מתחזקת ההערכה כי הירי בקוסרא בוצע לצורך הגנה עצמית: חקירת התקרית בקוסרא תסתיים בשבוע הבא, אך כבר כעת ניתן לומר כי עמדת ההורים שירו בפלסטיני שנהרג בתקרית צפויה להתקבל. בשלב זה ניתן לומר כי מצבם של הפלסטינים שניסו לבצע לינץ' חמור יותר.

הערכה זו קיבלה אתמול חיזוק משמעותי, כאשר התחקיר הצבאי קבע כי הירי נגרם כתוצאה מניסיון הלינץ' במתיישבים, ולא, כפי שטענו הפלסטינים, בכוונה תחילה.

ניסיון הלינץ' ליד מגדלים. צילום: TPS
ניסיון הלינץ' ליד מגדלים. צילום: TPS

עוד באתר ערוץ 20

בתחקיר שהוגש למפקד פקמ"ז אלוף רוני נומה, בנוגע לתקרית הירי סמוך לכפר קוסרא, נקבע שהגורם הישיר לתקרית היה ניסיון פגיעה במתיישבים על ידי פלסטינים תוך סיכון חייהם של המתיישבים.

בצבא התייחסו גם לתיאום הלקוי בין המתיישבים וכוחותינו וטענו כי גורמים נוספים לתקרית הייתה גם יציאה לטיול ללא תיאום על אף שהועברה פניה בנושא אשר לא נענתה. בעקבות כך הובהר נוהל תיאום הטיולים והמענה הסדור הנדרש לפניות מסוג זה בחטיבה. בתחקיר ציין לחיוב מפקד הפיקוד את פעולתו של מח״ט שומרון, אל״ם גלעד עמית ורמת״ק שכם, סא״ל בהג׳ת מרעי, בהגעתם ובפעולתם בזירת האירוע.

כזכור, לפני כשבוע וחצי נערך טיול בר מצווה באזור היישוב מגדלים בו השתתפו כ-20 ילדים ושני הורים. המטיילים הותקפו בידי פורעים פלסטינים שניסו לבצע בהם לינץ' ויידו לעברם אבנים. בניסיון להרחיק את הפורעים, שהצליחו אף לבזוז רכוש, ירה אחד האבות בנשקו. מהירי נורה תוקף פלסטיני.

בחקירה אמר האב כי ירה כדי להגן על עצמו ועל הנערים, מנגד טענו הפלסטינים כי יידוי האבנים החל רק לאחר הירי. עוד ציין האב כי הוא ירה באוויר ולא ידע לספר אם התוקף נפגע מהירי. בצה"ל קיבלו את גרסת המטיילים. ההורים דרשו כי גם התוקפים ייחקרו במשטרה.

במשטרת מחוז ש"י חקרו את האב היורה בחשד לגרימת מוות ברשלנות. עפ"י הערכות, האב שהינו קצין מיומן בצה"ל רוקן את המחסנית במהלך הירי, דבר שמעיד כי לא התכוון לירות באדם ספציפי אלא לבצע ירי אזהרה. החוקרים לא יודעים כמה כדורים היו במחסנית, אך העריכו כי מדבור ביותר מכדור בודד.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא