אחרי שבית המשפט קבע אתמול (א') כי חסידי חב"ד יוכלו לקיימו, "" בהפרדה בין גברים ונשים, כפי שתוכנן תחילה. נרשמה בין המפגינים מול האירוע לבין המשטרה.

כזכור, עיריית הסירה את התנגדותה להפרדה מגדרית באירוע, זאת בעקבות דיון שנערך אתמול (א') בבית המשפט בת"א בעתירת חב"ד על רקע התנגדות העירייה להפרדה באירוע.

. צילום: מרים אלסטר – פלאש 90

בדיון תקף השופט קובי ורדי את עמדת העירייה והארגונים שעתרו נגד קיום האירוע. "אין שום סיבה לא לקיים את האירוע בהפרדה", אמר. השופט פנה לשדולת הנשים: "תשמרו את הטענות שלכן למקרים יותר חשובים. זה הציבור שזו ההלכה שלו וצריך לכבד את זה".

השופט גם מתח ביקורת בדיון על העירייה על כך שלא ערכה שימוע כנדרש לעמותה ועל כך שאסרה על קיום ההפרדה באירוע בשלב מאוחר מדי. ראש עיריית תל אביב יפו רון הודיע כי יכבד את החלטת בית המשפט אך ימשיך לעמוד על כך שלא יתקיימו עוד אירועים בהפרדה מגדרית בתל אביב-יפו. בכך העירייה מסמנת קו אדום בנוגע לאפליה והדרה מגדרית במרחב הציבורי.  יש לציין כי במקרה הנוכחי העירייה הודיעה למארגנים על ההתנגדות להפרדה רק בשבוע שעבר כיוון שרק אז התקבלה חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בדבר סמכותה לעשות כן.

פסק הדין בעתירת עיריית ת"א לבית המשפט נגד מארגני אירוע "משיח בכיכר"

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בתגובה להחלטת בית המשפט: "אני ‏שמח שלפחות בבית המשפט השכל הישר גבר. חבל שהיועץ המשפטי לממשלה לא גילה את האומץ הדרוש לעמוד מול הטירוף הפרוגרסיבי פונדמנטליסטי הזה ומצא את עצמו בצד הלא נכון של המתרס.

"מוזר שראש עיר שמכהן כבר קרוב לעשרים שנה עדיין נזקק לפופוליזם זול בקמפיין הבחירות שלו. ניתן לקוות שמכאן והלאה חולדאי יעסוק במה שמטריד באמת את תושבי תל אביב ולא במלחמת דת מיותרת ומפלגת".

גם באיחוד הלאומי בירכו על המהלך: "אנו מברכים את החלטתו של השופט ורדי ואנו שמחים שההיגיון הבריא גבר על הקיצוניות של ראש העיר חולדאי. עצוב שבשביל שראש עיר יכבד את מסורת ישראל ואת רצונם של רבים מתושבי עירו צריך להגיע לבית משפט".

מנגד, יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג תקפה את החלטת בית המשפט בעניין ההפרדה המגדרית באירוע חב"ד: "צר לי על החלטת בית המשפט. זוהי רק הוכחה שהמאבק רחוק מלהסתיים והדרת נשים עדיין והפרדה מגדרית עדיין מקובלת בישראל. לא סביר בשום אופן שאירוע גדול בכיכר מרכזית יהיה מופרד בין גברים לנשים כמו באחרונת המדינות החשוכות. הניסיון להחשיך גם את תל אביב, מעוז הליברליות, לא תעבור בשתיקה. לכן, אגיש בקרוב הצעת חוק שתאסור קיום אירועים שכאלה במרחב הציבורי".

כזכור, בשבוע שעבר הודיע ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי כי לא יאפשר לחסידות חב"ד לקיים את אירוע 'משיח בכיכר' בשל ההפרדה המגדרית בין נשים לגברים. חולדאי נסמך בהחלטתו על חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע לראשונה כי לעירייה הסמכות להחליט שלא תתקיים כל מגדרית באירוע המתקיים בתחומה.

בהודעה שפורסמה מטעמו של חולדאי נכתב, "עירנו תל אביב-יפו, בה הוקראה מגילת העצמאות, הייתה תמיד חלוצה בכל הקשור לשמירה על זכויות האדם, שוויון ושוויון מגדרי בפרט. החלטה זו עולה בקנה אחד עם ערכיה של מדינת ישראל החותרת לשוויון זכויות תוך ביעור התופעה החמורה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי". הוא הוסיף וציין כי לגבי מיקום האירוע, הרי שמדובר בכיכר מרכזית המשרתת בשגרה עוברי אורח רבים, וכי אין מדובר באירוע בעל אופי דתי מובהק.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.