נסיונו של נשיא ארה"ב דונאלד לעצב מחדש את הסכמי הסחר של מדינתו עם מדינות אחרות לא פוסח גם על ישראל: במהלך השבוע הבא יגיעו נציגים מטעם הממשל האמריקני על מנת לדון בתנאי הסחר החקלאי, כחלק ממשא ומתן מחודש על ענפי מסחר שונים ועל מכסי ייבוא וייצוא שלהם בין ארה"ב וישראל. כך על פי פרסום בעיתון 'דה מרקר'.

האם היחסים הטובים יסייעו לישראל לשמור על הסכמים שטובים לה? פגישת עם טראמפ בבית הלבן. צילום: לע"מ

 

על פי הפרסום, מטרת הגעתו של צוות המו"מ האמריקני היא הורדת חסמי ייבוא של סחורה חקלאית אמריקאית לישראל, כפי שעושה ארה"ב מול מדינות רבות אחרות תחת שלטון טראמפ.

טראמפ, שאמר שלדעתו עסקאות הסחר של ארה"ב בעולם הן "לא הוגנות" כלפי אמריקה, נחוש לפתוח ולשפר את העסקאות בצורה שתהלום את עוצמתה הכלכלית של ארצו. ישראל אמנם איננה הודו, סין או האיחוד האירופי שאיתן טראמפ מקיים "מלחמת סחר" במאבק על נתחי שוק גדולים, אולם נראה שעל אף גודלה ויחסי הידידות הקרובים איתה, טראמפ לא מוותר על פתיחת הסכמי הסחר גם עם ישראל.

השינויים בהסכם צפויים לכלול הפחתה של מכסים על סחורה חקלאית ליצואנים אמריקאים, אף שמנהלי המשא ומתן עדיין דנים בתנאים המדויקים של הוויתורים של ישראל, כך לפי הפרסום.

בתוך כך, בהתאחדות החקלאים כבר נערכים לשינויים שעשויים "לנגוס" בחלקם בשוק הישראלי, ומאיימים כי הרפתנים ומגדלי התפוחים והאגסים יפגינו מול משרד ראש הממשלה אם יאושרו בקשות האמריקאים להורדת מכסים על סחורה חקלאית.

 

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.