חיים כץ. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

בהנחיית שר העבודה והרווחה חיים כץ, גיבש הביטוח הלאומי מתווה להעלאת קצבאות הנכות לפעימה ראשונה בגובה 1.98 מליארד ש"ח. כך מתפרסם לראשונה הערב (שבת). המתווה החדש מאפשר לנכים להשתכר עד 4,000 ש"ח בחודש מבלי שקצבת הנכות תפגע.

לפי הפירוט שנמסר מטעם הקציב שיוחול במסגרת המתווה ייועד גם לנכי נפש ובעלי פיגור שכלי, עיוורים ואזרחים ותיקים , שלא נכללו בהסכמים קודמים. להם מיועדים 680 מיליון שקל.

מס' ארגוני נכים הודיעו כי ימשיכו לחסום כבישים. מחאת הנכים בכניסה לירושלים בשבוע שעבר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הפגנת הנכים בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד נמסר כי נוספת ואחידה תקבע באופן אחיד לכל . כמו מסרו במשרד ברווחה כי המתווה שהציע השר מוצמד לשכר הממוצע במשק.

כמו כן כולל המתווה רפורמה בהסכם הניידות לפיה, דמי הליווי לעיוורים יושוו לקצבת הניידות של הנכים. בנוסף, 1,181 ש"ח ינתנו למוגבלים קשים שאינם זכאים היום כלל לקצבה.

בהתאם למתווה המוצע קצבת הנכות ליחיד תעלה בינואר 2018 בסכום של בין 340-640 ש"ח, עד לגובה חודשי בסך 3,133 ש"ח. בנוסף, קצבת השר"מ לרמה הגבוהה (188%) תעמוד על 5,245 ש"ח.

בכוונת השר כץ להציג את המתווה מחר בפני , ולהפיץ בעניין.

השר כץ אמר עם פרסום המתווה כי "בהסכמות שהתגבשו ועל בסיסם הכנו את המתווה לא ניתן מענה לעשרות אלפי אזרחים שקולם נדם במהלך המאבק הצודק של הנכים להעלאת הקצבה. לא הייתה התייחסות לגידול הטבעי בשיעור מקבלי קצבת הנכות ולא הובא בחשבון המעבר המאסיבי מהבטחת הכנסה או נפגעי עבודה לקצבת נכות".

"ההצעה שגיבשתי מנעה קיפוח של הקבוצות החלשות ביותר ומעבר לסיוע לבעלי המוגבלויות והנכים בישראל", אמר כ. "החלטנו על קח"ן אחיד, מהלך שיקל ויפשט את מורכבות החוק עבור הנכים, ואף יצמצם משמעותית את כמות הוועדות להגדלת אחוזי נכות רפואית".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.