צילום: פיקסל קרדיט

רשימת המקצועות הנדרשים ביותר בישראל יכולה לסייע לסטודנטים שמתלבטים מה ללמוד בתואר הראשון או השני. כמו כן, היא עוזרת לאנשים שכבר התחילו קריירה ומעוניינים במסלול של הסבה מקצועית. אז מי בפנים ואיזה תחומים נשארו מאחור? קבלו את הרשימה המלאה:

1. מקצועות הנדסה

הביקוש לאנשי הנדסה עולה מדי שנה והתחום כולל בתוכו מקצועות כגון מהנדסי מכונות, חשמל, מחשבים או אלקטרוניקה. השכר הממוצע במקצועות מן הסוג הזה גבוה בכ-15% בהשוואה לשכר הממוצע במשק, נכון לחודש פברואר 2018, והוא רק צפוי להמשיך לעלות בשנים הקרובות.

2. אנשי מכירות

לפי נתוני הלמ"ס למאי 2018, מספרן הממוצע של משרות פנויות בתחום של עובדי מכירות עומד על 9,380. לשם השוואה, במשק חסרים 5,819 מפתחי תוכנה ו-4,536 נהגים. אמנם לא מדובר במגמה חדשה, אך תחום המכירות ממשיך להיות מקצוע נדרש והדרך להגיע אליו היא באמצעות לימודי מנהל עסקים.

3. תחומי מחשוב

גם מקצועות בתחומי המחשוב מבוקשים כבר כמה שנים ברצף. הם כוללים תפקידים בתחומי אינטרנט, מערכות מידע ותקשורת וכמובן אבטחת סייבר וניתן להשתלב בהם בלימודי תעודה או תואר ראשון.

4. שוק ההון

בתחומי שוק ההון, הבנקים וההשקעות יש ביקוש גבוה לאנשי מקצוע שכירים או עצמאיים. הכשרה מתאימה מאפשרת להשתלב במקצועות שונים ולהשיג התמחות שרלוונטית למאה ה-21.

5. אדמיניסטרציה

אנשי אדמיניסטרציה נדרשים לארגונים גדולים והם מעורבים בתהליכי מפתח שמאפיינים חברות בינלאומיות. בתחום הספציפי הזה, בעת חיפוש מודעות דרושים טבע מתגלה כחברה משמעותית עם ביקוש גבוה מהממוצע.

6. רפואה

עלייה בביקוש למקצועות שקשורים לבריאות כגון רפואה, אחיות ורוקחות נגרמת בשל העלייה בתוחלת החיים. ישראל היא מהמובילות בעולם המערבי בנוגע לתוחלת החיים ולכן הביקוש בה בהתאם.

7. מקצועות פרא רפואיים

בהמשך ישיר לאמור לעיל, יש בשוק העבודה דרישה לאנשי מקצוע עם הכשרה פרא רפואית. הביקוש מתייחס למטפלים באמנויות או רפואה משלימה ובתחום הזה ניתן להשתלב לאחר הכשרה קצרה יחסית באחד המוסדות הפזורים ברחבי הארץ.

8. הוראה וחינוך

בישראל ובמדינות מערביות נוספות ישנה דרישה מתמדת לאנשי הוראה וחינוך. אנשי מקצוע עם הכשרה מתאימה יכולים לקבל שכר גבוה ותנאים מועדפים והעבודה עצמה כרוכה בתחושת סיפוק אדירה.

9. ענף המזון

מומחים חוזים עלייה בביקוש עבור משרות שקשורות לענפים יצרניים בכלל, ולענף המזון בפרט. לפי הערכות, הביקוש יעלה על רקע טכנולוגיות חדשות שייכנסו לענף המזון וישפיעו על תהליך הייצור.

10. מרצים באוניברסיטה

היתרון של ביקוש למרצים וחוקרים באקדמיה הוא שניתן להגיע לעמדת מפתח מכל תחום שאותו בוחרים ללמוד – כל עוד משקיעים זמן, אנרגיות ומשאבים במסלול המלא לדוקטורט.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20