיחות הללו רק ממחישות את גובה האכזבה והתסכול בנבחרת ובהתאחדות.

רגע לפני שעזב את איצטדיון טדי בסיום המשחק של נבחרת ישראל נגד נבחרת ספרד, שמע עופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל את האנשים סביבו מתלהבים מהמשחק של הנבחרת הישראלית. היו כאלה גם שמיהרו לפרגן לשחקנים שעמדו בכבוד מול אלופת העולם לשעבר, אבל אנשים כמו עיני לא מתלהבים מרגעים של הבלחה חד פעמית, הוא גם לא מאלה שחוגגים ומשנים את דעתם ממשחק למשחק. עיני עזב את טדי עם ידיעה ברורה שנבחרת ישראל חייבת מהפיכה – מהפיכה ניהולית, מהפיכה מקצועית.

יו״ר ההתאחדות ואנשיו הקרובים ביותר יצאו הרבה יותר מאוכזבים מהמשחק מול ספרד מרבים אחרים. הם הבינו בדיוק איפה הבעיה של הנבחרת הלאומית, הם מצאו לדברם את האופציות לשינוי ועיני לא ממהר לשום מקום. הוא מתכוון לצאת לחופשה בחו״ל, לשוב ארצה ולקיים התייעצויות ואז לקבל החלטה.

אלישע לוי. צילום: משה בוקר
אלישע לוי. צילום: משה בוקר

 

אלישע לוי, בינתיים שומר על שתיקה, הדגש על בינתיים. המאמן הלאומי מתוסכל מהמציאות אליה נקלע בחצי קמפיין אחרון, הוא מאוכזב מאוד מהתקשורת, הוא מאוכזב מהשחקנים שבחר והאמין בהם לאורך הקמפיין, הוא מאוכזב מכולם. המאמן הלאומי לא אומר זאת, הוא שומר וימשיך לשמור על כבודו של עיני, אבל הוא מאוכזב מהעובדה שעיני שינה את דעתו בנוגע להמשך עבודתו בגלל לחצים מצד התקשורת ואנשים שסביבו. אותם אנשים אגב המליצו לעיני אז למנות את לוי למאמן.

לוי טוען כי יש לבצע שינויים גדולים בנבחרת בקמפיין הבא, הוא יודע איפה טעה ומה צריך לעשות ומאמין שיש ביכולתו לבצע את המהפיכה. עיני חושב שלוי אינו יכול להמשיך ובנושא הזה אף אחד לא יכול לשנות את דעתו. עיני ואנשיו הקרובים רומזים כי הנבחרת צריכה משהו אחר, מאמן בסגנון אחר, מישהו שיש לו את היכולת והעוצמות לעמוד מול התקשורת והשחקנים.

המאמן מרקו בלבול. התמונה באדיבות ONE
המאמן מרקו בלבול. התמונה באדיבות ONE

נפילה גם בצעירה

נבחרת ישראל הצעירה ספגה אתמול תבוסה בדאבלין 4:0 במסגרת מוקדמות אליפות אירופה 2019 והסיכוי לסיים באחד משני המקומות הראשונים הפך לקלוש ביותר. דווקא אחרי תקופה טובה מאוד של הנבחרת בהדרכת המאמן מרקו בלבול, בו הנבחרת הצעירה לא הפסידה השמונה משחקים ברציפות, הנבחרת של בלבול ספגה מפלה. אחרי שהנבחרת ניצחה 1:3 את אזרבייג'אן בבית וסיימה ב-0:0 מול נורבגיה בחוץ, בישראל הגיעו למשחק החשוב מול הנבחרת הנחשבת ליריבה הגדולה על המקום השני המוביל לפלייאוף.

אלישע לוי ויתר על גלזר בגלל פציעה, מרקו בלבול החליט לצרף אותו לנסיעה במטרה להכשירו, גלזר היה חלש מאוד והיה לו חלק גדול בתבוסה של ישראל. גלזר נחשב לשוער העתיד של הנבחרת הלאומית, בינתיים נראה שהוא רחוק מאוד מלהיות ראוי לחולצת שוער הנבחרת הלאומית או הצעירה.

אלון חזן. פלאש90
אלון חזן. צילום: פלאש90

ומה עם הנוער?

הכדורגל הישראלי ממשיך לאבד גובה. אחרי שהנבחרת הבוגרת סיימה עוד קמפיין גרוע והנבחרת הצעירה הובסה באירלנד ואיבדה כמעט את הסיכוי להעפיל לאליפות אירופה שתתקיים ב-2019 באיטליה, אז גם הנבחרת השלישית בהיררכיה, נבחרת הנוער של ישראל כשלה במשחק האחרון במסגרת מוקדמות יורו 2019, אחרי שהפסידה 2:0 לאוסטריה המארחת וסיימה את המוקדמות במקום השלישי.

ניצחון של ישראל היה מעלה את הנבחרת של אלון חזן לשלב העילית. חזן, שהחליף בתפקיד את אלי אוחנה, חלם להגיע לאליפות אירופה, ניצחון היה מעלה את ישראל למקום השני המקנה מקום בפלייאוף על הכרטיס לטורניר היורו. הניצחון של אוסטריה העלה אותה לשלב העילית. ההפסד של ישראל לקוסובו 2:1 ביום שישי, העניק להם את המקום השני והכרטיס לשלב העילית על חשבון ישראל.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20