מחשבי מערכת הבריאות הישראלית נפרצו אמש (ד') כחלק ממתקפת הסייבר העולמית, כך דווח באתר "וואלה". המתקפה בפגעה בבית החולים פוריה בטבריה ובבית החולים בנהריה. יחידת המחשוב של משרד הבריאות והרשות הלאומית ללוחמה בסייבר הדפו את המתקפה זמן קצר לאחר שהחלה. מספר מחשבים נפגעו במתקפה, אך לא נגרם נזק.

מתקפת סייבר. אילוסטרציה
מתקפת סייבר. אילוסטרציה

 

בתחילה מסרה הרשות הלאומית ללוחמה בסייבר כי "במהלך הלילה היו ניסיונות לתקוף מספר בתי חולים. כמה מחשבים בכמה בתי חולים נדבקו וטופלו מיידית ולא נגרם כל נזק. האירוע נעצר אצל אנשי אבטחת המידע בארגונים יחד עם הרשות להגנת הסייבר ונמצא במעקב וטיפול צמוד. בתי החולים ברציפות תפקודית, לא נגרם נזק ולא נפגע תפקודם של בתי החולים".

לאחר חקירה של הרשות, נמסר כי מדובר במספר בודד של עמדות שנפגעו, פחות משמעותית מהמספר הראשוני. כאמור, כפי שנמסר, לא נגרם כל נזק והרציפות התפקודית של הארגונים נמשכת כרגיל.

הרשות התייחסה למתקפה שפקדה השבוע את אירופה ומסרה כי היא "לומדת ומנתחת את פרטי מתקפת הכופרה הנרחבת באירופה". כזכור ביום שלישי פגעה המתקפה במספר מדינות אירופאיות ובהן אוקראינה שהכריזה כי מדובר "מתקפת הסייבר הגדולה ביותר בהיסטוריה של המדינה" והאשימה בכך את הרוסים. גם הפעם, בדומה למתקפת הסייבר מחודש מאי, דרשו הפורצים כופר באמצעות שימוש במטבע המקוון "ביטקויין". אולם ברשותמדגישים כי למתקפה בישראל אין קשר למתקפה הגלובלית.

בחודש מאי השתמשו הפורצים בתוכנת כופר הנקראת WannaCry ואילו הפעם השתמשו בתוכנת Petya. התוכנה לא מאפשרת שימוש בכונן הקשיח, אלא באמצעו סיסמא עבורה דורשים הפורצים תשלום. מומחים מעריכים כי דורשי הכופר ניצלו את הדלפת כלי הפריצה של הסוכנות האמריקני לביטחון לאומי לויקיליקס.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20