צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עיתון א-שרק אל-אווסט פרסם היום את תכנית טראמפ לסיום הסכסוך בין ישראל והפלסטינים: ירושלים המזרחית תוכר כבירת המדינה המפורזת, הבקעה תישאר בשליטה  ישראלית.
לפי הדיווח, שמקורו בגורמים צרפתיים, המדינה הפלסטינית החדשה תהיה מפורזת. היא תוקם שלא בקווי שביתת הנשק מסיום מלחמת יום העצמאות ('): בקעת הירדן תישאר ישראלית, כמו גם מוקדי ההתיישבות היהודיים הגדולים. בנוסף, לא תהיה בזכות השיבה של "הפליטים" .

מנגד, הפלסטינים יקבלו סמכויות ריבונות ביטחונית ואזרחית בתוך שטחי הרשות, כפי שנקבעו בהסכמי אוסלו, כ-40% משטחי יהודה ושומרון. כמו כן, על אף שטראמפ הודיע כי הסיר את ירושלים משולחן המו"מ, העיר העתיקה בירושלים תזכה למעמד מיוחד, כשעדיין יש אפשרות ששאיפת הפלסטינים לבירה בירושלים תקבל הכרה בינלאומית.

הסמכות הריבונית לפלסטינים – כמו שנקבע בהסכמי אוסלו. צילום: הבית הלבן

לצד אובדן ריבונות בירושלים, ישראל צריכה להיות מודאגת מהאפשרות שמעלה התכנית לפיה מוקדי ההתיישבות הגדולים יוותרו בידי ישראל, יישובים שאינם חלק מגושי ההתיישבות "יועתקו" לתוך ישראל. נדגיש כי "העתקת" יישובי גוש קטיף עלתה לישראל קרוב לעשרה מיליארד ש"ח, כאשר יישום תכנית ההתנתקות מכונה ע"י תושבי הגוש לשעבר מכונה 'גירוש' והיא נותרה עדיין כפצע פתוח בהיסטוריה המודרנית של ישראל.

טראמפ . צילום מסך

המעטפת הביטחונית החיצונית, מנהר הירדן ומערבה יוותר בידי ישראל, כאשר מצרים תהיה קשורה במעטפת הביטחונית החיצונית של עזה. , שהשקיעה מאז החתימה על הסכמי אוסלו למעלה מ-20 מיליארד דולר, מתכוונת לגייס 40 מיליארד דולר נוספים לצורך בניית המדינה הפלסטינית ומוסדותיה. עוד דווח כי התכנית תוצג בוועידה בינלאומית שתכונס באחת ממדינות ערב, אולי מצרים, ובהשתתפות ישראל.

נזכיר כי באחרונה דווח כי שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן אמר בכנס סגור כי "המתנחלים לא הולכים לשום מקום. גירוש של מאות אלפי מתנחלים עלול להביא למלחמת אזרחים בישראל". עוד הוסיף אז פרידמן כי, "ישראל חייבת לשלוט בביטחון בבקעת הירדן אחרת הגדה המערבית תהפוך לעזה ואסור שזה יקרה".

השגריר הוסיף: "הפלסטינים לא הראו שהם מסוגלים לבנות מוסדות שיאפשרו לחיות בשלום עם השכנים שלהם. אנחנו חייבים להסתכל על מערכת היחסים בין ישראל לפלסטינים לא כנישואים אלא כגירושים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.