לא משנה אם עברת קורס תכנות או שסיימת לימודי QA במקומות כמו האקריו, מהרגע שסיימת אותם בהצלחה, מבחינתך השמיים הם הגבול ואתה תרגיש הרבה יותר מסופק בחייך.

אבל איך באמת אפשר להיכנס לעולם ההייטק? האם באמת צורך לסיים תואר במדעי המחשב על מנת להגיע לשם? וגם אם כן, עד איזה גיל אפשרי לעשות את זה? ואילו תחומים קיימים בו מלבד תכנות או פיתוח? את כל התשובות לשאלות הנפוצות האלה, בכתבה הבאה.

  1. איך מגיעים לשם –

קיימים מספר מסלולים באשר למי שרוצה להגיע לעולם ההייטק, הידוע מבניהם, הוא לסיים לימודי מדעי המחשב בהצלחה (תהליך של 5 שנים בערך, אם מכלילים את הלימודים לפסיכומטרי וכו'), במהלך תואר זה, לומדים המון תאוריות שונות, מתעמקים על עולמות המחשוב ועוד. רבים מן הבוגרים של תחום זה, מגיעים אל עולם ההייטק.

דרך נוספת היא, כמובן, דרך קורסי תכנות, שיווק דיגיטלי או בדיקות תוכנה, במרכזי הכשרה כמו HackerU, למשל, אין צורך ברקע קודם לרוב הקורס, מה שכן, יש צורך בהמון מוטיבציה והכרה עם עולמות המחשב. לאחר מכן, מתחילים קורס מיון, שלרוב אורך כמה עשרות שעות, בהם יש לך את האופציה להבין אם התחום בכלל מתאים לך, כשבסיום שעות אלו, עליך לעבור מבחן.

מה כלול במבחן הזה? את כל החומרים שלמדת עד כה, במידה ועברת אותו בהצלחה, יש לך את האופציה לעבור אל "הקורס הגדול", שהוא למעשה "התכל'ס", בו לומדים את כל החומרים בצורה הכי מעמיקה ומקצועית שיש, מקום מספיק איכותי, יספק לך מרצים מוכשרים, לא רק אלו שבקיאים בחומר, אלא שחיים את העולם עצמו.

לצורך הדוגמה, אם נסתכל על קורס תכנות איכותי טוב, נשמח לדעת שהמרצים אשר מנחים אותו, יכירו את החומרים בצורה הכי מקצועית שיש, אלא גם ש"יחיו" את התחום, זאת אומרת, יקראו מאמרים שונים בכל רגע, יכירו את כל השינויים האפשריים שמתרחשים בו, וכמובן, כאלה שיש להם משרד הייטק בעצמם או שעובדים בחברת הייטק נחשבת, כמו אינטל או משהו אחר בסגנון.

לאחר מכן, תוכל גם לקבל שירותי השמה (תלוי היכן למדת, קיימים מרכזי הכשרה אשר מספקים שירות זה בעצמם), מה זה אומר? צוות שלם שיפעל ויעשה הכל על מנת להדריך את הבוגרים שלהם למקומות עבודה, בפועל, מחלקת ההשמה תלווה את הסטודנט מהרגע שהוא סיים את הקורס, אל כתיבת קורות החיים, סימולציות של ראיונות עבודה ושליחת הסטודנט אל מקומות עבודה שונים אשר יוכלו לקבל אותו.

כיום, אין ממש צורך לסיים לימודי מדעי המחשב בהצלחה על מנת להתקבל אל עולם ההייטק, יש אלפי ישראלים בתעשייה זו, מבלי שהם היו צריכים לעשות תואר אפילו.

  1. עד איזה גיל בכלל אפשר להגיע לשם?

לדעת מעסיקים ואנשים בכירים בתעשייה, אפשר להגיע אל עולם הייטק מכל מין ומכל גיל, קיימים מתכנתים מוכשרים שהם בני 23, אנשי שיווק דיגיטלי בגיל ה-30, מעצבים גרפיים (שמומחים בחוויית משתמש) בגיל 40 ואפילו אנשי בדיקות תוכנה שנכנסו אל התחום בגיל יחסית מאוחר.

אני בעצמי הכרתי עורכת דין, שמיצתה את עולם המשפטים, ועשתה הסבת מקצוע, בגיל 32 היא בחרה בקורס בדיקות תוכנה במכללת הייטק נחשבת ברמת-גן, בזכות מסלול הבוקר המזורז, היא כבר תוך כ-4 חודשים סיימה אותו ומצאה לעצמה עבודה נהדרת.

אז בכמה מילים פשוטות: אפשר להיכנס להייטק כמעט בכל גיל, גם אם יש לך כבר מקצוע אחר ביד ומתחשק לך לעשות את השינוי, ניתן לעשות זאת, גם אם מדובר בגיל 35 ומעלה.

  1. איזה תחומים קיימים בהייטק?

קיימים המון תחומים בעולמות ההייטק, נתחיל מהמוכרים ביותר, שאלו תחומי התכנות, בהם נמצאים מקצועות כמו בניית אתרים, פיתוח אפליקציות והדוט נט. עולמות הקריאייטיב והיצירתיות  גם נכנסו עולם ההייטק, כיום, חברות רבות מחפשות אנשי שיווק דיגיטל אשר יוכלו לקדם את העסק שלהם, בנוסף לכך, גם הביקוש עבור אנימטורים ומעצבים גרפיים, יכולים למנף משרדי וארגוני הייטק ביד רמה, לכן, גם מקצועות אלו, נכנסו לעולם הייטק, גם אם אחרים מחשיבים אותם אל עולם הדיגיטל.

מסקנה אחרונה, אם קורס תכנות נשמע לך מעניין, אל תחשוב שהעובדה שאין לך רקע או שהגיל שלך יכולים למנוע ממך לעשות זאת, כי בסך הכל, הכי חשוב שתדע שהכל אפשרי, אם רק רוצים מספיק.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא