שוק בקיפאון: מפרסם היום (א’) את נתוני הרבעון השלישי של שנת 2018 והנתונים ממשיכים להצביע על דממה בשוק הנדל”ן.

ברבעון החולף נרכשו 21.7 אלף דירות, כולל רכישות במסגרת “”, הרמה הנמוכה ביותר של עסקאות מאז הרבעון האחרון של 2011 אשר עמד בצל המחאה החברתית. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, זוהי ירידה של 8%, וירידה של 5% בהשוואה לרבעון הקודם.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2018 עומד מספר העסקאות במחירי שוק – בניכוי “מחיר למשתכן”, על כ-65 אלף עסקאות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מזה 12 שנים.

סה”כ ארצי – רכישת דירות “במחירי שוק”, ינואר-ספטמבר בהשוואה רב-שנתית. נתונים: משרד האוצר

 

: דירה ראשונה לרווקים

ברבעון השלישי של 2018 נרכשו כ-9,000 דירות בשוק החופשי ע”י מי שעבורם זוהי דירתם הראשונה, ירידה של 17% ביחס לרבעון המקביל בשנת 2016.

בפילוח גיאוגרפי נמצא גידול חריג ברכישת דירה ראשונה “במחירי שוק” באזור נתניה. ניתוח הממצאים מצביע כי גידול זה מקורו בשיעור גבוה מאד של רווקים מתחת לגיל הזכאות ל”מחיר למשתכן”, המתאפיינים בשכר גבוה.

בפילוח גיאוגרפי בולט גידול של 25% ברכישת דירה ראשונה בשוק החופשי באזור נתניה. ניתוח מאפייני רוכשים אלו באזור נתניה, בפרט מי שרכשו דירה מקבלן,  מצביע על שיעור חריג של 45% של מי שהנם רווקים מתחת לגיל הזכאות ל”מחיר למשתכן”.

כך, 41% מרוכשי דירה ראשונה, חדשה, בשוק החופשי באזור נתניה היו רווקים מתחת לגיל 35 (גילם הממוצע עמד על 27). ניתוח רמות השכר של רוכשים אלו ומחירי הדירות שרכשו אינם מותירים מקום לספק ביחס להיעדר יכולת לממן את רכישת הדירה מהכנסותיהם שלהם מעבודה. ניתוח רמות השכר של הוריהם “מסביר” כיצד התאפשרה בכל זאת רכישת הדירה.

 

רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי באזור נתניה, רבעון שלישי 2018 רמות שכר של הרוכשים (והוריהם-עבור רווקים) ומחיר הדירה הנרכשת. נתונים: משרד האוצר

 

עסקאות בשווי נמוך – בדירות יד שנייה

מרבית הרכישות של מי שעבורם זו הדירה הראשונה, התקיימו בעיקר בפלח השוק של דירות יד שנייה, כאשר ברבעון החולף הרכישות האלו היוו 81% מסך הדירות שנרכשו.

כאשר בוחנים את רמות המחירים של דירות יד שנייה הנרכשות ע”י אוכלוסייה זו בולטת העובדה שרכישות אלו ברבעון השלישי השנה נעשות ברמות מחירים נמוכות יותר, הן בהשוואה לשני הרבעונים הקודמים והן בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. בולטת במיוחד רמת המחירים הנמוכה של דירות יד שנייה הנרכשות ע”י האוכלוסייה הצעירה באזור נתניה, אשר כפי שצוין רשמה גידול ברכישותיה בשוק החופשי.

רוכשי דירה ראשונה, יד שנייה – מחיר ממוצע, 2018-2015. נתונים: משרד האוצר

 

עלייה ברכישות במסגרת מחיר למשתכן

לאחר חודשים בהם נרשמו ירידות ברכישות במסגרת מחיר למשתכן ומחיר מטרה, ברבעון השלישי של 2018 חל גידול של 60% ביחס לרבעון אשתקד, וגידול של 28% ביחס לרבעון הקודם. כך ברבעון החולף נרכשו 2.2 אלף דירותבמצטבר, מתחילת השנה נרכשו במסגרת תכניות מסובסדות אלו 6.4 אלפי דירות, גידול של 85% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

הגידול ברכישות במסגרת תכנית זו בולט במיוחד באזורי הביקוש במרכז הארץ (אזורי מיסוי מקרקעין מרכז, ירושלים, נתניה ורחובות). כך, בעוד שבתשעת החודשים הראשונים אשתקד נרכשו באזורים אלו רק 1.4 אלף דירות במסגרת “מחיר למשתכן”, הגיע מספרן בתשעת החודשים הראשונים השנה לארבעת אלפים דירות.

מספר הדירות שנמכרו במסגרת “מחיר למשתכן” ו””. נתונים: משרד האוצר

 

ירידה בכמות רכישות דירות יד שנייה

ברבעון השלישי של 2018 נמכרו 15 אלף דירות יד שנייה, ירידה של 11% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וירידה של 9% בהשוואה לרבעון הקודם. מאז הרבעון השני אשתקד נרשמת ירידה רצופה בעסקאות בדירות יד שנייה, זהו רצף הירידות הארוך ביותר בעסקאות בדירות יד שנייה לפחות מאז תחילת העשור הקודם.

רכישת דירות יד שניה 2002-2018

 

הירידה במספר העסקאות בדירות יד שנייה מקיפה את כל האזורים כאשר אזור ת”א ממשיך לבלוט גם ברבעון זה בשיעור ירידה גבוה מהממוצע הארצי (15%), זאת בהמשך לשיעורי ירידה דו-ספרתיים מאז הרבעון השני של 2016 (ברמה הארצית רק בשלושה רבעונים מתוך רצף ירידות זה נרשמה ירידה דו-ספרתית).

בכך “מאיישים” ארבעת הרבעונים האחרונים בת”א את תחתית “הדירוג” הרבעוני ההיסטורי במספר העסקאות באזור זה, כאשר רק ברבעון הראשון של 2003 נרשמה רמה נמוכה יותר, רבעון שעמד בצל המיתון במשק והאינתיפאדה השנייה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.