עדרי הגמלים של הבדואים גבו הלילה קרבן נוסף של חיי אדם: בתאונת הדרכים הקטלנית שהתרחשה אתמול (ראשון) ליד באר שבע, נהרגה אשה כבת שישים לאחר שהתנגשה בשלושה גמלים ששוטטו על הכביש באין מפריע.

עמיחי יוגב, רכז מחוז דרום בתנועת 'רגבים' המייצגת משפטית את משפחתו של דוד כהן שנהרג לפני כשנה וחצי לאחר שהתנגש בגמל משוטט, הגיע אמש לזירת התאונה זמן קצר לאחר שנקבע מותה של האשה.

"מההתנהלות של הרשויות ושל המשטרה בפרט, נדמה שמתייחסים לתאונות הגמלים כאל גזירת גורל בלתי נמנעת, אחרת אי אפשר להסביר את ההתנהלות הנפשעת הזו", אומר יוגב בכעס.

הגמלים שנפגעו בתאונת הדרכים. צילום: עמיחי יוגב
הגמלים שנפגעו בתאונת הדרכים. צילום: עמיחי יוגב

"בעקבות פניה שלנו המשטרה הודתה כי היא מקבלת קרוב לאלף דיווחים מדי שנה על גמלים משוטטים, אבל אף פעם לא מאתרת את הבעלים. לא מדובר בתופעת טבע, אלא בעבריינים מועדים שמאפשרים לגמלים לשוטט באין מפריע ומהתלים ברשויות החוק. כמה דם נוסף צריך עוד להישפך כדי שיתחילו לאכוף את החוק?".

לפני כחצי שנה חשפה תנועת 'רגבים' את נתוני משטרת ישראל המעלים תמונת מצב מטרידה של התופעה המסוכנת. מאז תחילת 2008 ועד שנה שעברה אירו למעלה משבעת אלפים מקרים של גמלים משוטטים, דבר המסכן את הנוסעים בכבישים בדרום. מתוכם, רק באירוע אחד (אחד!) הצליחה משטרת ישראל לאתר את בעל הגמל המעורב בתאונה.

"בוחני תאונות הדרכים תרים אחר תגי הזיהוי שעל הגמלים מיד בהגיעם אל זירות תאונות הדרכים", נאמר בתשובת המשטרה. "התגים מחוברים לאוזני הגמלים וברוב המקרים, נתלשים טרם הגעת המשטרה בכדי למנוע את זיהוי בעלי הגמלים". המקרה הבודד בו אותר בעל הגמל היה בתאונה בה נהרג דוד כהן. אזרח שנקלע למקום מיהר לשמור את תג האוזן והעביר אותו לידי המשטרה.

במהלך התקופה שנבדקה התרחשו לפחות 73 תאונות דרכים כתוצאה מפגיעה בבעלי חיים משוטטים, נפצעו לפחות 19 בני אדם ונהרג לפחות בן אדם אחד.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20