תקנון הממשלה שהיה אמור לעלות להצבעה בישיבת הממשלה, ירד הלילה(מוצ"ש) מסדר היום. הסיבה כנראה: מחלוקת על סעיף המאפשר החלת ריבונות ללא אישור רה"מ החליפי.

בשונה מממשלות קודמות, ההסכם הקואליציוני הנוכחי קובע כי ראש הממשלה המכהן וראש הממשלה החלופי יקבלו החלטות יחד. וזאת למעט נושא הריבונות שבו הסמכות היא של ראש הממשלה נתניהו.

המחלוקת סביב הסעיף נובע מהסיבה שרה"מ החליפי בני גנץ, לא מוכן לאשר סעיף זה המאפשר לליכוד לקדם החלת  ריבונות כבר בקרוב ללא שיח עם העולם הערבי – בניגוד לעמדתו של גנץ.

הממשלה תידרש לאשר בקרוב את התקנון, משום שללא אישורו אין משמעות להסכם הקואליציוני הכולל בתוכו סעיפים המחייבים הסכמה בין ראש הממשלה המכהן לראש הממשלה החלופי. הסעיף החריג היחיד לעניין זה המהווה את אחד ההישגים הגדולים ואולי היחידים של הליכוד במשא ומתן הקואליציוני, הוא הסעיף המחריג מהוראה זו את אישור החלופי להחלת הריבונות.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון שנחשף לדברים מביע זעזוע ואומר: "זוהי הונאה של ציבור הבוחרים. קריסה מוסרית טוטאלית. ראש הממשלה נבחר פעם אחר פעם, 3 פעמים בשנה האחרונה על בסיס ההבטחה להחלת ריבונות בישובי יו"ש, זהו רגע האמת של ראש הממשלה אני קורא לראש הממשלה לעצור עכשיו את הבדיחה הזו ולא לאפשר את אישור התקנון באופן הזה".

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן. צילום: הדס פרוש. פלאש 90

משמעות שינוי זה הוא עצירת כל אפשרות להחלת ריבונות בחודשים הקרובים כפי שהובטח על ידי רה"מ, וזאת משום שראש הממשלה החלופי בני גנץ כבר הצהיר שלא יסכים להחלת ריבונות ללא משא ומתן מול העולם הערבי, וזאת כמובן לא ישים בשלב זה.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.