משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משרדי רשת אל ג'זירה בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כתב עיתון 'הארץ' אמיר תיבון חשף היום (חמישי) פרטים אודות פעילותו של הסוכן הסמוי שהפעילה אל ג'זירה בקרב קהילת הארגונים הפרו-ישראלים בוושינגטון. "זה לא סתם תחקיר טלוויזיוני, בעיניי זה מתקרב לרמות של ריגול מדיני", צוטט בידיעה בכיר באחד הארגונים.

כזכור מוקדם יותר השבוע, הודה ראש מחלקת התחקירים באל-ג'זירה קלייטון סווישר כי סוכן חשאי מטעם רשת הטלויזיה – עבד בקרב ארגונים תומכי ישראל בבירת ארצות הברית, כחלק מתחקיר עבור סדרה תיעודית בשם "הלובי".

קלייטון סווישר מנהל רשת התחקירים באל-ג'זירה. צילום מסך
קלייטון סווישר מנהל מחלקת התחקירים באל-ג'זירה. צילום מסך

הטקטיקות בהן נקטה הרשת בארצות-הברית דומות לאלה בהן השתמשה בתחקיר על עובדי ארגונים מקבילים בלונדון – תחקיר ששידורו הביא בסופו של דבר להתפטרות עובד השגרירות הישראלית שי מזוט.

אנשי הארגונים הישראלים בבירה האמריקנית חשדו מזה זמן מה בזהותו של האדם שפעל כ"חפרפרת" בקרבם – ג'יימס אנתוני קליינפלד. יהודי-אנגלי שהיה ידוע בעבר דווקא כאקטיביסט בארגוני שמאל קיצוני. ככל הנראה קליינפלד קצר הצלחה רבה במשימתו והצליח להתברג לתפקיד הקשור בגיוס כספים בעמותת 'The Israel Project' – משרה במסגרתה זכה לנגישות למידע רב הקשור לתורמים לעמותה.

כמו כן נחשף בכתבה כי הסוכן הסמוי התגורר בדירה באזור יקר, ובה קיים אירועים אליהם הגיעו רבים מן העובדים בארגונים ובסביבה בקירבה פעל. אחד הגורמים שמצוטטים בכתבה סבור כי: "ברור שהדירה הזו היתה מלאה במצלמות ומיקרופונים". עוד אמר ל'הארץ' אחד האורחים בכינוסים שנערכו בדירתו של קליינפלד כי, "אנשים דיברו שם באופן חופשי לחלוטין, בלי לדעת שהם מתועדים".

גורם נוסף שהתראיין ל'הארץ' הביע חשש רב מהיקף הפרויקט ומגודל התקציב שהושקע בו: "התקרית הזו היא קריאת השכמה. אנחנו צריכים להבין עם מה אנחנו מתמודדים פה. מדובר בפרויקט שאל-ג'זירה השקיעו בו עשרות אלפי דולרים. הדירה שהם שכרו עבורו עולה 5,000 דולר בחודש. אנחנו לא יודעים איזה ציוד הותקן בדירה הזו, ועם איזה ציוד הוא הלך לפגישות שלו ברחבי העיר, אבל אני מניח שמדובר באמצעים באיכות גבוהה ביותר. זה לא סתם תחקיר טלוויזיוני, בעיניי זה מתקרב לרמות של ריגול מדיני".

בחודש שעבר ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו את השתתפותו של מנהל אל ג'זירה בישראל –  ווליד אל עומרי ביום עיון של לשכת העתונות הממשלתית. ביטול השתתפותו של אל-עומרי התבצעה על רקע הצהרות שר התקשורת איוב קרא, ותמיכת ראש הממשלה בסגירת רשת החדשות "אל-ג'זירה" בישראל בתחילת חודש אוגוסט.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20