הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. צילום מסך
הצהרת נשיא ארה"ב . צילום: הבית הלבן

במערכת הפוליטית הגיבו לנאום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהכריז כי לא יאשרר את בין למעצמות. במידה ולא יבוצעו בהסכם שינויים, אמר הנשיא, הוא יבוטל. באופוזיציה מתחו ביקורת על הנאום ותוצאותיו האפשריות, בקואליציה בירכו עליו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה שהוקלטה טרם כניסת השבת ולאחר שקיבל מראש את תוכן דבריו של טראמפ, כי הוא "מברך את הנשיא טראמפ על ההחלטה האמיצה שקיבל היום. אם ההסכם עם איראן יישאר ללא שינוי, דבר אחד בטוח לחלוטין – בעוד כמה שנים, למשטר הטרור הראשון המעלה יהיה ארסנל של נשק גרעיני וזו סכנה עצומה לעתידנו הקולטקיבי".

יו"ר המחנה הציוני, , אמר כי "מי ששובר כלים במשחק הדיפלומטי מפסיק להשפיע. כך קרה לנתניהו לקראת הסכם הגרעין. אחרי הנאום של טראמפ עוד יגיעו קשיים והתנגדויות גם בקונגרס וגם בקרב השותפות להסכם הגרעין. התנגדויות שיצריכו אורך רוח והבנה שהישגים משיגים בחדרי המו"מ ולא בנאומים מלוטשים. בנאומים אנחנו טובים. באורך רוח ומו"מ נכשלנו ולכן לא השפענו על ההסכם שגובש".

"ברור שהסכם הגרעין עם איראן הוא רע ומאפשר לאיראן יכולת גרעינית צבאית והמשך פעילות סוררת", אמר  לשעבר בשבתרבות בקרית אונו. "אך במקום לריב עם השותפות להסכם, המתנגדות לפתיחתו, עדיף שארה״ב תתמקד בהפעלת לחץ וסנקציות על המשטר האיראני בשל הפרות החלטות מועצת הביטחון בתחום הטרור וחתרנות תחת משטרים, הפצת אמצעי לחימה, טילים וזכויות אדם".

רה"מ לשעבר ושר הביטחון לשעבר, , צייץ: "טראמפ וביבי נואמים ומצייצים. ההנהגה הביצועית בארה״ב וישראל בהווה ובעבר חושבת שזה מזיק ומיותר. דיבורים – יש. איפה שיקול הדעת והמעשים?". בראיון לרשת CNN תקף ברק את רעיון הפרישה מהסכם הגרעין.

אהוד ברק. צילום: פלאש 90
אהוד ברק. צילום: פלאש 90

ליברמן: " אמיץ ונכון"

שר הביטחון כינה את הנאום "אמיץ ונכון". בראיון לחדשות 2 ציין השר כי "האיראנים הודיעו שהם מרחיבים את תכנית הטילים הבליסטיים, נשק התקפי והאירופים ממשיכם לטמון את ראשם בחול בדיוק כמו שעשו לפני מלחמת העולם השנייה". לדבריו, "כשמסתכלים על המשברים באירופה, זה כנראה לא במקרה המנהיגות מעדיפה לברוח מהמציאות, טראמפ העביר את השליטה על הסנקציות לקונגרס, וזה צעד נכון".

"אני רוצה להזכיר שכל מה שקורה בסוריה זה רק בזכות גיבוי איראן. ללא המשטר האיראני חיזבאללה לא היה קיים, הם הגבירו את התמיכה בארגון בעבקות הסרת הסנקציות, יש משולש הולך ומתהדק בין איראן חמאס וחיזבאללה", הוסיף ליברמן.

אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

שרת התרבות מירי רגב אמרה כי "איראן גרעינית היא איום על שלום העולם. כל הכבוד לראש הממשלה על האומץ והנחישות בהצגת העמדה הברורה הזו בכל פורום ומעל כל במה בינלאומית.
הצהרתו של הנשיא טראמפ, היא צעד מנהיגותי נכון ואמיץ של מנהיג שמבין את גודל האיום, ואת העובדה שנגמר הזמן של הדיפלומטיה והמילים היפות. זהו שלב נוסף להתפכחות של המערב מול האיסלם הראדיקאלי המאיים על שלום העולם".

השר אופיר אקוניס כתב בעמוד הפייסבוק: "הם גיחכו, הם לעגו, הם ביטלו, אמרו ש״איראן זה ספין של הליכוד״, כדי להפחיד את העם. ואיפה הם היום? כל המגחכים בישראל – ובחו״ל. וכן, שבחים אדירים לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שעורר את דעת הקהל העולמית כבר לפני עשור. גם בהיותו יו״ר אופוזיציה".

השר לביטחון הפנים אמר בתגובה כי "תם עידן אובמה. החלטת טראמפ לפעול נגד הטרור של משמרות המהפכה מהווה הוכחה חשובה שהסכם הגרעין רע מהיסוד".

ח"כ יהודה גליק צייץ בטוויטר: "מחכה לאיש אופוזיציה הגון שיודה בפה מלא. שנאומו של טראמפ בעניין אירן הוא ניצחון ענק לנחישותו של רה"מ ולמדיניות החוץ של נתניהו".

לדברי השרה גילה גמליאל, מדובר ב"נאום חשוב מאד של טראמפ. הישג גדול למדיניות החוץ של רה״מ. לא ניתן לאיראן לאיים על ביטחונה של מדינת ישראל". לשבחים הצטרף גם ח"כ אורן חזן שצייץ: "טוב שיש בבית הלבן נשיא כמו טראמפ שמעלים את המדיניות התבוסתנית של אובמה. האיש בדרכו לעצור את הגרעין האיראני ולנו רק נותר לעזור לו לסייע לנו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא