אירוע חמור מאוד אירע הלילה (ו') באחד הבסיסים בצפון הארץ: ארבעה חיילי צה"ל שנשלחו לאבטח בסיס בצפון, מצאו עצמם לפנות בוקר ללא שניים מהנשקים האישיים שלהם כשהתעוררו. התברר כי במהלך הלילה, בזמן שישנו, חדרו גנבים לבסיס וגנבו ממתחת לראשם את הנשקים, רובים מסוג M-16. השניים דיווחו מיד למפקדם וזה הזעיק את המשטרה הצבאית החוקרת ומשטרת ישראל. בסריקות של המטרה נעצרו שני חשודים, תושבי היישוב הבדואי טובא זנגריה, אולם הנשקים טרם נמצאו. דובר צה"ל אישר כי "הלילה נגנבו שני נשקים מאחד הבסיסים בצפון הארץ" ומסר כי "כוחות סורקים במרחב אחר חיפוש הנשקים" וכי "מצ"ח פתחה בחקירה".

הגנבים חדרו לבסיס וגנבו את הנשק מתחת לראשם של החיילים הישנים. צילום ארכיון: פלאש 90
הגנבים חדרו לבסיס וגנבו את הנשק מתחת לראשם של החיילים הישנים. צילום ארכיון: פלאש 90

 

אירוע דומה אירע לפני כחודש בו חדרו צמד בדואים לשטח צבאי וגנבו נשק באין מפריע. החיליים במקום התריעו על היקף התופעה ואמרו: "לא רחוק היום שהם יפסיקו להסתפק בגניבות ויבצעו פיגועים נגד חיילים בשטחי האימון". השניים הגיעו למאהל של גדוד המילואים 8717 בשטח שצמוד לבסיס צאלים, הגיחו בשקט וגנבו, במקצועיות ובזריזות רבה, כמות לא קטנה של ציוד לחימה ואפודים מלאים במחסניות, כוונות ועוד. כל זאת תוך חמיקה מעיניים של שני השומרים המפטרלים סביב המאהל. בצה"ל פתחו בחקירת אותו מקרה.

לפוסט שפורסם אז בעקבות אותו מקרה, הצטרפו תגובות המעלות שאלות מדאיגות באשר להתנהלות צה"ל באירועים מסוג זה והקלות שבה כל אחד יכול לחדור לבסיסיו. "בשיזפון הם נוהגים להגיע בשבתות לשטחי אימון ולחתוך חלקים מטנקים ישנים שמשמשים כמטרות. מדי פעם הם מחלטרים גם עם גניבת אמצעי מודיעין, תחמושת ושאר ירקות", העיד חייל מילואים נוסף בשיזפון.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20